Ważne
  Mieszkaniowi oszuści skazani. Zabierali mieszkania...

  Mieszkaniowi oszuści skazani. Zabierali mieszkania schorowanym. Jest wyrok

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkaniowi oszuści skazani. Zabierali mieszkania schorowanym. Jest wyrok
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  Jest wyrok dla mieszkaniowych oszustów. Ludzie starsi, chorzy, samotni, niezaradni życiowo tracili na ich rzecz majątek wart setki tysięcy złotych. Główny oskarżony w tej sprawie - niejaki Tomasz N. - ma odsiedzieć siedem lat. Jeden z jego wspólników - policyjny emeryt Jerzy N. - 3,5 roku.
  Sędzia nie miał wątpliwości, że w tej sprawie mieliśmy do czynienia z grupą przestępczą (choć takiego zarzutu oskarżenie nie sformułowało). Dziś wyrok usłyszało pięcioro oskarżonych (kobieta i czterech mężczyzn - wśród nich były policjant Jerzy N.). Mężczyźni usłyszeli wyroki bezwzględnego więzienia - najsurowszą karę - siedem lat pozbawienia wolności - sąd wymierzył Tomaszowi N. - który razem z Jerzym N. był organizatorem procederu. Pozostali - do 3 lat i 2 miesięcy. Kobieta, która dostała wyrok w zawieszeniu (rok i 3 miesiące).

  Tomasz N. od 15 lat nie wykazał, by zarobił choć złotówkę. A nieruchomości kupował zawsze od ludzi schorowanych, samotnych albo od nadużywających alkoholu. Sprzedawał je policyjnemu emerytowi po takiej cenie za jaką kupił, albo taniej. - Jerzy N. dostaje 3 tysiące emerytury, ma sześć nieruchomości i dwa samochody - wyliczał sędzia Tomasz Kaszyca.

  Jak działali oszuści?
  Wyszukiwano ludzi, którym nie miał kto pomóc, którzy nie mieli kontaktu z rzeczywistością, nie rozumieli znaczenia podpisywanych umów. Prowadzono ich do notariusza. Tu zawierano umowę. Najpierw pełnomocnictwa. Gangster formalnie stawał się "pełnomocnikiem" swojej ofiary. Jako pełnomocnik sprzedawał mieszkanie sam sobie.

  O sprawie pisaliśmy tutaj: Kradną ludziom mieszkania. Sprawdź ich metody. Pomagają notariuszka i policjant?

  Jeden z poszkodowanych - pan Józef - właściciel połowy domu na Grabiszynku, to wujek jednego z oskarżonych - Kamila K. Schorowany, nadużywający alkoholu. Kamil namówił go na sprzedaż nieruchomości wrocławskiemu adwokatowi. Tak się złożyło, że żona pana mecenasa jest notariuszką. W jej kancelarii Tomasz N. i ekspolicjant byli częstymi klientami. Wiele dziwnych transakcji zawarto właśnie tam. Pan mecenas podpisał umowę, zapłacił - na konto pana Józefa. Ale... gotówkę wybrał Kamil K. W sądzie przekonywał, że w banku był z wujkiem. Ale sąd uznał, że kłamał. Był sam i okradł pana Józefa. Prokuratura nie znalazła dowodów, by mecenas i jego żona wiedzieli o przestępstwie.

  Sąd: Tłumaczenia oskarżonych śmieszne
  Tłumaczenia oskarżonych sąd uznał za tak samo niewiarygodne co śmieszne. Tomasz N. i jego żona Edyta - też jedna z oskarżonych - przekonywali, że oni opiekowali się tymi ludźmi, pomagali. - W kontaktach z nimi, czyli tylko interes - mówi sędzia Kaszyca.

  - Pogoń za pieniądzem powoduje, że nie patrzymy na bezbronnych ludzi potrzebujących pomocy - mówił dziś sędzia Kaszyca. - To dziwne - dodał - chora osoba przychodzi do notariusza, a tu nikt nie sprawdza jej stanu. Nikt nie patrzy, czy jest świadoma tego, co robi. Tak samo sędzia ocenił pracowników banku oraz firm od telefonów komórkowych i telewizji satelitarnej. Ich zeznania - jakoby kontrahenci oszustów byli zdrowi i świadomi swoich decyzji - sędzia Kszyca ocenił za niewiarygodne.

  W sprawie notariuszy, u których zawierane były umowy - omawiane dziś przez sąd w wyroku - toczy się osobne śledztwo. Prokuratura bada czy notariusze nie dopuścili się niedopełnienia obowiązków.

  A to niejedyne przykłady oszukanych. Więcej o sprawie przeczytasz w jutrzejszym papierowym wydaniu "Gazety Wrocławskiej"

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kłamco Rybko!!!

   cypis 1970 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W każdym artykule kłamiesz ... celowo albo ci zapłacili

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TYLKO TYLE????

   Zadośćuczynienie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A co ze zwrotem zagrabionego mienia ????????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Notariusz jak zwykle bez winy i Urząd skarbowy tez ok.?

   mpd@ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16

   A co z Pania notariusz ? A co z pracownikami US którzy ustalali podatek od wzbogacenia? Nie byli zdziwieni że facet o dochodach 3000 zł kupuje co trochę nowe nieruchomości ? Wyroki śmieszne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co dalej?

   hutor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   Co z notariuszem, który fimował te sprzedaże??? Nie wiedział, że lipę odstawia? Gdzie kara? Czy kruk krukowi oka nie wykole...?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ten wyrok przywraca mi troszkę wiarę w to że draństwo nie popłaca

   jh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   i niech wam teraz w pierdlu zrobią z d*** jesień średniowiecza, tego życzę serdecznie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo sąd :)

   Zadowolony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Brawo sąd :)
   Wreszcie jakiś sprawiedliwy społecznie wyrok. I nadzieje że taki wyrok odstraszy potencjalnych naśladowców.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego ryje przestępców i bandziorów sa ukrywane....zamazywane

   LOL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   ....mają jakieś specjalne przywileje???
   ...chroni się ich dane osobowe...oto Polaka PO PEOWSKA!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO pierwsze pomyśl, a później komentuj.

   L.K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Każdy ma prawo do ochrony wizerunku, jako dobra osobistego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a gdzie edzia n z lublina rodem

   jh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Się pytam


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Blondi

   Berent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   No siedzi przecież na sali rozpraw,na blond się zrobiła...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sądy = wyrozumiałość dla przestępców

   podatnik mafii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   jak słyszę takie wyroki za skrzywdzenie ludzi od razu widzę sędziego który trzyma z przestępcami gdyż nie pojmuje uczciwości

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ŚMIESZNE WYROKI ZA TAKIE PRZESTĘPSTWA...

   Ewa Koch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   ...BO...takie mamy nędzne prawo...kiedyś młody człowiek siedział 3 lata za rozbicie szyby w Kiosku Ruchu... wyjął paczkę papierosów i pudełko zapałek...był podpity i bardzo chciało mu się...rozwiń całość

   ...BO...takie mamy nędzne prawo...kiedyś młody człowiek siedział 3 lata za rozbicie szyby w Kiosku Ruchu... wyjął paczkę papierosów i pudełko zapałek...był podpity i bardzo chciało mu się palić...ALE...miał pecha , bo przechodził patrol i za wiele się nie napalił...po wyjściu na wolność , po jakimś czasie ukradł kaczkę , która płynęła sobie rzeczką , aby ugotować dzieciom coś do jedzenia , ale i tym razem miał pecha...WÓWCZAS... otrzymał 6 lat wiezienia jako recydywista...jeden ze współwięźniów wtedy Go zrugał , a za razem wyśmiał..."Jak można być takim idiotą , żeby siedzieć 6 lat za ptaka"..."Jak już siedzieć to wiedzieć za co"...WIĘC...dzisiejsi złodzieje kradną miliony i chociaż może troszeczkę odsiedzą(co nie jest takie pewne)...TO...po wyjściu na wolność - URZĄDZENI SĄ DO KOŃCA ŻYCIA!!! zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo