Ważne
  Jak trwoga to do Boga. Do sądu ludzie zabierają różaniec

  Jak trwoga to do Boga. Do sądu ludzie zabierają różaniec

  Piotr Bera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Tomasz Hołod

  Sklep z dewocjonaliami działający w sąsiedztwie wrocławskiego sądu bije rekordy popularności. Główni klienci to wcale nie emeryci wędrujący na poranną mszę. Różańce czy obrazki Matki Boskiej kupują głównie ci, którzy właśnie zmierzają na sądowe rozprawy. - Jak trwoga, to do Boga - komentuje sprzedawczyni.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Tomasz Hołod

  - Gdy ktoś ma rozprawę w sądzie dotyczącą rozwodu czy alimentów, to przychodzi do sklepu z dewocjonaliami i kupuje nowennę do św. Tadeusza Judy, różaniec czy modlitwę w trudnych sprawach. W takich sytuacjach prosi się o wstawiennictwo Niebios, które ma pomóc w problemach - komentuje pani Małgorzata, sprzedawczyni ze sklepu z dewocjonaliami.
  - Niektórzy moi klienci przyznają, że nie potrafią się modlić, ale nowenna w kieszonce od garnituru lub różaniec na palcu często dodają im otuchy. Czasem się śmieję, że ksiądz mógłby spowiadać w sklepach i postawić puszkę na datki. Uzbierałby więcej niż na niedzielnej mszy świętej - żartuje pani Małgorzata.

  Czy to dziwne, że klienci przed spotkaniem z Temidą szukają wyciszenia, ukojenia, a może i nadzwyczajnego wsparcia? - Święty Paweł mówił, że wiara bez uczynków jest martwa. Nie można wierzyć, nic nie robiąc w tym kierunku. Pan Bóg ma różne drogi działania i jeśli ktoś się przełamał, kupując różaniec lub spowiadając się, to już coś znaczy. Ludzie mają wolną wolę i mogą szukać oparcia w Bogu, również gdy mają sprawę w sądzie - tłumaczy ks. Jan Gacek, proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.

  - Kupując obrazek ze świętym, czujemy się lepiej. Tak samo jak w momencie pójścia do wróżki, gdy dostaniemy jakiś szczęśliwy kamyk. Religia jest często traktowana instrumentalnie, jak zabobony typu - złapanie się za guzik na widok kominiarza lub zmiana drogi, gdy przed nami przejdzie czarny kot. Dochodzi do tego, że nikt nie chce kupić na chrzest czy komunię krzyża - symbolu chrześcijaństwa - bo to przecież ciężar, który trzeba nosić i jeszcze może przynieść nieszczęście - komentuje właścicielka sklepu.

  Według Kennetha I. Pargamenta z Uniwersytetu Stanowego w Bowling Green (USA), religia w procesie radzenia sobie ze stresem może dawać ludziom nadzieję, wskazówki do działania oraz wspierać emocjonalnie. Każdy może szukać pomocy u Boga w modlitwie, u duszpasterzy lub u współwyznawców. Mechanizm polega na tym, że w sytuacji stresowej zrzucamy odpowiedzialność na Boga, który ma wybrać strategię rozwiązywania problemu.

  - Nagłe zwrócenie się w kierunku Boga nie jest niczym dziwnym. Jeśli ktoś jest ateistą, ale przez lata wychowywał się w katolickim domu, to w sytuacji stresowej cofa się do doświadczeń, które pomagały mu funkcjonować - mówi Przemysław Staroń, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

  Święte obrazki czy różańce coraz chętniej kupujemy też w sieci
  Od 2008 r. do 2015 r. zainteresowanie dewocjonaliami w sieci wzrosło ponad pięciokrotnie.
  - W bieżącym roku dokonano o 70 proc. transakcji z dewocjonaliami więcej niż w 2015 r. - relacjonuje Joanna Gąska z Ceneo.pl. - Najpopularniejsze są posrebrzane i pozłacane obrazki wykonane z blachy, w przedziale cenowym 100-250 zł. Z kolei w sezonie komunijnym najbardziej poszukiwane są ozdobne różańce wykonane ze szlachetnych metali i kamieni - w cenie ok. 100 zł. Natomiast w lipcu furorę robił srebrny krzyżyk papieski za 89 zł, pudełeczko na różaniec Matki Boskiej Cygańskiej za 126 zł, różaniec Najświętszej Krwi Chrystusa za 7 zł i obrazek Świętej Rodziny za 38 zł.

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   XXI

   kajskaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   XXI wiek a ludzie w bożki wierzą :D Nigdy się nie nauczycie że umieranie to normalka, jak u zwierząt tylko nad nimi nikt nie plączę i one same się nie użalają nad sobą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Małgorzata

   bb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Pani Małgorzata niech sobie komenty w domu uprawia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   na pewno (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   wysłucha alimenciarza modlącego się o niższe alimenty, oh wait, przecież alimenty po 200 zł miesięcznie to w polsce norma :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kłamliwi katolicy palą głupa w sądzie

   szczecin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   cała ta wiara jest zakłamana

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Miejcie się na baczności przed ludźmi!

   zoom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to,...rozwiń całość

   Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was."
   /Mt. 10, 17-20/zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ludzie są bardzo różni

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Jeden lepiej się czuje jak zapali papierosa inny jak strzeli sobie setkę wódki a jeszcze inny jak się pomodli do czegoś tam akceptowanego przez jego wyobraźnię. Ludzie nosili talizmany na szczęście...rozwiń całość

   Jeden lepiej się czuje jak zapali papierosa inny jak strzeli sobie setkę wódki a jeszcze inny jak się pomodli do czegoś tam akceptowanego przez jego wyobraźnię. Ludzie nosili talizmany na szczęście a teraz niektórzy podatni na uzależnienie religijne noszą symbole wybranej przez siebie religii.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masz rację

   bhans (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   To skutek wychowania - nic nie rozumiejącemu dziecku opowiada się bajki o gadających wężach, o morderstwach jak brat zabija brata etc. Później, w dorosłym życiu człowiek jest zagubiony, bo przecież...rozwiń całość

   To skutek wychowania - nic nie rozumiejącemu dziecku opowiada się bajki o gadających wężach, o morderstwach jak brat zabija brata etc. Później, w dorosłym życiu człowiek jest zagubiony, bo przecież tak naprawdę to krasnoludków nie ma i gadających zwierząt...
   i gdzie tu jest sens?!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobrze że nie biorą granatów...

   ferdek kiepski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

   jak Pawlak kurde!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego?

   Polak mały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

   Dlaczego w polskojęzycznych gazetach panuje cisza na temat złodziejskiej prywatyzacji w warszawce.Rozumiem parasol ochronny nad bufetową!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gazeta

   tantus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Może dlatego, że to jest "Gazeta Wrocławska"?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To dlaczegop czytasz polskojęzyczne gazety

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Czytaj coś po niemiecku lub po rosyjsku a nie będziesz się żalił.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polak maly?

   Maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 8

   Moze dlatego ze "prywatyzacje" w Warszawie zapoczatkowal Lech Kaczynski?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A to w takim razie

   papa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   niech zapadnie milczenie:). Amen.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież 'kartofle'...

   ferdek kiepski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   nie znają żadnych języków, tylko ten od buta kurde!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fantastyczne

   :))) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Na wszystkim można zarobić a święte obrazki, fragmenty ciał, odpusty i inne obietnice życia wiecznego i powodzenia to świetny biznes z wielosetletnią tradycją. Zawsze się znajdzie taki, co zapłaci...rozwiń całość

   Na wszystkim można zarobić a święte obrazki, fragmenty ciał, odpusty i inne obietnice życia wiecznego i powodzenia to świetny biznes z wielosetletnią tradycją. Zawsze się znajdzie taki, co zapłaci za trochę otuchy. A kto ma zarobić, zarobi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zn..znam...wiem...

   fa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Mnóstwo fafaków latało do księdza i na msze...hehehe...można było wszystko...Ojjjjj wielu się nagle nawraca. .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo