Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak humanitarnie sprzedawać i kupować karpie? [ZOBACZ]

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Grzegorz Olkowski / Polska Press
Bez wody i w foliowych reklamówkach. Skończyły się czasy, kiedy karpie były sprzedawane i uśmiercane w niehumanitarnych warunkach. Wiadomo, że dziś wiele osób kupuje na stół już martwe i wypatroszone ryby, jednak wciąż nie brakuje zwolenników żywego karpia, którzy chcą widzieć jak pływa u nich w wannie. Jak kupić i przetransportować żywą rybę, żeby nie łamać prawa i żeby zwierzę się nie męczyło?

Torebka ze specjalną siatką uniemożliwiającą kontakt ryby z reklamówką lub pojemnik z wodą (wiaderka, miska) - tylko tak można transportować transportować żywe karpie ze sklepu do domu.

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak przetrzymywane są i przetransportowywane karpie, które trafiają na nasze wigilijne stoły. Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej potwierdza, że mieszkańcy coraz częściej dzwonią i alarmują o niehumanitarnych warunkach sprzedaży ryb. - Na szczęście w połowie przypadku są to fałszywe alarmy - przyznaje strażnik miejski i podaje tegoroczny przykład kontroli w sklepie Kaufland przy ul. Sieradzkiej. Po kontroli Powiatowego Inspektoratu Weterynarii okazało się, że karpie przetrzymywane są w odpowiednich warunkach.

- Karpie można transportować bez wody - mówi Krzysztof Niementowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii, ale zaznacza, że w reklamówce musi znajdować się specjalna siatka. - Zabezpiecza ona, by skóra ryby nie przylegała do plastikowej torby. Dzięki specjalnemu ożebrowaniu ryba może swobodnie oddychać - dodaje.

Drugim dopuszczalnym sposobem transportu ryb ze sklepu do domu jest tradycyjne wiaderko z wodą. - Kluczowy jest tu rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji - czytamy w wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii.

Anna Piekarska, kierownik sklepu rybnego przy ul. Jedności Narodowej we Wrocławiu: - Klienci przychodzą z wiaderkami. Uważam, że to najbardziej odpowiedni sposób przenoszenia karpia - wyjaśnia pani Anna, ale zaraz szybko dodaje, że jej zdaniem lepiej kupić już zabitą rybę. - Coraz mniej klientów przychodzi po żywego karpia. Wolą już kupić zabitą rybę.

Co ważne przepisy nie precyzują tylko i wyłącznie sposobu transportu karpi, ale również i warunki przetrzymywania i humanitarnego uboju. - Karpia powinno się zabijać, ogłuszając go, a potem odciąć głowę.Trzeba to zrobić szybko - podkreśla Waldemar Forysiak. Co istotne, karpie powinno zabijać się w specjalnie wydzielonym do tego miejscu. - Pod żadnym pozorem nie można zrobić tego na oczach dzieci - grzmi strażnik.

Karpie muszą przebywać również w dużych basenach o gładkich krawędziach, w wodzie czystej o temperaturze poniżej 10 stopni.

13 grudnia Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, w którym jasno podkreślono, że trzymanie ryb w foliówkach lub ażurowych basenach to znęcanie się nad zwierzętami i może za to grozić kara więzienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak humanitarnie sprzedawać i kupować karpie? [ZOBACZ] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska