Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mądrze pomagać i nie dać się wykiwać

Marcin Rybak
Antoś nie jest chory, ale na jego leczenie oszust zebrał 500 tys zł. Oszukał m.in. Roberta Lewandowskiego
Antoś nie jest chory, ale na jego leczenie oszust zebrał 500 tys zł. Oszukał m.in. Roberta Lewandowskiego
Powstaje platforma, która ma weryfikować charytatywne zbiórki w internecie i wyszukiwać próby oszustw. Takich jak z chorym Antosiem. Internetowa witryna madrzepomagam.pl ruszy jutro. Każdy będzie mógł zgłosić podejrzaną zbiórkę charytatywną, którą uważa za oszustwo. Informacja będzie weryfikowana.

Wśród pomysłodawców i organizatorów jest wrocławski portal zrzutka.pl. To on m.in. padł ofiarą historii z chorym Antosiem.

Kilka miesięcy temu - za pośrednictwem zrzutki - rozpoczęła się zbiórka datków na leczenie wzroku chorego na nowotwór chłopca. Miał mieć 2,5 roku. Dzięki wsparciu internautów - wśród nich znanych artystów, celebrytów, sportowców - zebrano ponad pół miliona złotych. Teraz wiadomo, że Antoś nie istnieje, a organizator całej akcji - Michał S. - wszystko sobie zmyślił. Dziś S. jest tymczasowo aresztowany.

Dzięki portalowi madrzepomagam.pl takie historie mają się już nie powtórzyć. Wśród wspierających akcję jest kilkadziesiąt różnych organizacji i witryn internetowych, m.in. Szlachetna Paczka, Fundacja Węgielek, Pomorski Oddział PCK czy Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Upowszechniania Kultury i Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Na nowym portalu ma być m.in. lista podejrzanych zbiórek. Zestawienie akcji, co do których fundacje, organizacje czy internauci zgłaszają uwagi z uzasadnieniem. Najbardziej podejrzane akcje - czyli takie z największa liczbą zgłoszeń (serwis nazywa takie zgłoszenie alertem) będzie badane przez moderatora portalu.

W razie potwierdzenia, natychmiast informowany będzie serwis, która firmuje zbiórkę. Portal madrzepomagam.pl ma też zawierać porady dla darczyńców - na co zwracać uwagę przy wspieraniu zbiórek w internecie.

Będzie przegląd portali oferujących pomoc w organizacji zbiórek. Szczegółowe zasady ich działalności, informacje jak weryfikują organizatorów różnych akcji charytatywnych. Tak, by każdy mógł w pełni świadomie wybrać osobę, czy akcję, którą wesprze. Wreszcie różne znane osoby - wspierające akcję - nagrają filmiki z poradami dla darczyńców.

ZOBACZ FILM: Zatrzymany organizator fałszywej zbiórki na "chorego Antosia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak mądrze pomagać i nie dać się wykiwać - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska