Dziś świętuje wrocławska nauka

  Dziś świętuje wrocławska nauka

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Święto Nauki Wrocławskiej rozpoczęło się pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich
  1/27
  przejdź do galerii

  Święto Nauki Wrocławskiej rozpoczęło się pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich ©Marcin Kaźmierczak

  Jak co roku 15 listopada wrocławskie środowisko akademickie obchodzi swoje święto. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się o godz. 8 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy pl. Grunwaldzkim.
  Data Święta Nauki Wrocławskiej nie jest przypadkowa. 15 listopada, w dniu wspomnienia św. Leopolda, swoje święto obchodził fundator pierwszej wrocławskiej uczelni – cesarz Leopold I, i to dokładnie tego dnia – w 1702 roku działalność zainaugurowała Akademia Leopoldyńska, poprzedniczka Uniwersytetu Wrocławskiego. Po II wojnie światowej, 15 listopada 1945 roku, decyzją rektora Stanisława Kulczyńskiego rozpoczęły się zajęcia na dwóch największych wrocławskich - Uniwersytecie i Politechnice, które wówczas stanowiły jeden organizm.


  Obchody tegorocznego Święta Nauki Wrocławskiej rozpoczęły się o godz. 8 mszą świętą w intencji wrocławskiego środowiska akademickiego w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy pl. Grunwaldzkim. Zaraz po niej, o godz. 9 pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich na skwerze Kazimierza Idaszewskiego przy asyście wojskowej przedstawiciele wrocławskich uczelni, władz miasta oraz środowisk kresowych złożyli kwiaty. W tym samym czasie przy ul. Sądowej 1 oraz Kleczkowskiej upamiętniono profesorów krakowskich więzionych od 1939 r. we Wrocławiu w ramach akcji Sonderaktion Krakau.

  O godz. 11 uroczystości przeniosą się do Oratorium Marianum i gmachu Politechniki Wrocławskiej. Tytułem doktora honoris causa zostanie uhonorowany prof. Moshe Rosman z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu, wybitny izraelski historyk, specjalista w dziedzinie historii Żydów polskich.

  Następnie zostaną wręczone nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej, które w tym roku otrzymają prof. Norman Davies (pisarz oraz brytyjski historyk Europy i znawca historii Polski) oraz prof. Norbert Conrads, autor m.in. wydanej w 2014 r. monografii poświęconej Oratorium Marianum. Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego odbiorą z kolei: prof. Henryk Kozłowski, prof. Jerzy Lukierski i prof. Franciszek Połomski. Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego trafią do rąk laureatów projektu „Najlepszy Dyplom Roku”.

  Głównym punktem popołudniowych uroczystości Święta Nauki Wrocławskiej będzie otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, które rozpocznie się o godz. 16.30 w Oratorium Marianum w głównym gmachu UWr przy pl. Uniwersyteckim 1.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łysy dziad

   Nieogolony garbus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kto wie , co to jest za przygarbiony , nieogolony , łysy dziad na zdjęciu nr 9 ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A Baumana nie zaprosił????

   łeeeeeeeeee (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To impreza straciła na znaczeniu...taka sława pominięta!!!! Wstyd.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nikogo

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   z flagą upa nie było?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z imieninami Hitlera, kiedy jakieś święto z tej okazji?

   RzH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   "15 listopada, (...) swoje święto obchodził fundator pierwszej wrocławskiej uczelni – cesarz Leopold I"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za co nagrodzą Normana Daviesa?

   Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ktoś mi powie za co prof. Davies otrzyma nagrodę Księżnej Jadwigi Śląskiej? Wg wikipedii jest to "nagroda przyznawana od 2004 roku osobom, które od lat odważnie i z wielkim oddaniem działają na...rozwiń całość

   Ktoś mi powie za co prof. Davies otrzyma nagrodę Księżnej Jadwigi Śląskiej? Wg wikipedii jest to "nagroda przyznawana od 2004 roku osobom, które od lat odważnie i z wielkim oddaniem działają na rzecz niemiecko-polskiego pojednania, a swoją postawą dają świadectwo tych idei."

   W jaki sposób Davies przyczynił się do polsko-niemieckiego pojednania?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   napiszcie kto wymodowal profesorow i kto pomagal

   qaz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   warto poczytac o mordzie na Profesorach Lwowskich


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DUA

   pamiętliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   "Egzekucji dokonali członkowie oddziału Einsatzkommando zur besonderen Verwendung, przy czym według wypowiedzi jednego świadka oddział rozstrzeliwujący składał się z jednego SS-Führera i 5–6...rozwiń całość

   "Egzekucji dokonali członkowie oddziału Einsatzkommando zur besonderen Verwendung, przy czym według wypowiedzi jednego świadka oddział rozstrzeliwujący składał się z jednego SS-Führera i 5–6 policjantów pomocniczych, którzy jako Ukraińcy byli tłumaczami, odziani w niemieckie mundury" (wikipedia)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama