Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek szykuje się na strajk kolejarzy i zamawia autobusy

Marcin Kaźmierczak
Jeśli nie zostanie podpisana umowa, kolejarze ogłoszą datę strajku. Marszałek woli się zabezpieczyć i rozmawia z innymi przewoźnikami.
Jeśli nie zostanie podpisana umowa, kolejarze ogłoszą datę strajku. Marszałek woli się zabezpieczyć i rozmawia z innymi przewoźnikami. Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Jeśli nie zostanie podpisana umowa, kolejarze ogłoszą datę strajku. Marszałek woli się zabezpieczyć i rozmawia z innymi przewoźnikami.

Dziś dojdzie do długo oczekiwanego spotkania przedstawicieli zarządu województwa i spółki Przewozy Regionalne. Spór idzie o zapisy w umowie na przewozy pasażerskie w 2017 r.

Przypomnijmy, że kością niezgody są cztery miliony złotych. których dodatkowo oczekuje przewoźnik, poza zadeklarowanymi przez samorząd 49 mln zł.

Jako że Krzysztof Mamiński, były prezes PR, został w ostatnich tygodniach prezesem PKP S.A., na dzisiejszym spotkaniu pojawią się m.in. Krzysztof Zgorzelski, dyrektor finansowy PR, oraz Artur Kowalczyk, dyrektor ds. techniczno-eksploatacyjnych PR.

Negocjacje toczą się z wykorzystaniem formuły Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. - Jedziemy do Wrocławia z nadzieją na podpisanie umowy, która zagwarantuje nam rekompensatę na poziomie 53 mln zł. Ten postulat cały czas jest aktualny - podkreśla Michał Stilger z biura prasowego PR. - Jeśli nie podpiszemy umowy, to podejmiemy kroki prawne w sprawie niezapłaconej przez marszałka faktury za styczniowe przewozy. Nie zatrzymamy jednak pociągów – dodaje.

Natomiast o strajku nadal mówią związkowcy kolejarze, którzy grożą zatrzymaniem pociągów w całym naszym województwie. - Jeśli tym razem nie zostanie podpisana umowa, natychmiast powołamy komitet strajkowy, który zdecyduje o terminie przeprowadzenia referendum wśród załogi oraz dacie strajku - zapowiada Wiesław Natanek z zakładowej Solidarności.

Strajkować chcą także jest także: Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych z Legnicy i Wrocławia, Związek Zawodowy Kontra, Sojusz Związków Zawodowych Kolejarzy Dolnośląskich oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Maszynistów i Pracowników Kolejowych we Wrocławiu.

Na wypadek strajku ruszyły już przygotowania w urzędzie marszałkowskim. W poniedziałek doszło do spotkania Jerzego Michalaka, członka zarządu województwa, z przedstawicielami dolnośląskich spółek autobusowych. Pojawili się na nim m.in szefowie Polbusa, PKS Oława, PKS Wołów, PKS Kłodzko i Trako. Rozmawiano przede wszystkim o zapewnieniu autobusowej komunikacji zastępczej na liniach do Głogowa, Oleśnicy, Oławy i Kłodzka.

- Spotkanie dotyczyło współpracy i omówienia sposobów zapewnienia mieszkańcom województwa autobusowej komunikacji zastępczej i zminimalizowania niedogodności w przypadku rozpoczęcia strajku przez związki zawodowe działające w Przewozach Regionalnych - wyjaśnia Artur Gulczyński, dyrektor Wydziału Transportu w urzędzie marszałkowskim.

Prezesi autobusowych spółek swoje oferty mają przedstawić do czwartku. - Zobowiązaliśmy się, że przygotujemy odpowiedź, czy będziemy w stanie zapewnić przewóz osób na wskazanych trasach - mówi Elżbieta Żytyńska, prezes PKS Kłodzko. - Będziemy musieli zapewnić tabor na wykonanie naszej własnej oferty. Nie możemy zakłócić normalnych przewozów autobusowych - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska