Krauze: Będziemy mówili znakomicie o Rafale Dutkiewiczu, a o...

  Krauze: Będziemy mówili znakomicie o Rafale Dutkiewiczu, a o Wrocławiu w zachwycie

  Zdjęcie autora materiału

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jarosław Krauze i Rafał Dutkiewicz
  1/3
  przejdź do galerii

  Jarosław Krauze i Rafał Dutkiewicz ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  Jarosław Krauze, szef klubu Rafała Dutkiewicza we wrocławskiej radzie miejskiej mówi, dlaczego według niego Jacek Sutryk zostanie prezydentem Wrocławia i zdradza kulisy rozmowy z Grzegorzem Schetyną. - On też przyznał, że na dziś najlepiej merytorycznie przygotowany do pełnienia funkcji prezydenta jest Jacek Sutryk - mówi Jarosław Krazue. Współpracownik prezydenta przekonany jest także, że z perspektywy czasu o Rafale Dutkiewiczu wrocławianie będą mówili znakomicie a o Wrocławiu w zachwycie.
  Żałuje Pan, że Rafał Dutkiewicz nie będzie już walczył o fotel prezydenta Wrocławia?

  To jest decyzja prezydenta i trzeba ją szanować. Kiedy będziemy patrzyli z perspektywy czasu na dokonania miasta i na to ile udało się zrobić we Wrocławiu prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi ze współpracownikami, bo przecież wiadomo, że pan prezydent miał swoją drużynę, to będziemy mówili znakomicie o Rafale Dutkiewiczu, a o Wrocławiu w zachwycie.
  Rafał Dutkiewicz, wraz z mieszkańcami, przeniósł nasze miasto w inny wymiar rozwoju gospodarczego i społecznego. Z prowincjonalnego polskiego miasta stał się europejską metropolią. To też zasługa poprzedników. Mieliśmy dobrych prezydentów, Bogdana Zdrojewskiego, potem Stanisława Huskowskiego i później najdłuższa epoka - Rafała Dutkiewicza, która też wpisała się w odpowiedni moment. Weszliśmy do Unii Europejskiej, mogliśmy korzystać ze środków europejskich i Wrocław zrobił - w moim przekonaniu - największy skok cywilizacyjny ze wszystkich miast polskich.

  Prezydent Rafał Dutkiewicz już się określił, w wyborach na prezydenta Wrocławia chce poprzeć Jacka Sutryka, dyrektora departamentu spraw społecznych. Jak Pan, jako jedna z ważniejszych osób z otoczenia prezydenta, ocenia tę decyzje. Czy Pan również uważa, że Jacek Sutryk będzie dobrym kandydatem?

  Z Jackiem Sutrykiem mieliśmy przyjemność pracować przez wiele, wiele lat, jeszcze gdy zarządzał Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Jako radni mieliśmy możliwość kontaktu w różnych sytuacjach, naprawdę w różnych, nawet bardzo kryzysowych. Widzieliśmy wówczas Jacka Sutryka, który potrafił zawsze znaleźć czas na rozwiązywanie problemów, w taki ludzki sposób, spokojny, zawsze szukał kompromisu. Nie mówię o tym tylko w swoim imieniu, ale w imieniu całego klub Rafała Dutkiewicza. Robiliśmy taką analizę, kto powinien zostać kandydatem na prezydenta Wrocławia i w głosowaniu 12:1 uznaliśmy, że Jacek Sutryk jest najlepszą osobą. To kandydat, który zmieni Wrocław, ale nie zrobi rewolucji, bo to się zawsze źle kończy, a Wrocław na to nie zasługuje. W mieście zmieniło się tak dużo gospodarczo, tyle nowych miejsc pracy powstało, wiele wspaniałych rzeczy udało nam się zrealizować. Wszyscy uważamy, że Jacek Sutryk będzie w stanie zmieniać Wrocław, zachowując w nim to, co cenne i najlepsze dla mieszkańców. Liczę na to, że decyzja będzie pozytywna i Jacek Sutryk będzie chciał dalej wspierać Wrocław, tym razem jako prezydent miasta.

  Większość osób nie kwestionuje kompetencji Jacka Sutryka, ale niektórzy zastanawiają się, czy ma odpowiedni charakter do wyborczej walki, a następnie do rządzenia tak dużym miastem, jakim jest Wrocław.

  Wrocławianie są bardzo rozsądni i roztropni, nie sądzę, że chcieliby wybrać krzykaczy, populistów i ludzi nieprzygotowanych merytorycznie do pełnienia funkcji prezydenta, czy też ludzi, którzy nie znają i nie czują potrzeb miasta, bo nic oprócz wyborów politycznych ich z Wrocławiem nie łączy. Jestem spokojny o to, że Wrocławianie nie dadzą się oszukać i wybiorą najlepsze rozwiązanie. W sobotę rozmawiałem z Grzegorzem Schetyną (przewodniczący Platformy Obywatelskiej - przyp. red.) i on też przyznał, że na dziś najlepiej merytorycznie przygotowany do pełnienia funkcji prezydenta jest Jacek Sutryk.

  To może rozmawiali też panowie o tym, czy jest szansa, aby Platforma Obywatelska ponownie zmieniła kandydata i poparła Jacka Sutryka?

  Do trzech razy sztuka.

  Wierzy Pan w to, że Platforma zmieni zdanie?

  Jak mówił trener Górski dopóki piłka w grze nic nie jest rozstrzygnięte.

  Mówi Pan, że Wrocławianie nie dadzą się oszukać. Mówiąc to, myśli Pan o starcie byłego wiceprezesa PiS Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który powalczy o fotel prezydenta Wrocławia z poparciem PO?

  To nie jest dobre rozwiązanie, kiedy ktoś z Warszawy ma zostać kandydatem, a później prezydentem. Nie sądzę, żeby wrocławianie dali się namówić na to, aby ktoś importowany został prezydentem naszego miasta. Mimo całego szacunku do Kazimierza Michała Ujazdowskiego, a znamy się od lat, uważam, że nie powinien być prezydentem Wrocławia.

  Wolałby Pan, żeby służył naszemu krajowi w Brukseli?

  Niech robi to, na czym się zna. Jest dobrym europosłem i powinien dalej w ten sposób służyć Polsce w Brukseli. Takich ludzi nam tam potrzeba. We Wrocławiu zaś potrzebujemy ludzi, którzy znają miasto od podszewki.

  Jak będzie wyglądała lista do rady miejskiej firmowana nazwiskiem Rafała Dutkiewicza? Znajdą się na niej członkowie Nowoczesnej, lewicy? Rozmowy o budowie wspólnego bloku ciągle się toczą.

  Jesteśmy otwarcie na współpracę z różnymi środowiskami. Będą tam ludzie, którzy znają nasze miasto i jego potrzeby. Na pewno każda osoba mieszkająca we Wrocławiu znajdzie na naszych listach kogoś, komu będzie mogła zaufać. Połączymy dynamiczną młodość z roztropnością przychodząca z wiekiem. Zaprosimy niezwykłe kobiety, ale nie zabraknie ciekawych mężczyzn, zgodnie z zasadą parytetu. Popatrzmy na to, jak historycznie konstruował się komitet wyborczy Rafała Dutkiewicza. Zaczynaliśmy w 2002 roku, sam kandydowałem, jako niezależny. Na listach znaleźli się przedstawiciele Platformy, byli też przedstawiciele PiS-u. W międzyczasie różne były sytuacje i z różnych środowisk przychodzili do nas ludzie. My patrzymy na to, żeby kandydaci byli merytorycznie przygotowani, uczciwi i pracowici i jak najlepiej służyli mieszkańcom Wrocławia. Natomiast, jeżeli chodzi o kwestie światopoglądowe, to w naszym klubie każdy głosuje zgodnie ze swoim sumieniem. W partiach wiemy, że jest inaczej. Radni robią tak, jak im szefowie karzą. Jeszcze tydzień temu popierali na sesji panią prof. Chybicką, a ostatnio już ich kandydatem był właśnie Kazimierz Michał Ujazdowski.

  Czy wystartują państwo na wspólnych listach z Nowoczesną?

  Szukajmy jak najszerszego działania, po to, aby osiągnąć jak najlepszy wynik. Zgoda zawsze buduje.

  Mówi Pan Wrocław nie zasługuje na rewolucję, ale czy zasługuje na pewne zmiany?

  Ależ oczywiście. Musimy jednak pamiętać, że żadne miasto nie jest miastem kompletnym i nigdy nie będzie. Zawsze pojawią się nowe wyzwania. Każde miasto ma swoje fazy rozwoju. Na początku lat 90. uznaliśmy już, że jesteśmy u siebie i że należy budować nasz Wrocław. Potem były wybory i burzliwe dyskusje w radzie. Często nie było jedności, ale radni potrafili znaleźć wspólne rozwiązanie. Dziś zakończyliśmy pewien etap budowy. Miasto jest pełniejsze, piękniejsze i silne gospodarczo, jesteśmy liderem wielu rankingów. Przychodzą jednak nowe wyzwania, którym musimy podołać. Osiągnęliśmy swoje i teraz trzeba korzystać z tego, co zrobiliśmy w poprzednich latach. Wiele osób np. pyta, czy potrzebny był nam tak duży stadion. Pamiętajmy jednak, że gdyby nie ten stadion, to nie byłoby Euro, nowego lotniska, autostradowej obwodnicy Wrocławia, czy wielu innych inwestycji. Za 5, czy 10 lat będą nas czekały kolejne wyzwania. W moim przekonaniu Jacek Sutryk jest taką osobą, która odpowie na wyzwania przed którymi stoi Wrocław i im podoła. To człowiek wyczulony na sprawy społeczne.

  Z kim Jacek Sutryk mógłby współpracować, jeżeli zostałby prezydentem Wrocławia?

  Jest wiele fantastycznych osób we Wrocławiu, z różnych środowisk, z którymi mógłby Jacek współpracować. To jest otwarty człowiek. Nie widzę osób z którymi nie mógłby współpracować.

  Kogo poprze dolnośląska Solidarność, której jest Pan skarbnikiem?

  Już kiedyś to mówiłem, że członkowie Solidarności nie mają jednolitych poglądów. Są jak polskie społeczeństwo w pigułce; jedni patrzą w prawo, inni w lewo, kolejni oglądają się do tyłu, a są tacy, którzy patrzą do przodu. Nowe władze regionalne związku, zostaną wybrane w czerwcu. To do nich będzie należeć decyzja.

  Czy biorą państwo pod uwagę scenariusz, w którym to Jacek Sutryk nie zostanie prezydentem?

  Wszystko może się zdarzyć. Jestem jednak przekonany, że Jacek Sutryk będzie prezydentem Wrocławia. Wielu ludzi i wiele środowisk mu kibicuje i wiem, że on ich nie zawiedzie.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (84)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wróżka

  zebatka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  taki sam wspaniale sztuczny, jak ma wspaniale sztuczne "zemby". Trzeba przyznać, że dobrze płacą na tej posadce, bo se mógł takie sprawić... czyżbym mu zazdrościł? A ile kosztowały, kto to wie (...rozwiń całość

  taki sam wspaniale sztuczny, jak ma wspaniale sztuczne "zemby". Trzeba przyznać, że dobrze płacą na tej posadce, bo se mógł takie sprawić... czyżbym mu zazdrościł? A ile kosztowały, kto to wie ( wszystko tu wiecie ).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poparcie Dutkiewicza jest jak dotyk smierci

  wroclawianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Kandydat ktory od tygodni nie wiedzacy czy chce startowac ale juz popierany i namaszczony wyglada na fasadowego. To srodowisko testuje czy w jakikolwiek sposob moze jeszcze po odejsciu Dutkiewicza...rozwiń całość

  Kandydat ktory od tygodni nie wiedzacy czy chce startowac ale juz popierany i namaszczony wyglada na fasadowego. To srodowisko testuje czy w jakikolwiek sposob moze jeszcze po odejsciu Dutkiewicza krecic dalej swoje. Wroclawianie juz w ostatnich wyborach pokazali ze Dutkiewicza nie chca ale niesty Staszka miala gorszych protegowanych i o wlos przegrala. Teraz to juz nawet wybiora gorszego protegowanego niz wybiora kogokolwiek z poparciem Dutkiewicza.
  I nie dziwi ze szukaja jak najszerszego poparcia bo niestety w otwartej walce szans nie maja zadnych na wygrana.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  merlin

  monro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  gdzie tam technik, patrz toż to chodzący Uśmiech Marylin Monroe...!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Technik

  Kasandra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Technik Krauze, dawniej Solidarność, dzięki takim ludziom jak TY bardzo wielu odeszło ze związku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest Super

  Za Wykop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Ale o co chodzi? Jak to ostatnio wazeliną jakiś przydupas Dutkiewicza leciał, Dutkiewicz wyniósł Wrocław na zupełnie nowy poziom. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest tak za**** jak w Europejskich miastach! Mamy super...rozwiń całość

  Ale o co chodzi? Jak to ostatnio wazeliną jakiś przydupas Dutkiewicza leciał, Dutkiewicz wyniósł Wrocław na zupełnie nowy poziom. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest tak za**** jak w Europejskich miastach! Mamy super stadion, na którym nikt nie gra, ale co tam! Mamy super NFM, co tam, że dostać się tam trudniej jak do USA, a kosztował chyba z 400 mln cebulionów. Mamy super ścieżki rowerowe, co tam, że duża część z nich jest po drodze obok aut. Ograniczamy transport samochodowy, co tam, że MPK dogorywa. A, że drogi są w słabym stanie, Wrocław jest na zmianę 1 lub 2 w rankingu korków i smogu, oj tam oj tam. Kupiliśmy właśnie nowe autobusy z dieslem od Niemców, zamiast elektryczne Volvo, którego montownie mamy we Wrocławiu. Po starej kostce położonej przed Hitlerem i tak by nie dały rady! Ale za to mieliśmy wykład z prof. Baumanem i tylko faszyści mówią, że był komunistycznym żołnierzem! A ci co mówią, że w MPWIK, MPK i innych spółkach miasta siedzą znajomi znajomych to kłamią, bo nikt nikogo nie zna!
  Ogólnie jest super!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będziemy mówili

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  O World Games, pensjach piłkarzy i wykolejonych tramwajach. Jest się czym chwalić!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zęby

  zęby (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  idź se zemby wymyj!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spad

  spad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Szkoda na niego czasu i literek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto

  komu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Zeby zęby tego szczerzacza juz nie oglądać idę głosować na Pis... fajnie się mi napisało, no nie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto

  komu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Zeby zęby tego szczerzacza juz nie oglądać idę głosować na Pis... fajnie się mi napisało, no nie?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo