Główny ołtarz katedry na wystawie w Muzeum Narodowym

  Główny ołtarz katedry na wystawie w Muzeum Narodowym

  Błażej Organisty

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Główny ołtarz katedry na wystawie w Muzeum Narodowym
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Błażej Organisty

  W Muzeum Narodowym we Wrocławiu dziś o godz. 18. rozpoczyna się wystawa złotniczych wyrobów sakralnych, gromadzonych w skarbcu katedry. Ekspozycja potrwa do 24 września. Można ją oglądać za 15 złotych lub za darmo podczas dnia otwartego 24 czerwca.
  Autorzy nowej wystawy Muzeum Narodowego pt. „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej” nie wahają się mówić o cudzie. A właściwie o cudem ocalonych w czasie II wojny światowej dziełach sztuki ze skarbca katedry na Ostrowie Tumskim.

  – Skarbca, do którego klucz mają tylko trzy osoby: arcybiskup, zakrystian i ja – zauważa ksiądz Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela.


  Od dziś do 24 września skarbiec otwiera się przed wszystkimi wrocławianami. Oczywiście wejść do niego nie można, ale 80 wyrobów złotniczych wędruje do sal wystaw czasowych na parterze Muzeum Narodowego. To ponad połowa zasobów skarbca, który kryje m.in. figury, kielichy, ołtarzyki, szaty liturgiczne czy pastorały. Zdaniem dyrektora muzeum, Piotra Oszczanowskiego, ekspozycja wciąż pachnie barokową pajęczyną, choć niektórych przedmiotów księża używają do dziś podczas uroczystych nabożeństw.

  Najważniejszym eksponatem jest srebrny ołtarz główny katedry z 1591 r. ufundowany przez wrocławskiego biskupa i starostę generalnego Andreasa Jerina. – Przed tym ołtarzem klęczeli najwięksi dostojnicy, katolicy, luteranie i kalwini – przypomina dyrektor Oszczanowski. To dzieło wrocławskiej pracowni złotniczej Paula Nitsche. Obrazy świętych domalował Bartholomaeus Fichtenberger. Kiedyś nawet krzyż i tło, na którym stoją figury, były ze srebra.

  Tuż przed Festung Breslau ołtarz trzeba było zdemontować, a jego fragmenty ukryć w różnych miejscach. Udało się. Po 20 latach od zakończenia wojny powrócił do muzeum katedralnego. Niedawno skończyła się jego rekonstrukcja. Z czasem może powróci także do prezbiterium katedry. A na razie jest w Muzeum Narodowym, gdzie wstęp na wystawę czasową kosztuje 15 zł. Dzień otwarty zaplanowano na 24 czerwca.

  Godziny otwarcia Muzeum Narodowego w okresie letnim:
  • Wtorek 10.00 - 17.00
  • Środa 10.00 - 17.00
  • Czwartek 10.00 - 17.00
  • Piątek 10.00 - 17.00
  • Sobota 10.30 - 18.00
  • Niedziela 10.30 - 18.00


  ZOBACZ TAKŻE: ZAGADKI TAJEMNICE I SEKRETY WROCŁAWIA - MOST UNIWERSYTECKI


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama