Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie przywileje mają honorowi dawcy krwi?

Redakcja
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Michal Sikora/ Gazeta Krakowska
- Po oddaniu określonej ilości krwi można wyrobić legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, która w teorii uprawnia np. do znacznie szybszego dostępu do usług służby zdrowia. Jakie jeszcze przywileje mają honorowi dawcy krwi? - pyta nasza Czytelniczka Magdalena Sołyska. Sprawą zajęła się Malwina Gadawa.

Tytuł Honorowego Dawcy Krwi otrzymuje osoba, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje: zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, zwrot kosztów dojazdu, posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi oraz możliwość uzyskania bezpłatnych wyników badań laboratoryjnych (np. grupa krwi, morfologia, badania w kierunku zarażenia wirusami HIV, HCV, HBV oraz kiłą).

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu informuje natomiast, że Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. - W szczególności świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone w dniu zgłoszenia - czytamy na stronie RCKiK we Wrocławiu. - Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących - czytamy dalej.

Honorowi Dawcy Krwi I stopnia jeżdżą także bezpłatnie komunikacją miejską we Wrocławiu. Od 16. stycznia 2012r. bezpłatny przejazd wrocławskimi środkami komunikacji miejskiej przysługuje wszystkim posiadaczom legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia. Krwiodawcy nie muszą już wnioskować o wydanie tzw. biletu wolnej jazdy – dokumentem uprawniającym do bezpłatnych przejazdów jest legitymacja ZHDK I stopnia oraz dowód osobisty.

Krwiodawcy mogą także skorzystać z ulgi przy rozliczeniu podatku dochodowego (PIT).

Odznaka honorowa "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" jest nadawana odpowiednio:
Zasłużony Honorowy Dawca Krwi (dawniej I stopnia) przysługuje:

  • kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
  • mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi (dawniej II stopnia) przysługuje:

  • kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 10 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
  • mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników

.

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi (dawniej III stopnia) przysługuje:

  • kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
  • mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jakie przywileje mają honorowi dawcy krwi? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska