Kłopot z mamutem na Oporowie. Ale w końcu park powstanie

  Kłopot z mamutem na Oporowie. Ale w końcu park powstanie

  Błażej Organisty

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wizualizacje
  1/7
  przejdź do galerii

  Wizualizacje ©Materiały prasowe

  Projekt „Ślężański mamut” startował we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim 2014. Miasto przeznaczyło na budowę 1,5 mln złotych, ale Zarząd Zieleni Miejskiej nie rozpoczął prac do dziś. Po prawie trzech latach wszystko wskazuje jednak na to, że mieszkańcy Oporowa wreszcie doczekają się Cioska.
  W latach 90-tych ubiegłego wieku na łące przy Ślęzy we Wrocławiu archeolodzy znaleźli cios mamuta. Dlatego mieszkańcy Oporowa powstający obecnie pomiędzy rzeką a ulicą Marcina Bukowskiego park nazywają Parkiem Mamuta.

  W 2014 r. ówczesny przewodniczący Rady Osiedla Oporów Tomasz Stefanicki, zgłosił projekt Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego pod nazwą Park wspólnotowy „Ślężański mamut”. Ponad 5 tysięcy wrocławian zagłosowało na tak.
  Na realizację miasto przeznaczyło 1,5 miliona złotych. Park nie powstał do dziś, co daje mu niechlubne miano najdłużej realizowanego projektu WBO. Dlaczego mieszkańcy Oporowa czekają tak długo, pomimo tego, że projekt jest gotowy od lat?

  Do połowy lat 90-tych na terenie przyszłego parku były ogródki działkowe. Gdy działkowcy się wynieśli, rozpoczęła się budowa kolektora ścieków (właśnie wtedy znaleziono kieł). Teren został rozkopany i zniszczony. Nieużytki przez kilka lat leżały odłogiem. Po tym, jak miasto zaakceptowało projekt Mamuta, w pierwszej kolejności należało przygotować teren pod budowę parku, uporządkować, wyrównać. Następnie dogadać się jeszcze z działkowcami. – Trzeba było rozwiązać z nimi umowy dzierżawy, co trwało kilka miesięcy – wspomina Stefanicki.

  Gdy udało się z działkowcami, pojawił się problem z Tauronem. Przedstawiciele firmy nie zgodzili się zabezpieczyć terenu, ponieważ ten miał charakter rolniczy, a musiał funkcjonować jako park miejski. Po roku negocjacji udało się przekonać pracowników Taurona, którzy obecnie prowadzą prace usunięcia kolizji sieci wysokiego napięcia przebiegającej nad parkiem. Mamut dostał zielone światło.

  Dopóki Zarząd Zieleni Miejskiej nie wybierze wykonawcy, nie można mówić o konkretnych terminach, ale lider projektu ma nadzieję, że budowa parku rozpocznie się i zakończy jeszcze w tym roku. – Powinna wystartować przed wakacjami i potrwać około 3 miesięcy, choć nie znamy jeszcze konkretów– przewiduje Stefanicki.

  Miasto także chce, aby park był gotowy do końca roku. Zarząd Zieleni Miejskiej aktualizuje kosztorys inwestorski. Ogłoszenie i rozstrzygniecie przetargu planowane jest na wiosnę. - Wtedy też poznamy ostateczny zakres realizowanego projektu - informuje Bartłomiej Świerczewski - dyrektor biura ds. partycypacji społecznej.

  Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Oporowa wreszcie się doczekają, przede wszystkim trzech głównych atrakcji:

  Mamu-sadu, czyli łączki z ławkami w otoczeniu dawnego sadu. Mieszkańcy będą grali na niej w bule, badmintona i planszówki.

  Cross-muta, czyli łąki z siedziskami oraz sprzętem sportowym, z którego mają korzystać całe rodziny.

  Aż wreszcie 6-metrowej konstrukcji mamuta, ikony parku, który stanie w środku terenu. Na część znaleziska archeologów mieszkańcy nazwali go Cioskiem.

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   haha

   g (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   serio? 1.5 bańki na takie coś w mieście w którym co druga ulica jest dziurawa?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mamuty wygineŁy jus dawno

   tęca ytbe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a zabytek zostanie**

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znalezisko

   231erw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Drobne sprostowanie, cios został znaleziony w wykopie pod kolektor "Ślęża" nadzorowanym przez archeologów, ale odkrycia dokonali: pani geolog z O/Dolnośląskiego PIG oraz 2 geomorfologów z Inst....rozwiń całość

   Drobne sprostowanie, cios został znaleziony w wykopie pod kolektor "Ślęża" nadzorowanym przez archeologów, ale odkrycia dokonali: pani geolog z O/Dolnośląskiego PIG oraz 2 geomorfologów z Inst. Geografii UWr.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ten drogi miś zwany mamutem

   Włościanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   to też będzie pod linią energetyczną? Bo bliżej rzeki grunt podmokły i miś się rozlezie. Wycięli piękne drzewa. Posadzili jakieś zdechlaki w kółeczku. Ale znajomi królika będą mieli z czego...rozwiń całość

   to też będzie pod linią energetyczną? Bo bliżej rzeki grunt podmokły i miś się rozlezie. Wycięli piękne drzewa. Posadzili jakieś zdechlaki w kółeczku. Ale znajomi królika będą mieli z czego niemiłosiernie doić.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie kłopot

   z mamutem, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   to ten mamut jest kłopotem!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miś! Miś! Miś!

   Stanisław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Bareja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MAMUT MIE SIĘ PODOBA...

   BATIAR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   ALE REKREACJA POD LINIĄ WYSOKIEGO NAPIĘCIA (ZDJĘCIE NUMER 3) JAKOŚ MI SIĘ NIE WIDZI.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejny park dla bezdomnych

   Gorszy sort (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   A dla kogo ten park? Z pewnością nie dla rodzin z dziećmi. Jak szedłem ostatnio przez jakiś park, to wszystkie ławki zajęte przez śpiących bezdomnych z alkoholem pod ławką. A poza tym jak teren nie...rozwiń całość

   A dla kogo ten park? Z pewnością nie dla rodzin z dziećmi. Jak szedłem ostatnio przez jakiś park, to wszystkie ławki zajęte przez śpiących bezdomnych z alkoholem pod ławką. A poza tym jak teren nie będzie ogrodzony i monitorowany, to złomiarze i twórcza młodzież szybko zrobią swoje. Takie projekty trzeba robić z głową. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto jak kto, ale ty

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   nie powinieneś się wypowiadać o głowach, bo widać, że w używaniu własnej masz małe doświadczenie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mamut...

   Jar365 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

   Radosna twórczość humanistycznych debili. Ludzie którzy to wymyślili chyba nigdy nie byli wieczorem w pobliżu jakiejś altany na terenach rekreacyjnych. Budowanie czegoś takiego na niedozorowanym...rozwiń całość

   Radosna twórczość humanistycznych debili. Ludzie którzy to wymyślili chyba nigdy nie byli wieczorem w pobliżu jakiejś altany na terenach rekreacyjnych. Budowanie czegoś takiego na niedozorowanym terenie to idiotyzm. Wieczorem będzie tam pub (kiedyś mówiło się mordownia). Zobaczycie jak będzie wyglądało wnętrze mamuta po pół roku. Nie podzielam wielkiej radości z faktu że jest coś takiego jak "budżet obywatelski". Jeżeli instytucje, urzędnicy, których mamy powołanych do wydawania naszych obywatelskich pieniędzy, robią to źle, to powołajmy mądrzejszych, a nie powierzamy podejmowanie decyzji na co wydawać nasze pieniądze grupce amatorów. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Prawda. Po prostu takie rzeczy sa dla ludzi cywilizowanych, a nie dla ukraińskiego bydla nawiezionego na te ziemie po '45-tym z podżytomierskich wsi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najlepsze zdjecie - plac zabaw pod linia wysokiego napięcia

   nie ma co ... "super wizje.." (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   na pewno na zdrowie to wychodzi dzieciom

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama