Klatki schodowe prowadzące na parking NFM przeciekają i...

  Klatki schodowe prowadzące na parking NFM przeciekają i gniją. Miasto: Tak ma być

  Zdjęcie autora materiału
  Weronika Skupin

  , Marcin Rybak

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Klatki schodowe prowadzące na parking pod NMF zalewa woda. Ściany przeciekają i gniją
  1/12
  przejdź do galerii

  Klatki schodowe prowadzące na parking pod NMF zalewa woda. Ściany przeciekają i gniją ©fot. Czytelnik

  Woda leje się po schodach i ścianach, a klienci parkingu pod Narodowym Forum Muzyki brodzą w kałużach. Stropy i ściany już gniją, a kafle są podmywane. Cztery klatki schodowe na placu Wolności prowadzące na parking NFM wykonano tak, że deszcz pada do nich, jak do studni. Żeby się tak nie działo, zapłacimy 3 mln zł za dodatkowe wiaty chroniące przed deszczem. Dlaczego nie postawiono ich od początku? Jak się dowiedzieliśmy Mostostal Warszawa, na początku budowy zwracał uwagę miastu na brak zadaszenia klatek schodowych, jako na jeden z błędów projektowych. Ale strona miejska nic nie zrobiła z tymi uwagami.
  Klienci parkingu pod NFM wychodzą na klatki schodowe, które wyglądają jakby wykonano je nie kilka miesięcy, ale kilka lat temu. Są już mocno zniszczone, gdzieniegdzie widać podgniłe ściany, a kafle są podmywane. Woda leje się po schodach, a poślizgnąć się bardzo łatwo. Miasto ograniczyło się do wywieszenia kartek: "Uwaga, śliskie schody".

  Wykonawca informował o błędach w projekcie

  Według naszych informacji inżynierowie Mostostalu Warszawa zwracali uwagę przedstawicielom miasta na brak zadaszenia klatek schodowych prowadzących do podziemnego parkingu. To zdaniem Mostostalu jeden z wielu błędów projektowych. Jednak do końca swojego pobytu na budowie ówczesny wykonawca nie dostał od inwestora żadnej odpowiedzi dotyczącej zadaszenia klatek. Firma Mostostal Warszawa budowała Forum do października 2012 r, gdy przez konflikt z miastem zerwała umowę (toczy się w arbitrażu proces o 138 mln zł). Następnie budowę przejął Inter-System.  Wcześniej projektu nie zmienili, teraz budują wiaty
  Zdecydowano się dokończyć budowę według niezmienionego projektu, do którego Inter-System zastosował się już bez uwag dotyczących zadaszenia. Lejąca się do klatek woda i spadające liście okazały się jednak problemem. Po około miesiącu od otwarcia NFM, miejska spółka ogłosiła przetarg na wykonanie szklanych wiat nad zewnętrznymi wejściami do parkingu. Jedyną firmą chętną postawić zadaszenia była ta sama, która kończyła budowę Forum – Inter-System. Za postawienie czterech szklanych wiat chce prawie 2,7 mln zł.

  Trudno o lepszy komentarz...  Miasto: Tak ma być. Klatka schodowa jest elementem odpływu wód opadowych
  Dlaczego od razu nie zrobiono nic z uwagami Mostostalu? - W naszej dokumentacji nie znajdujemy uwag Mostostalu Warszawa na temat zadaszeń nad klatkami. Inicjatorem pomysłu był nadzór budowlany. Zaprojektowanie zadaszenia zleciliśmy jeszcze w trakcie realizacji projektu, od razu kiedy przystępowaliśmy do prac związanych z zagospodarowaniem pl. Wolności, więc więcej w tym uwag następnego wykonawcy - przekonuje Marek Szempliński, rzecznik Wrocławskich Inwestycji. Dodaje, że usterek spowodowanych opadami miasto nie zinwentaryzowało. - Do części wskazanych zniszczeń woda się przyczyniła, ale pierwotnym powodem były usterki wykonawcze i projektowe - mówi rzecznik i przekonuje, że usterki naprawiane są w ramach gwarancji.

  Co ciekawe, miasta nie przeraża to, że woda płynie po ścianach. - Według założeń projektowych klatka schodowa jest elementem odpływu wód opadowych, więc skonstruowana ma być z takich materiałów, by to było możliwe, a na najniższej kondygnacji zorganizowany jest system odbioru tych wód - mówi Szempliński.

  Czytaj także

   Komentarze (93)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   schody do nieba...

   lops (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   to że z parkingu podziemnego trzeba wychodzić na pusty plac żeby przejść do malutkiego holu wejściowego , tłoczyć się przed wejściem i potem już galopem po schodach do piwnicy do szatni żeby...rozwiń całość

   to że z parkingu podziemnego trzeba wychodzić na pusty plac żeby przejść do malutkiego holu wejściowego , tłoczyć się przed wejściem i potem już galopem po schodach do piwnicy do szatni żeby zostawić płaszczyk który spokojnie mógł leżeć w samochodzie gdyby było dojście pod płytą Placu do Forum to jest dopiero nieporozumienie ! A co do schodów w tych odkrytych klatkach to jest kryminał !
   Wykonane z polerowanego kamienia polane wodą są jak lodowisko ! Ciekaw jestem czy wymiary stopni są zgodne z przepisami bo jakieś takie mocno niewygodne ! Ale skoro budował Intersystem to pewnie wszystko jest O.K :) Jest takie coś jak sztuka budowlana . Jeśli w dokumentacji był błąd i wykonawca ma tego świadomość to popełnia przestępstwo budując zgodnie z dokumentacją a wbrew sztuce budowlanej !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda że nie zrealizowano parkingu pod fosą, to był najlepszy pomysł Dudiego

   DW XXX YZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   zadaję po raz kolejny pytanie: po dudę było budować to NFM, stadion, organizować jakieś imprezy i igrzyska, które zupełnie nikogo nie obchodzą.

   A obwodnicy wschodniej jak nie było tak nie ma, a...rozwiń całość

   zadaję po raz kolejny pytanie: po dudę było budować to NFM, stadion, organizować jakieś imprezy i igrzyska, które zupełnie nikogo nie obchodzą.

   A obwodnicy wschodniej jak nie było tak nie ma, a obwodnica Leśnicy będzie niekompletnazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sabotaż ??

   KRK KZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Witajcie Wrocławianie - te słowa pisze Krakus, kochający Wrocław, często u Was przebywający; kiedyś służbowo oraz obecnie - podczas weekendów. Szczerze jestem zatroskany o image tego pięknego...rozwiń całość

   Witajcie Wrocławianie - te słowa pisze Krakus, kochający Wrocław, często u Was przebywający; kiedyś służbowo oraz obecnie - podczas weekendów. Szczerze jestem zatroskany o image tego pięknego Grodu nad Odrą. W październiku 2015 kilka dni byłem - zwiedzaliśmy m.in. tereny przyległe NFM. Zaintrygowały nas głębokie szyby klatek schodowych i wind; od poziomu placu do najniższych części - zanieczyszczone nawianymi liśćmi, śmieciami, porozrzucanymi puszkami i butelkami; to wszystko skropione deszczem (i chyba nie tylko - bo pijanych meneli po drodze zauważyliśmy) i pokryte brudną papką. Chyba nawet porobiłem fotki tego ... sorry - syfu. To był Horror !!! Tu Miasto Kultury a obok nowoczesny... chlew (chyba nawet cztery !). I co - do tej pory problem nierozwiązywalny ?! Wrocław - miasto nauki; słynna Politechnika i Uniwerek. A gdzie projektanci, budowlańcy, eksperci weryfikujący i walidujący czyli zatwierdzający projekty do realizacji. Są podpisy osób upoważnionych czy ich brak ? A jeśli są to jaka jest ich wartość merytoryczna - skoro popełniono elementarne błędy w sztuce projektowania, budowania i odbioru technicznego poszczególnych obiektów. Jak nie dawaliście sami rady - to jest kilka dobrych Politechnik i firm projektowych oraz budowlanych w Kraju. Bardzo mi przykro odbierać takie newsy - w gruncie rzeczy ośmieszające nie tylko 700-tysięczny, ulubiony przeze mnie i żonę - Wrocław ale i nas, pozostałych Polaków. Sytuacja przywodzi na myśl - albo działania celowe czyli sabotujące, albo okropną dezorganizację, niezsynchronizowanie działań czy wręcz niefrasobliwość odpowiedzialnych stanowisk.
   Weźcie się "w kupę" - to nie jest zadanie porównywalne z wyprawą Saturna V i Apollo na Księżyc (które odbywały się skutecznie ponad 40 lat temu !!). Europa na Was patrzy - no i... ja też będę "za moment" u Was.
   Trzymam kciuki za trafne decyzje i działania; pozdrawiam serdecznie mądrych i zorganizowanych Wrocławian.
   Wasz Stary Krakuszwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie przekłamywać ! Te schody nie są NFM tylko Wrocławskich Inwestycji i gminy Wrocław !

   Harion (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Ani parking, ani schody nie są pod zarządem NFM. Pisząc schody NFM piszecie "polskie obozy" to szczyt propagandowego zakłamania ! Ten, jak to określa idiota ŚCIEK to porażka Wrocławskich...rozwiń całość

   Ani parking, ani schody nie są pod zarządem NFM. Pisząc schody NFM piszecie "polskie obozy" to szczyt propagandowego zakłamania ! Ten, jak to określa idiota ŚCIEK to porażka Wrocławskich Inwestycji. Piszcie Schody gminy Wrocław przy NFM, parking gminy Wrocław przy NFM bo inaczej wgląda na to, że to wina muzyków. Litości ! Muzycy są OK ! Natomiast socjologowie i filozofowie z Wrocławskich Inwestycji są BE.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejna nagroda w konkursie "Prywatyzacja zysków - upublicznianie strat".

   zoom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   Tu aż się prosi o porządne prześwietlenie finansowo-dochodowe ludzi odpowiedzialnych za budowę NFM. 2,7 mln za 4 zadaszenia?! Warszawa ma Złote Tarasy, Wrocław będzie miał chyba Złote Daszki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sciek

   JD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Rzecz ktora sluzy do odpływu wód opadowych nazywa sie sciek. Klatka schodowa jest elementem odpływu wód opadowych. Ruch pieszy zostal skierowany do scieku. Osoby odpowiedzialne za analize...rozwiń całość

   Rzecz ktora sluzy do odpływu wód opadowych nazywa sie sciek. Klatka schodowa jest elementem odpływu wód opadowych. Ruch pieszy zostal skierowany do scieku. Osoby odpowiedzialne za analize projektu (ze strony investora) widocznie nie posiadaly kwalifikacji zeby to zauwazyc.
   Marek Szempliński jako rzecznik Wrocławskich Inwestycji jest zwyklym PR i jego zadaniem jest mowic cokolwiek byle tylko chronic swojego pracodawce.
   Taka praca, dobrze platna.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Porażka po całości

   Patologia władz miasta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Tak ma byc? A jak ktos sie zabije na tej śliskiej powierzchni albo to dziadostwo sie zawali skutkiem podmycia to tez tak ma byc??? Kto to odebrał ja sie pytam? I gdzie na świecie klatka schodowa...rozwiń całość

   Tak ma byc? A jak ktos sie zabije na tej śliskiej powierzchni albo to dziadostwo sie zawali skutkiem podmycia to tez tak ma byc??? Kto to odebrał ja sie pytam? I gdzie na świecie klatka schodowa jest zarazem odpływem wody??? Kogo wy w konia robicie??? Co za bezczelny typ pan szemplinski ja sie pytam?? Btw. Dlaczego jeszcze nikt nie powiedział prawdy- ze NFM ma wadliwe fundamenty i nieustannie podmywa je woda? Kto za to beknie gdy w końcu zginie 2tys ludzi? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   2,7mln?

   Bob budowniczy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   za tyle można wybudować 5 domów jednorodzinnych z wykończeniem o pow. ok. 150m2.

   ale oczywiście Inter(WAŁ)-System bezproblemowo zbuduje szklane wiatki za 3 banieczki....pogratulować miastu


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bob

   bucek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   TA WROCLAWSKA CHOLOTA WEZMIE Z NASZYCH PODATKOW

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A skąd mają wziąć na wypłate dla trenera Rumaka ?

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   podwyżka wody już była

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja pier.....

   wroc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Brak słów. No i oczywiście winnego nie ma, bo kasa publiczna (nasza). Pomysłodawca i Wykonawca projektu i wszyscy, którzy się przyczynili powinni zrobić to za swoje pieniądze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Patryjota lokalny

   Tajemnica Poliszynela, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Jest fakt, że strona X robiła wszystko, żeby wiecie co natapilo. Pozniej nastapilo to co mialo nastapić i sprawy szczęśliwie znalazly swoj koniec, tak że już można bylo robić tak że wszyscy sie...rozwiń całość

   Jest fakt, że strona X robiła wszystko, żeby wiecie co natapilo. Pozniej nastapilo to co mialo nastapić i sprawy szczęśliwie znalazly swoj koniec, tak że już można bylo robić tak że wszyscy sie cieszyli :)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama