Mieszkaniowi oszuści skazani. Zabierali mieszkania...

  Mieszkaniowi oszuści skazani. Zabierali mieszkania schorowanym. Jest wyrok

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkaniowi oszuści skazani. Zabierali mieszkania schorowanym. Jest wyrok
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  Jest wyrok dla mieszkaniowych oszustów. Ludzie starsi, chorzy, samotni, niezaradni życiowo tracili na ich rzecz majątek wart setki tysięcy złotych. Główny oskarżony w tej sprawie - niejaki Tomasz N. - ma odsiedzieć siedem lat. Jeden z jego wspólników - policyjny emeryt Jerzy N. - 3,5 roku.
  Sędzia nie miał wątpliwości, że w tej sprawie mieliśmy do czynienia z grupą przestępczą (choć takiego zarzutu oskarżenie nie sformułowało). Dziś wyrok usłyszało pięcioro oskarżonych (kobieta i czterech mężczyzn - wśród nich były policjant Jerzy N.). Mężczyźni usłyszeli wyroki bezwzględnego więzienia - najsurowszą karę - siedem lat pozbawienia wolności - sąd wymierzył Tomaszowi N. - który razem z Jerzym N. był organizatorem procederu. Pozostali - do 3 lat i 2 miesięcy. Kobieta, która dostała wyrok w zawieszeniu (rok i 3 miesiące).

  Tomasz N. od 15 lat nie wykazał, by zarobił choć złotówkę. A nieruchomości kupował zawsze od ludzi schorowanych, samotnych albo od nadużywających alkoholu. Sprzedawał je policyjnemu emerytowi po takiej cenie za jaką kupił, albo taniej. - Jerzy N. dostaje 3 tysiące emerytury, ma sześć nieruchomości i dwa samochody - wyliczał sędzia Tomasz Kaszyca.

  Jak działali oszuści?
  Wyszukiwano ludzi, którym nie miał kto pomóc, którzy nie mieli kontaktu z rzeczywistością, nie rozumieli znaczenia podpisywanych umów. Prowadzono ich do notariusza. Tu zawierano umowę. Najpierw pełnomocnictwa. Gangster formalnie stawał się "pełnomocnikiem" swojej ofiary. Jako pełnomocnik sprzedawał mieszkanie sam sobie.

  O sprawie pisaliśmy tutaj: Kradną ludziom mieszkania. Sprawdź ich metody. Pomagają notariuszka i policjant?

  Jeden z poszkodowanych - pan Józef - właściciel połowy domu na Grabiszynku, to wujek jednego z oskarżonych - Kamila K. Schorowany, nadużywający alkoholu. Kamil namówił go na sprzedaż nieruchomości wrocławskiemu adwokatowi. Tak się złożyło, że żona pana mecenasa jest notariuszką. W jej kancelarii Tomasz N. i ekspolicjant byli częstymi klientami. Wiele dziwnych transakcji zawarto właśnie tam. Pan mecenas podpisał umowę, zapłacił - na konto pana Józefa. Ale... gotówkę wybrał Kamil K. W sądzie przekonywał, że w banku był z wujkiem. Ale sąd uznał, że kłamał. Był sam i okradł pana Józefa. Prokuratura nie znalazła dowodów, by mecenas i jego żona wiedzieli o przestępstwie.

  Sąd: Tłumaczenia oskarżonych śmieszne
  Tłumaczenia oskarżonych sąd uznał za tak samo niewiarygodne co śmieszne. Tomasz N. i jego żona Edyta - też jedna z oskarżonych - przekonywali, że oni opiekowali się tymi ludźmi, pomagali. - W kontaktach z nimi, czyli tylko interes - mówi sędzia Kaszyca.

  - Pogoń za pieniądzem powoduje, że nie patrzymy na bezbronnych ludzi potrzebujących pomocy - mówił dziś sędzia Kaszyca. - To dziwne - dodał - chora osoba przychodzi do notariusza, a tu nikt nie sprawdza jej stanu. Nikt nie patrzy, czy jest świadoma tego, co robi. Tak samo sędzia ocenił pracowników banku oraz firm od telefonów komórkowych i telewizji satelitarnej. Ich zeznania - jakoby kontrahenci oszustów byli zdrowi i świadomi swoich decyzji - sędzia Kszyca ocenił za niewiarygodne.

  W sprawie notariuszy, u których zawierane były umowy - omawiane dziś przez sąd w wyroku - toczy się osobne śledztwo. Prokuratura bada czy notariusze nie dopuścili się niedopełnienia obowiązków.

  A to niejedyne przykłady oszukanych. Więcej o sprawie przeczytasz w jutrzejszym papierowym wydaniu "Gazety Wrocławskiej"

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (18)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamco Rybko!!!

  cypis 1970 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W każdym artykule kłamiesz ... celowo albo ci zapłacili

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TYLKO TYLE????

  Zadośćuczynienie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  A co ze zwrotem zagrabionego mienia ????????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Notariusz jak zwykle bez winy i Urząd skarbowy tez ok.?

  mpd@ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17

  A co z Pania notariusz ? A co z pracownikami US którzy ustalali podatek od wzbogacenia? Nie byli zdziwieni że facet o dochodach 3000 zł kupuje co trochę nowe nieruchomości ? Wyroki śmieszne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co dalej?

  hutor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Co z notariuszem, który fimował te sprzedaże??? Nie wiedział, że lipę odstawia? Gdzie kara? Czy kruk krukowi oka nie wykole...?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ten wyrok przywraca mi troszkę wiarę w to że draństwo nie popłaca

  jh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  i niech wam teraz w pierdlu zrobią z d*** jesień średniowiecza, tego życzę serdecznie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo sąd :)

  Zadowolony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Brawo sąd :)
  Wreszcie jakiś sprawiedliwy społecznie wyrok. I nadzieje że taki wyrok odstraszy potencjalnych naśladowców.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego ryje przestępców i bandziorów sa ukrywane....zamazywane

  LOL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  ....mają jakieś specjalne przywileje???
  ...chroni się ich dane osobowe...oto Polaka PO PEOWSKA!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PO pierwsze pomyśl, a później komentuj.

  L.K. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Każdy ma prawo do ochrony wizerunku, jako dobra osobistego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a gdzie edzia n z lublina rodem

  jh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Się pytam


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Blondi

  Berent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  No siedzi przecież na sali rozpraw,na blond się zrobiła...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sądy = wyrozumiałość dla przestępców

  podatnik mafii (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  jak słyszę takie wyroki za skrzywdzenie ludzi od razu widzę sędziego który trzyma z przestępcami gdyż nie pojmuje uczciwości

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŚMIESZNE WYROKI ZA TAKIE PRZESTĘPSTWA...

  Ewa Koch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  ...BO...takie mamy nędzne prawo...kiedyś młody człowiek siedział 3 lata za rozbicie szyby w Kiosku Ruchu... wyjął paczkę papierosów i pudełko zapałek...był podpity i bardzo chciało mu się...rozwiń całość

  ...BO...takie mamy nędzne prawo...kiedyś młody człowiek siedział 3 lata za rozbicie szyby w Kiosku Ruchu... wyjął paczkę papierosów i pudełko zapałek...był podpity i bardzo chciało mu się palić...ALE...miał pecha , bo przechodził patrol i za wiele się nie napalił...po wyjściu na wolność , po jakimś czasie ukradł kaczkę , która płynęła sobie rzeczką , aby ugotować dzieciom coś do jedzenia , ale i tym razem miał pecha...WÓWCZAS... otrzymał 6 lat wiezienia jako recydywista...jeden ze współwięźniów wtedy Go zrugał , a za razem wyśmiał..."Jak można być takim idiotą , żeby siedzieć 6 lat za ptaka"..."Jak już siedzieć to wiedzieć za co"...WIĘC...dzisiejsi złodzieje kradną miliony i chociaż może troszeczkę odsiedzą(co nie jest takie pewne)...TO...po wyjściu na wolność - URZĄDZENI SĄ DO KOŃCA ŻYCIA!!! zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo