Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokale komunalne we Wrocławiu dla artystów

Błażej Organisty
pracownia rzeźbiarska - zdjęcie ilustracyjne
pracownia rzeźbiarska - zdjęcie ilustracyjne Andrzej Banas / Polska Press
Są w zbyt kiepskim stanie technicznym, aby mieszkali w nich ludzie, dlatego skorzystać mają artyści. Ruszył tegoroczny konkurs na najem pracowni artystycznych. Miasto chce wynająć 11 lokali.

Graficy, rzeźbiarze, malarze i inni artyści wkrótce wprowadzą się do wybranych przez miasto jedenastu lokali komunalnych. Ruszyła druga edycja konkursu organizowanego przez wydział kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia na najem pracowni do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki. Ratusz ma prawo przekazać lokale artystom zgodnie z ustawą o ochronie praw lokator w mieszkaniowym zasobie gminy.

Udostępnia pracownie plastyczne o powierzchni od 22 do 99 metrów kwadratowych zlokalizowane pod adresami: Prądzyńskiego 30/18 (V piętro), Tęczowa 46/11 (IV p.), Stanisława Worcella 14/29 (III p.), Krasińskiego 19/9 (IV p.), Grabiszyńska 84/23 (V p.), bp. Tomasza I 8/22 (V p.), Ołbińska 15/13 (V p.), Nowodworska 63/2 (parter), Kościuszki 62/16 (V p.), Łokietka 12/11 (V p.), Miernicza 10/3 (I piętro).

Powierzchnia 9 lokali nie przekracza 40 metrów kwadratowych, natomiast dwa ostatnie z nich to odpowiednio 77,5 i 99 metrów. Pojawiać się mogą pytania: dlaczego artyści nie muszą czekać w kolejce po lokalne komunalne, tylko organizuje się im konkurs? Czy nie lepiej byłoby zaadaptować je na mieszkania, skoro część z nich była mieszkaniami w przeszłości?

Urząd zapewnia, że lokale zostały przekształcone na pracownie, ponieważ ich stan techniczny nie nadawał się, aby mieszkali w nich ludzie.

– Poza tym większość z nich jest zlokalizowana na poddaszach, wymaga remontu i ma mniej niż 2,5 metra wysokości – wyjaśnia Maja Wysocka z urzędu miejskiego.

Czy aby 99-metrowy lokal na I piętrze kamienicy nie był atrakcyjny? Maja Wysocka twierdzi, że większość najemców lokali komunalnych nie jest zainteresowana lokalami o tak dużej powierzchni, ponieważ zniechęca ich wysokość opłat. – Sprzedać tego lokalu nie możemy, ponieważ jest w kamienicy całkowicie należącej do gminy – dodaje.

Artyści, którzy wprowadzą się do lokali, wyremontują je we własnym zakresie i na własny koszt. Po zakończeniu najmu miasto zwróci im koszty pomniejszone o amortyzację. – Te lokale nigdy nie będą mogły być kupione przez artystów na własność – zapewnia Katarzyna Sarka z UM. Czynsz wynosi od 5 do 9 zł za metr kwadratowy.

Aby wynająć pracownię, do 14 sierpnia trzeba złożyć wniosek w wydziale kultury, dołączając m.in. życiorys, portfolio oraz informacje o stypendiach, nagrodach i udziałach w projektach artystycznych. Można pochwalić się także dyplomem uczelni artystycznej, rekomendacjami czy dotychczasową współpracą z instytucjami i stowarzyszeniami. Pracownię dostanie artysta, który obecnie nie ma prawa do innej na terenie Polski. Komisja spojrzy przychylnym okiem na wnioski kandydatów, którzy brali udział w projektach artystycznych związanych z Wrocławiem.

W poprzedniej edycji konkursu miasto wynajęło artystom pięć pracowni: przy ul. Rejtana, Hubskiej, Łukasińskiego, Henryka Pobożnego i św. Antoniego. Malarze, graficy i rzeźbiarze kończą remonty. Niebawem podpiszą umowy najmu, a pędzle i dłuta pójdą w ruch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lokale komunalne we Wrocławiu dla artystów - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska