Ważne
  Ile za śmieci na Dolnym Śląsku? Gdzie jest najtaniej, a...

  Ile za śmieci na Dolnym Śląsku? Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

  Alina Gierak, CH

  Gazeta Wrocławska Plus

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska Plus

  01.02.2016. droszkow gmina zabor wywoz smieci smieciarka smieciara brak pszok ustawa smieciowa smieci fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska

  01.02.2016. droszkow gmina zabor wywoz smieci smieciarka smieciara brak pszok ustawa smieciowa smieci fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press ©Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

  Za wywóz śmieci segregowanych w Legnicy płacą 9,8 zł, w Jeleniej Górze 15 zł, a w Świdnicy 15,50 zł od osoby. Wrocław płaci inaczej. Czy więcej?
  01.02.2016. droszkow gmina zabor wywoz smieci smieciarka smieciara brak pszok ustawa smieciowa smieci fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska

  01.02.2016. droszkow gmina zabor wywoz smieci smieciarka smieciara brak pszok ustawa smieciowa smieci fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press ©Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

  Ceny za odbiór śmieci zbieranych selektywnie i nieselektywnie każda gmina ustala sama. Musi się przy tym trzymać niewzruszonej zasady, że opłata za śmieci niesegregowane musi być wyższa od tych zbieranych oddzielnie. O ile ta zasada jest jasna, to emocje mogą wzbudzać konkretne kwoty ustalone za wywóz odpadów przez dolnośląskie samorządy miast prezydenckich. Najtaniej jest w Legnicy: odbiór posegregowanych śmieci kosztuje w tym mieście 9,8 zł od osoby.

  Za tę kwotę wywożone są regularnie odpady z każdej nieruchomości, raz na miesiąc zabierają odpady wielkogabarytowe i raz na tydzień zmieszane. W sezonie wywożone są choinki oraz liście. Podobnie jest w Jeleniej Górze, ale tu opłata za śmieci segregowane wynosi aż 15 zł. Skąd taka różnica?

  - Legnica ma własne wysypisko śmieci niemal w granicach miasta. My wozimy odpady do Kostrzycy, a z niektórych ulic to aż 30 km - wyjaśnia Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze. - Ponadto Legnica ma dwa razy mniejszą powierzchnię od Jeleniej Góry i jest w niej dwa razy mniej śnieżnych dni niż u nas - dodaje Rzońca.

  - W cenach odbioru śmieci na Dolnym Śląsku można zauważyć znaczące różnice - przyznaje dr Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Jak tłumaczy, wynikają one często z obiektywnych powodów. - Najbogatsze i największe gminy produkują najwięcej odpadów. W rezultacie mieszkańcy muszą za nie więcej zapłacić - wyjaśnia ekspert. - Inną ważną i obiektywną przyczyną różnic w cenach wywozu jest częstotliwość odbioru oraz odległość od punktu utylizacji - dodaje.

  W Świdnicy, gdzie za wywóz odpadów posegregowanych zapłacimy 15,50 zł, zdecydowali się wywozić odpady wielkobagarytowe z blokowisk raz w tygodniu i raz w miesiącu z domków jednorodzinnych. A w Legnicy podobna usługa wykonywana jest dla wszystkich co dwa miesiące.

  - Biorąc pod uwagę charakter obiektywnych czynników nie należy zbytnio oczekiwać, że w najbliższych latach różnice pomiędzy cenami za wywóz odpadów wyrównają się pomiędzy gminami w województwie dolnośląskim - dodaje dr Kopyściański.

  Wrocław działa na innych zasadach

  W stolicy Dolnego Śląska obowiązuje inny system opłat niż w pozostałych miastach prezydenckich, gdzie płaci się za śmieci tylko od osoby. Wrocławianie płacą np. w blokach: od metrażu lokalu (gdy na osobę przypada do 27 mkw.). - 0,85 zł/mkw. segregowane i 1,27 zł/mkw. niesegregowane od mieszkańca (gdy na osobę przypada powyżej 27 mkw.) - 19 zł/os./segregowane i 28,50 zł/os./niesegregowane.

  Czy we Wrocławiu np. gospodarstwo jednoosobowe płaci więcej niż w innym mieście? Jeżeli ktoś ma np. 45 mkw. to wychodzi 19 zł. Jeżeli mieszka na 27 mkw. - to... 22,95 zł.

  Porównaliśmy opłaty 4-osobowych rodzin (64 mkw.) segregujących. Wrocław jest w „droższej” grupie miast, choć najdroższym nie jest, a na osobę opłata wynosi tylko 13,60 zł.

  Dodajmy, że opłaty we Wrocławiu w domkach jednorodzinnych i budynkach do 4 lokali są wyższe niż w blokach.


  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "KUP DOSTĘP"

   ten cyrk już grano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   w zeszłym roku.
   I przegrano.
   I teraz jeszcze raz powtórka z rozrywki, i też będzie przegrana.Wiadomości, informacje można znaleźć wszędzie i za darmo. I lepiej zredagowane, bez podstawowych błędów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oborniki Śl

   aaaaaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   U nas też za segregowane śmieci płacimy 15 zł za osobę !!!!!!!!!!!!!!!!! Skandal

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   qqqq

   awers (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   najbardziej złodziejska ekipa rządzi Wrocławiem.za segregowane -22 zł,niesegregowane-33 zł


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   patologia

   asf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Takiego prezydenta i radnych wybralismy, dlatego: placic i plakac.......


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P.S

   asf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wiceprezydentow wybrali sobie sami.....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wysypisko dla każdego

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby na każdym osiedlu i w każdej mniejszej miejscowości był obowiązek posiadania wysypiska dla swoich własnych odpadów wyprodukowanych przez mieszkańców tychże...rozwiń całość

   Najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby na każdym osiedlu i w każdej mniejszej miejscowości był obowiązek posiadania wysypiska dla swoich własnych odpadów wyprodukowanych przez mieszkańców tychże miejsc. Może wtedy każdy zastanowiłby się czy aby na pewno robiąc zakupy potrzebuje kolejnej foliówki i czy nie lepiej segregować śmieci i przekazywać do ponownego wykorzystania.
   Dzisiejsze podejście większości ludzi jest: "śmieci są gminy, ja płacę opłatę, więc niech coś z tym zrobią", a to niestety nie jest tak, śmieci produkują ludzie w coraz bardziej niekontrolowany sposób i to są ich śmieci, którymi powinni się zająć bez dodatkowej szkody dla środowiska.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo