Ważne
  Grzybiarze - szykujcie się na wysyp [CENY GRZYBÓW]

  Grzybiarze - szykujcie się na wysyp [CENY GRZYBÓW]

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Grzyby we Wrocławiu kupimy m.in. w Hali Targowej
  1/8
  przejdź do galerii

  Grzyby we Wrocławiu kupimy m.in. w Hali Targowej ©MK

  Deszczowy początek września sprawił, że w dolnośląskich lasach pojawiły się grzyby. Zdaniem leśników jest ich sporo, ale to jeszcze nie wysyp. Powinniśmy się go spodziewać w najbliższy weekend - o ile utrzyma się wilgotna pogoda.
  W bezpośredniej okolicy Wrocławia o lasy, a co za tym idzie grzyby, ciężko. Szczęścia grzybiarze mogą poszukać w pobliżu Borowej (pow. oleśnicki) czy Mietkowa. Aby nazbierać koszyk prawdziwków, kurek, czy choćby podgrzybków musimy wybrać się nieco dalej. W okolice Węglińca, Bolesławca, Chocianowa, czy na bardzo grzybne i popularne wśród wrocławian tereny Nadleśnictwa Sława Śląska na południu woj. lubuskiego.


  – Na razie nie widzimy klasycznego wysypu grzybów. Samochody z grzybiarzami coraz liczniej pojawiają się na drogach nadleśnictwa, ale nie wynoszą z lasów oszałamiających ilości. Grzyby są, ale w wymiarze pojedynczym. Niewiele jest u nas jak na razie prawdziwków – zauważa nadleśniczy Wiesław Piechota z dolnośląskiego grzybnego zagłębia jakim jest położone niedaleko Bolesławca Nadleśnictwo Węgliniec. – Wszystkie parametry pogodowe wskazują, że już powinniśmy mieć wysyp. Mamy wyjątkowo mokry rok, przez co ściółka jest wilgotna. Jest ciepło, bo temperatury w nocy nadal przekraczają 10 stopni. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, dać naturze czas, a grzyby na pewno będą, bo warunki ku temu są – dodaje i radzi, by grzybów szukać przede wszystkim w pobliżu miejscowości Starego Węglińca, a także miejscowości Zagajnik, Ołobok i Jagodzin.

  Na grzyby warto wyjechać także do bogatych w najlepsze dla rozwoju grzybów lasy iglaste Nadleśnictw Złotoryja i Chocianów. Tam najlepiej wybrać się w pobliże wsi Gromadka i Rokitki, a także w okolice Milicza. Tam grzybów warto poszukać w pobliżu Skoroszowa, Lasowic i miejscowości Brzezie.

  Ci, którzy nie znają się na grzybach lub nie mają czasu, by wybrać się do lasu i samemu ich poszukać, mogą wybrać się na wrocławskie targowiska. Tam także roi się od grzybów. Dziś w Hali Targowej można było je nabyć na pięciu stoiskach. Ceny? Kilogram najtańszych podgrzybków kupimy za 24 zł. Prawdziwki to kosz rzędu 29-32 zł za kilogram. Jeszcze droższe są rydze i kurki, które nabędziemy za 35-39 zł za kilogram, z kolei sprzedawane na sztuki kanie kosztują od 2 do 5 zł.

  Kupując grzyby na targowiskach zwracajmy jednak uwagę, czy sprzedający posiadają wymagane atesty wydawane przez Sanepid.

  Jeśli sami zebraliśmy grzyby i mamy jakiekolwiek wątpliwości także powinniśmy udać się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, gdzie bezpłatnie można skonsultować jadalność zebranych okazów.

  – Codziennie dyżur ma któryś z naszych klasyfikatorów, który bezpłatnie stwierdzi, czy dany grzyb jest jadalny, czy nie. Na tym polega badanie. Aby było ono jednak możliwe, należy dostarczyć do nas grzyby w jednym kawałku – mówi Violetta Buś, grzyboznawca we wrocławskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Grzyby można przynosić w godzinach urzędowania stacji, a więc od godz. 7.30 do 15.

  Leśnicy podkreślają, że wybierając się do lasu czy to na grzyby, czy na zwykły spacer, pamiętajmy, że jedziemy tam w gości, a las to przede wszystkim środowisko dzikich zwierząt.

  – Podstawowym rygorem jest zakaz wjazdu do lasu samochodem. W miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów, czy grzybiarzy stworzyliśmy parkingi. Uczulamy także wybierających się do lasu z psami. Swoich pupili powinniśmy trzymać na smyczy – twierdzi nadleśniczy Adam Grzelczak z Nadleśnictwa Głogów.

  Jeśli już zgubimy się w lesie, a brak zasięgu uniemożliwi nam skorzystanie z GPS w telefonie pamiętajmy, że są inne sposoby znalezienia drogi do auta.

  – Warto zapamiętywać numery mijanych dróg pożarowych, które pomogą nam zorientować się w terenie. Przed wejściem do lasu warto zapisać w telefonie także numer do danego nadleśnictwa – radzi Grzelczak.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ochrona lasu

   Ha ha ha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

   a co ta szyszka z pislandu wyprawia z puszczą? Biedne rysie nawet ochrony nie mają przed mafią sukienkową .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idioto zamknij się

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 17

   Jesteś debil z angielska Idiot !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może w końcu

   Bruno (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

   Leśnicy i ustawodawca zrobi porządek z kierowcami motocykli crossowych rozjezdzajacych lasy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Verboten

   Igma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Czy wiecie że,
   w Niemczech można zbierać grzyby tylko dla potrzeb własnych.
   Sprzedaż jest zabroniona.
   W niektórych krajach związkowych zbieranie grzybów jest dozwolone tylko w dni nieparzyste.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama