Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Flagi. Jak prawidłowo wieszać flagę, żeby nie zostać ukaranym?

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Andrzej Banas / Polska Press
2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Wielu z nas w ten dzień wywiesza na balkonie lub w ogródku biało-czerwoną flagę. Zapytaliśmy eksperta, czy jednak za nieprawidłowe wywieszenie flagi może nam grozić kara.

Święto Pracy, Święto Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja - w tych dniach chętnie wywieszamy flagę. Zgodnie z zasadami wywieszona flaga powinna być czysta i wyprasowana. Powinna również powiewać i swobodnie opadać. W żadnym wypadku nie powinna dotykać ziemi ani innego podłoża. Wywieszając flagę w pionie, kolor biały powinniśmy umieścić po lewej stronie dla patrzącego od frontu.

Nie powinniśmy jednak umieszczać flagi na na maszcie na dachu domu, gdyż takie zamocowanie flagi oznacza, że wewnątrz budynku sprawowane są funkcje państwowe.

Kto i w jaki sposób powinien wywieszać flagę precyzuje ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r., o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Jak podkreśla dr Dariusz Jagiełło, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu SWPS, w ustawie zaleca się również, by flagę wywieszały osoby fizyczne. Z kolei ustawa ta nie przewiduje żadnych sankcji za znieważenie symboli państwowych. Tak naprawdę jednak do odpowiedzialności możemy zostać pociągnięci na podstawie art. 49 kodeksu wykroczeń za okazywane jej lekceważenie lub z art. 137 kodeksu karnego za znieważanie, zniszczenie, uszkodzenie lub usuwanie symboli państwowych.

- Kiedy może to nastąpić? Jeżeli ktoś wywiesza polską flagę i wypisuje na niej hasło „uchodźcy do domu”, rysuje na niej swastykę albo wywiesza ją w miejscu ewidentnie niegodnym, np. toalecie. Również jako znieważenie symboli państwowych można potraktować spalenie flagi, splunięcie na nią lub jej podeptanie mające charakter publiczny. Zawsze jednak musimy sprawdzić, jaki jest cel takiego działania, czy ktoś robi to od samego początku celowo i z konkretnym zamiarem czy też nie - tłumaczy dr Jagiełło i dodaje, że przybrudzona flaga wywieszona przez obywatela Polski nie musi od razu oznaczać, że lekceważy on symbole państwowe, jednak już np. celowe zabrudzenie, wygniecenie takiej flagi i wywieszenie jej w takiej postaci może zostać potraktowane jako element lekceważenia. - Tego rodzaju dylematy rozstrzygnąć muszą organy wymiaru sprawiedliwości karnej po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego (sądy i prokuratury). Zawiadomienie w tej sprawie można złożyć poprzez zwrócenie się do policji lub prokuratury - podsumowuje prawnik.

Za zlekceważenie flagi może nam grozić areszt lub kara grzywny od 20 zł do 5 tys. zł.

Zobacz też: Trzy krawcowe szyły ją przez 12 godz. W Świnoujściu powstała największa wisząca flaga narodowa

Źródło: TVN/X-News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dzień Flagi. Jak prawidłowo wieszać flagę, żeby nie zostać ukaranym? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska