Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca obok siebie w pociągu? Kupuj bilety dwa razy

Karolina Banaszkiewicz
Karolina Banaszkiewicz
.
. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Żeby kupić przez internet bilet Intercity na dwa miejsca obok siebie, trzeba to zrobić w dwóch osobnych transakcjach. To może jednak potrwać, bo za każdym razem trzeba "na piechotę" sprawdzać, czy dane miejsce jest wolne. Można zapytać w kasie, ale kasjerka też musi dopiero poszukać wolnych miejsc.

Problem opisał nam pan Rafał, który podróżował z żoną z Wrocławia do Szczecina. - Kupiłem bilet dla dwóch osób. W pociągu okazało się, że miejsca na bilecie są rozrzucone po dwóch wagonach. Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi. Dla mnie to logiczne, że jeżeli kupuję bilet dla dwóch osób, to miejsca powinny być obok siebie. Czy się mylę? - pyta.

Sprawdziliśmy, jak wygląda internetowa rezerwacja biletów na pociągi Intercity. Po wyborze trasy, daty i godziny, można wybrać liczbę osób, dla których kupowane są bilety. Wtedy jednak system wybierze dla nas losowo wybrane miejsca. Może się zdarzyć, że w dwóch różnych wagonach.

Jest sposób, żeby jadąc w daleką podróż siedzieć z bliską osobą. Trzeba to jednak zrobić "na piechotę". Najpierw należy kupić jeden bilet i za niego zapłacić. Miejsce możemy wybrać na podstawie podanego przez przewoźnika rozkładu miejsc.

Wpisujemy numer wagonu i miejsce, które wybraliśmy. Wtedy system pokaże, czy jest ono zajęte, czy wolne. Jeśli okaże się, że ktoś inny już je zarezerwował, trzeba szukać dalej. Do skutku.

Kiedy kupimy już pierwszy bilet, musimy rozpocząć proces od nowa. - Istnieje możliwość wybrania w odrębnej transakcji miejsca obok już wcześniej kupionego - wyjaśnia Anna Zakrzewska z biura prasowego Intercity. - Przewoźnik udostępnia na swojej stronie internetowej schematy układu miejsc składów zespołowych (PesaDart, Flirt, Pendolino) oraz zestawienia wagonowe wszystkich swoich pociągów.

Wtedy przy zakupie drugiego biletu wskazujemy numer miejsca obok tego, który przed chwilą kupiliśmy. Jeżeli jest już zajęte, ponownie szukamy do skutku. A jak to wygląda, kiedy chcemy kupić bilet w kasie?

- Pasażer ma prawo wyboru miejsca w konkretnym wagonie, wskazując numer miejsca. Kasjerka w miarę możliwości wyszuka również wolne miejsce dla osób preferujących jazdę np. przy oknie. Przy rezerwacji więcej niż jednego miejsca system wybiera je w jednej transakcji w zakresie jednego przedziału, a w przypadku wagonów bezprzedziałowych rezerwuje miejsca w zakresie numeracji, która odpowiada jednemu przedziałowi. Możliwość zarezerwowania kilku miejsc w jednej transakcji uzależniona jest od ich dostępności - wyjaśnia Anna Zakrzewska.

Kupowanie biletów Intercity ciągle nie jest tak proste, jak np. rezerwacja miejsc w kinie, gdzie wyświetlają się numery siedzeń i jednocześnie od razu wiadomo, które są wolne, a które zajęte. - PKP Intercity cały czas pracuje nad rozwojem swojego internetowego systemu sprzedaży biletów - zaznacza Anna Zakrzewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska