Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fortum przeznaczy milion zł na przyłączenie 50 mieszkań do sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy zapłacą więcej za ogrzewanie

Błażej Organisty
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Małgorzata Genca
Miasto i Fortum obiecują: będą dopłaty do budowy wewnętrznej sieci ogrzewania, przyłączenie do sieci ciepłowniczej wszystkich kamienic na Śródmieściu i rok na przyłączenie budynku od momentu złożenia wniosku. Czy te obietnice będą spełnione? Miasto niekiedy swoimi działaniami przeczy obietnicom, na przykład montując w swoich lokalach piece na węgiel.

Na wtorkowym spotkaniu w siedzibie spółki Fortum - właściciela sieci ciepłowniczej i dystrybutora ciepła - Piotr Górnik (dyrektor ds. energetyki cieplnej) złożył mieszkańcom konkretną obietnicę na ten rok: pakiet antysmogowy, czyli zmniejszenie liczby indywidualnych kotłowni i pieców przez przyłączanie do sieci ciepłowniczej coraz większej liczby budynków oraz ułatwiony proces ubiegania się o przyłączenie do sieci. W konsekwencji: ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, mniejszy smog.

Obietnice Fortum

- Fortum zdecydowało się przeznaczyć milion złotych na wsparcie budowy wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania w budynkach, które takich instalacji nie mają - poinformował dyrektor Górnik. Prawdopodobnie będzie to dofinansowanie do budowy sieci wewnętrznej.

Szczegółowe zasady ubiegania się o pieniądze nie są jeszcze ustalone. W każdym razie Fortum zobowiązuje się, że na obszarze szeroko pojętego Śródmieścia, które traktuje priorytetowo, przyłączy każdą kamienicę, która posiada instalację wewnętrzną lub jest w trakcie jej realizacji. Spółka chce zdążyć przed następnym sezonem grzewczym.

- Obiecujemy, że od momentu złożenia wniosku do przyłączenia danej kamienicy nie minie więcej niż rok - zadeklarował Piotr Górnik, dodając, że Fortum na własny koszt wybuduje przyłącze, a ewentualny koszt budowy węzła rozpisze mieszkańcom na dowolne raty.

Decyzja mieszkańców

Do sieci ciepłowniczej można przyłączyć tylko i wyłącznie budynek wyposażony w wewnętrzną instalację grzewczą. Do jej budowy, a tym samym do likwidacji pieców i zamontowania kaloryferów, nikt mieszkańców zmusić nie może. Muszą chcieć tego sami, wspólnie podjąć decyzję (nie chodzi tu o indywidualne wymiany pieców w ramach programu KAWKA) i liczyć się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie, bowiem ciepło płynące z centrali jest droższe od ciepła wytwarzanego ze spalanego w piecu węgla lub innych: tanich miałów, odpadów itp.

- Jeżeli mieszkańcy, którzy tworzą wspólnotę, nie zgodzą się, że co miesiąc będą dostawali rachunek za ogrzewanie jak za prąd, to żadne ułatwienia nie pomogą. Według obowiązującego prawa, w piecu można przecież palić węglem - zaznaczył wiceprezydent Wrocławia, Wojciech Adamski.

Wiceprezydent wyliczył, że z miliona rozdanego z kasy Fortum do sieci można będzie przyłączyć około 50 mieszkań (przy założeniu, że koszt podłączenia 50-metrowego mieszkania to 20 tys. zł).

Wiceprezydent wierzy, że mieszkańcy kamienic wykażą dobrą wolę i że przekona ich argument o niższych kosztach przyłączenia dzięki pieniądzom od Fortum. Adamski przypomniał przy tym, że w tym roku miasto planuje przyłączyć do sieci ciepłowniczej 40 kamienic komunalnych (35 należy do Zarządu Zasobu Komunalnego, pozostałe do spółki Wrocławskie Mieszkania).

Czasami jednak miasto podejmuje dość kontrowersyjne decyzje, stawiając oszczędność nad ekologię. Tak było w grudniu na Ołbinie, kiedy po remoncie gminnych lokali w trzech lokalach kamienicy przy ul. Kluczborskiej 13a odbudowano piece kaflowe.

- Mówimy o lokalach socjalnych, które zajmują osoby zadłużone. Mieszkania wyremontowaliśmy w podstawowym zakresie, a piece kaflowe były najtańszą opcją - tłumaczyła wtedy Patrycja Grzesik z Zarządu Zasobu Komunalnego. Urzędniczka dodała, że za kilka lat piece znikną, bo lokale będą przyłączone do sieci ciepłowniczej.

Suchej nitki na działaniach urzędników nie pozostawił miejski radny Sebastian Lorenc (Platforma Obywatelska).

- To kompromitujące. Takie rzeczy dzieją się w mieście, które chce walczyć o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Trudno komentować sytuację, w której gmina, przy tak fatalnej jakości powietrza we Wrocławiu, montuje w swoich lokalach piece na węgiel. Kłóci się to z dotychczasowymi zapewnieniami władz miasta dotyczącymi walki ze smogiem - skomentował radny Lorenc.

Nie tylko Śródmieście

Oprócz braku instalacji wewnętrznej są jeszcze trzy czynniki wykluczające możliwość podłączenie budynku do sieci Fortum. Nie można tego zrobić, gdy ściany nie są wystarczająco docieplone. Ten problem oczywiście nie dotyczy nowego budownictwa, dlatego Fortum zbuduje sieć na Maślicach czy Jagodnie. Gdy jednak we Wrocławiu powstają małe osiedla w znacznej odległości od sieci, to Fortum raczej nie zdecyduje się na poprowadzenie do nich magistrali, bo spółce nie będzie się to opłacać. Niekiedy nie ma technicznej możliwości doprowadzenia sieci, ponieważ, przykładowo, nie zgadza się na to właściciel terenu, przez który sieć miałaby przebiegać.

Wrocławska sieć ciepłownicza ma ponad 530 km i należy do jednej z najdłuższych w kraju. Od 2006 roku na jej rozwój Fortum przeznaczyło ponad 200 mln złotych, przyłączając blisko 26 tys. mieszkań, a tym samym ponad 64 tys. nowych odbiorców. W ostatnich latach Fortum wybudowało magistrale ciepłownicze na Nowe Żerniki i Kępę Mieszczańską. Jeszcze w tym roku ciepło popłynie do odbiorców na wrocławskich Maślicach. Rozpoczęły się również prace mające na celu przyłączenie kilkunastu tysięcy mieszkań na osiedlu Jagodno. W perspektywie najbliższych lat planowana jest także rozbudowa sieci na Brochowie, w rejonie Dworca Świebodzkiego, a także w rejonie ulic Kamieńskiego, Racławickiej, Jaracza, Gorlickiej i Gnieźnieńskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska