Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto chce wykorzystywać deszczówkę. Ma być taniej i bardziej zielono

Redakcja
Lepsze wykorzystanie wód opadowych ma również zapobiegać zalewaniu ulic
Lepsze wykorzystanie wód opadowych ma również zapobiegać zalewaniu ulic Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Władze Wrocławia zmieniają zasady gospodarowania wodami opadowymi w mieście. Urzędnicy nie chcą, żeby wody opadowe były traktowane jak ścieki i wylewane do kanalizacji. Ich wykorzystanie ma dać oszczędności, a miasto ma być bardziej zielone.

Nowe zarządzenie w sprawie gospodarowania wodami opadowymi we Wrocławiu podpisał prezydent Rafał Dutkiewicz. Urzędnicy chcą, żeby w mieście wody opadowe były częściej wykorzystywane, a nie wylewane do kanalizacji. Nowe obiekty, które będą powstawały w mieście, mają być mniej "zabetonowane".

Miasto chce zacząć przede wszystkim od siebie. Na przykład nowy parking powstający przy szkole przy ul. Orzechowej będzie miał nawierzchnię perforowaną, wykonaną z kraty ażurowej, co pozwoli na przepuszczanie wody. Ponadto na modelowym osiedlu Nowe Żerniki powstał zbiornik retencyjny. Ma być ich w mieście więcej. Do tego mają powstawać rowy trawiaste czy tereny z zielenią, które pozwolą przenikać wodom opadowym do gruntów.

Tam, gdzie będzie to możliwe, mają być zwiększone szerokości pasów drogowych, aby przy drodze mogły powstawać "zielone" nasadzenia". Urzędnicy przekonują, że trawniki, ogródki przydomowe, tereny zielone z krzewami i drzewami, czy ogrody deszczowe to doskonały sposób nie tylko na zwiększenie zieleni w mieście, ale właśnie na wykorzystanie w odpowiedni sposób wód opadowych, co wiąże się także z wymierną korzyścią ekonomiczną. Przypomnijmy, że wrocławianie płacą do kasy MPWiK za odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji.

O tym, w jakim kierunku chcą pójść urzędnicy można się przekonać śledząc projekt "zielonych tętnic Wrocławia". Miasto realizację programu zacznie od ulicy Legnickiej, Lotniczej i Kosmonautów. Według projektów parking przy pl. Solidarności miałby być wyłożony betonowymi pytami, spomiędzy których wyrastałaby trawa.

W koncepcji przewidziano dużo zieleni: m.in. nasadzenie roślin wzdłuż chodnika. Okolice Muzeum Współczesnego Wrocławia, w bunkrze przy pl. Strzegomskim zamieniłyby się w łąkę. Okolice Muzeum Współczesnego Wrocławia w bunkrze przy pl. Strzegomskim. Okolice lokomotywy do nieba zamieniłyby się w łąkę.

Wojciech Kaczkowski, dyrektor Wydziału Inżynierii Miejskiej we wrocławskim magistracie, przekonuje że zagospodarowanie wód opadowych to same zalety. - Mamy mniej ścieków, co wiąże się oszczędnościami, a miasto będzie bardziej zielone - przekonuje.

Biuro Rozwoju Wrocławia przygotuje propozycje zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia, które uwzględnią zasadę gospodarowania wodami opadowymi. Osoby planujące nowe inwestycje w mieście również będą musiały brać pod uwagę nowe założenia. Oznacza to, że na nowych osiedlach będą powstawały tereny zielone czy małe zbiorniki, które pozwolą na zagospodarowanie wód opadowych.

W ramach Systemu Informacji Przestrzennej Wrocławia utworzona zostanie baza danych przydatnych do gospodarowania wodami opadowymi. Z bazy danych będzie można dowiedzieć się m.in. o warunkach gruntowo-wodnych i przepuszczalności gruntu na poszczególnych obszarach oraz o wielkości i częstotliwości opadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miasto chce wykorzystywać deszczówkę. Ma być taniej i bardziej zielono - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska