Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec Nadodrze sprzedany. Kupił go właściciel zamku Topacz?

Marcin Kaźmierczak
.
. Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Przewozy Regionalne podpisały umowę na sprzedaż dworca Wrocław Nadodrze. Inwestorem jest najprawdopodobniej firma Topacz Investments - właściciel zamku Topacz i wrocławskiej mariny, choć Tomasz Kurzewski, przewodniczący rady nadzorczej spółki zaprzecza.

Jak informuje Dominik Lebda, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych, spółka pod koniec ubiegłego roku podpisała warunkową umowę sprzedaży dworca Wrocław Nadodrze wraz z pięcioma mniejszymi przyległymi budynkami. Umowa jest jedynie przedwstępna, gdyż prawo pierwokupu ma miasto. Jeśli nie zdecyduje się kupić dworca - ten trafi w ręce prywatnego inwestora.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że inwestorem jest firma Topacz Investments należąca do Tomasza Kurzewskiego, który jest także współwłaścicielem spółki ATM Grupa produkującej programy telewizyjne. Sam Tomasz Kurzewski jednak zaprzecza.
– Firma Topacz Invetments rzeczywiście znana jest z restaurowania obiektów zabytkowych i nowych aranżacji ciekawych przestrzeni urbanistycznych, ale – niestety – przeoczyliśmy możliwość zakupu tak pięknego i zabytkowego obiektu jakim jest Dworzec Nadodrze. Z przykrością stwierdzam, że nie kupiliśmy tego dworca, ale gratulujemy decyzji nabywcy – mówi Kurzewski.

Źródła związane z Przewozami Regionalnymi wskazują jednak, że zamek kupiła jedna ze spółek związana z grupą ATM. Wstępne plany wskazują, że na parterze znajdą się lokale usługowe - m.in. sklepy i restauracje. Na wyższych kondygnacjach mają powstać lofty. Modernizacja budynku ma potrwać do 2020 r.

Przewozy Regionalne od jesieni 2016 r. próbowały sprzedać budynek, ponieważ nie mają pieniędzy na jego utrzymanie, a budynek nie był przez nie wykorzystywany. Podróżnych jednak uspokajamy - pociągi nadal będą zatrzymywały się na stacji Wrocław Nadodrze, ponieważ peronami i torami zarządza spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dworzec nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W latach 70. został jednak wpisany do rejestru zabytków. Może tu powstać wszystko na co zgodzi się konserwator zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska