Lany poniedziałek: Skąd tradycja oblewania wodą?

  Lany poniedziałek: Skąd tradycja oblewania wodą?

  Błażej Orgnisty

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Piotr Krzyzanowski

  W Poniedziałek Wielkanocny dzieci biegają z wiadrami i pistoletami na wodę, a kobiety w drodze do kościoła uważnie rozglądają się dookoła, wypatrując psotników. Dziś lany poniedziałek, zwany też śmigusem-dyngusem. Tradycja oblewania wodą w Polce wywodzi się z folwarków. Dziewczyno! Jak Cię obleją, to znaczy, że się podobasz!
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Piotr Krzyzanowski

  Obyczaj oblewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny ma długą tradycję w Polsce. Już w XVI wieku kultywowali go mieszkańcy wsi, zaklinając deszcz, aby spadł z chmur i uczynił glebę urodzajną. Gospodarze o brzasku wychodzili na pola i skrapiali je wodą święconą. W ziemię wbijali krzyż zrobiony z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Miało to uchronić plony od klęsk żywiołowych, takich jak gradobicie.


  Oprócz tego mieszkańcy wsi w lany poniedziałek chłostali łydki witkami, aby zapewnić sobie witalność i zdrowie. Zwyczaj ten szczególnie upodobały sobie dziewczęta i młode kobiety.

  Oblana wodą podlotka mogła czuć się wyróżniona, bo to te najładniejsze dziewczyny adoratorzy wybierali za cel. Te pominięte, suche, spuszczały nos na kwintę.

  Lany poniedziałek zwany jest również śmigusem-dyngusem. Śmigus oznacza smaganie zielonymi gałązkami (zwyczaj popularny był w Polsce na północy, gdzie ludzie nie znali obyczaju oblewania wodą), a dyngus – polewanie, słowo pochodzi też od wykupywania, okupu, którym zwykle były pisanki.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od kilkunastu lat w lany poniedziałek nie wychodzę z domu...

   M. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kiedyś nie lało się wiadrami przypadkowych przechodniów, a dziewczyny, które na to czekały i wyrażały zgodę na tego typu zabawę. To w latach '90. powstała patologia, która do dziś atakuje...rozwiń całość

   Kiedyś nie lało się wiadrami przypadkowych przechodniów, a dziewczyny, które na to czekały i wyrażały zgodę na tego typu zabawę. To w latach '90. powstała patologia, która do dziś atakuje przypadkowe osoby pod kościołami, na przystankach, w trakcie rodzinnych spacerów, rzuca balonami z okien na chodniki czy pod koła samochodów.

   Taką patologię trzeba karać aż zrozumie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zwyczaj z wiochy

   h2o (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   dla wioskowych, którzy w 3. pokoleniu nie mogą się znaleźć w mieście.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i dobrze, należy kultywować polskie tradycje.

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   A tobie jak się nie podoba to won do niemiec, lub innej irlandii.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama