Cyrk ze zwierzętami we Wrocławiu. A miał być zakaz

  Cyrk ze zwierzętami we Wrocławiu. A miał być zakaz

  Błażej Organisty

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  .

  . ©Waldemar Wylegalski

  - Podobno we Wrocławiu miał być zakaz cyrków ze zwierzętami, a w piątek na ul. Litewskiej ma być Cyrk Korona ze zwierzętami egzotycznymi. Czy to zgodne z prawem? - pyta nasz czytelnik Jacek Brzezowski.
  .

  . ©Waldemar Wylegalski

  Sprawą zajął się reporter Błażej Organisty:

  "Miejskie grunty nie będą już udostępniane cyrkom, w których prowadzona jest tresura zwierząt" - ogłosił Rafał Dutkiewicz w styczniu 2016 r. na Twitterze. Słowa prezydenta miasta dziś potwierdza urząd miejski. - We Wrocławiu została wydana decyzja dotycząca nieudostępniania terenów i obiektów komunalnych, czyli należących do miasta, na potrzeby działalności cyrków, które deklarują w repertuarze występy zwierząt - precyzuje Małgorzata Szafran.


  Tymczasem dziś o 17.30 rozpocznie się dwugodzinne przedstawienie Cyrku Korona. Na arenie wystąpią nie tylko klauni, akrobaci, linoskoczkowie i kuglarze.

  "Klasyczny cyrk cechują występy ze zwierzętami. Na arenie zostaną zaprezentowane zebry afrykańskie, dromadery, kuce, lamy, wielbłądy oraz grupa dziewięciu owczarków border collie" - czytamy w programie wydarzenia. Pracownicy cyrku namioty i zagrody rozstawili przy ul. Litewskiej na Psim Polu, pomiędzy przystankami autobusowymi "Kowieńska" a "Inflancka". Zupełnie legalnie, bowiem na terenie nie należącym do miasta. A tylko swoimi terenami miasto może zarządzać, co za tym idzie, nie może wstrzymać dzisiejszego pokazu ani oficjalnie ingerować w jego program.

  Cyrkowe zamieszanie  W ubiegłym roku Cyrk Korona przyjechał do Wrocławia na początku marca. Rozstawił się wtedy między ulicami Komandorską, Ślężną i Sanocką. Zgodził się na to Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, ponieważ jak się okazało prezydent nie wydał oficjalnego zarządzenia o zakazie. To oburzyło niektórych mieszkańców miasta, dlatego ZDiUM poprosił dyrekcję cyrku o zmianę programu, pod groźbą kary finansowej w wysokości dziesięciokrotności opłaty za wynajęcie gminnego gruntu. Władze Korony przystały na tę propozycję, więc zwierzęta nie wystąpiły na arenie. Po pokazie widzowie wychodzili z mieszanymi uczuciami. Część osób mówiło, że występ bez tresury podobał im się bardzo. Inni żałowali, że nie było zwierząt i przyznawali, że czuli niedosyt.

  Dwa tygodnie później na biurku prezydenta Dutkiewicza wylądowała skarga wniesiona przez Związek Pracodawców Cyrku i Rozrywki. "Stanowisko to narusza nasz interes prawny, polegający na uniemożliwieniu prowadzenia legalnej działalności gospodarczej na terenie Wrocławia. Stanowisko jest niezgodne z konstytucją, ponieważ prowadzi do ograniczenia wolności działalności gospodarczej" - pisali cyrkowcy. Prosili, aby miasto wycofało się z decyzji o niewynajmowaniu terenów gminnych cyrkom ze zwierzętami.

  W styczniu 2016 r. petycję do prezydenta napisał w tej sprawie lekarz weterynarii, Jarosław Zajączkowski. Argumentował, że zwierzęta są trzymane w ciasnych klatkach, narażone są na ciągłe zmiany otoczenia, a do ich tresury często wykorzystywane są bodźce bólowe. "Nikt nie zmusiłby żadnego z nich, aby wykonywało sztuczki, które nie mają nic wspólnego z ich naturalnymi zachowaniami. Ponieważ tresura odbywa się poza zasięgiem wzroku publiczności, prawda o jej przebiegu pozostaje w większości nieznana widzom."

  Tymczasem cyrk zapewnia, że scenariusz występów zwierząt każdego roku jest zatwierdzany przez głównego lekarza weterynarii. Poza tym w trakcie sezonu warunki przebywania zwierząt w Cyrku Korona są kontrolowane przez powiatowe inspektoraty weterynarii. "Kontrole zwykle są niezapowiedziane, a żadne z dotychczas przeprowadzonych nie wykazały uchybień w zakresie transportu, warunków przetrzymywania czy też odstępstw od zatwierdzonego scenariusza występów" - czytamy na oficjalnej stronie internetowej Cyrku Korona. Zwierzęta pomiędzy miastami są transportowane w ciężarówkach, które muszą spełniać wymogi prawa Unii Europejskiej.

  Program  Zatem pokaz z udziałem zwierząt we Wrocławiu na pewno dziś będzie. Cyrk Korona obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia działalności. Z tej okazji przygotował wyjątkowy program. Na arenie widzowie zobaczą: wielką paradę z udziałem wszystkich wykonawców, 13-letnią mistrzynię ekwilibrystyki z Ukrainy, pokaz koni arabskich, gimnastykę na trapezie pod kopułą namiotu, sztuczki z psami, groteskę akrobatyczną, zwierzęta z polskiej farmy, latającą kulę, pokaz zwierząt egzotycznych, żonglerkę hula-hoop, skoki na trampolinie i występy komików.

  ZOBACZ TEŻ:

  Associated Press/x-news

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (20)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kochane zwierza

   jurij (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   A biednyje wielkije sabaki w małom pokoje , to dobrie, zakazat wszystkije zwierzaki w doma!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hejże hola

   normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   cyrk , to jest cyrk bez zwierząt

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dla mnie CYRKIEM są ...

   Eurydyka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   ...rządy dwóch psychopatów mianowicie Jarka K. i Antka M. ,ludzi ,którzy piorą mózgi społeczeństwu że są prawi i sprawiedliwi ! Kłamstwa totalne w ich wykonaniu sięgają grubo ponad najwyższe...rozwiń całość

   ...rządy dwóch psychopatów mianowicie Jarka K. i Antka M. ,ludzi ,którzy piorą mózgi społeczeństwu że są prawi i sprawiedliwi ! Kłamstwa totalne w ich wykonaniu sięgają grubo ponad najwyższe szczyty naszego globu !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mięsko

   Rabka Halla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   Wszystko fajnie, tylko co się stanie ze zwierzętami, gdy już przestaną być potrzebne w cyrku? W razie czego służę pomocą, wszakże sezon grillowy w pełni.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja bym te hasła porzerzyła; UWOLNIĆ KLATKI W ZOO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Mary (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Co ze zwierzątkami w ZOO-przecież cierpią. ?????


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a,może dać do zamieszkania co niektórym posłom PiS ???

   Victor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   oj,wrocławskie ZOO ? Szkoda miejsc !!! Lepiej chronić zwierzęta !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cyrk był może atrakcją 100 lat temu

   haiku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 6

   A dziś? Tak, jak pisze refre, każdy w tv może zobaczyć zwierzę w setkach programów przyrodniczych, albo w necie. A nikogo normalnego nie kręci słoń stojący na dwóch nogach, albo niedźwiedź na...rozwiń całość

   A dziś? Tak, jak pisze refre, każdy w tv może zobaczyć zwierzę w setkach programów przyrodniczych, albo w necie. A nikogo normalnego nie kręci słoń stojący na dwóch nogach, albo niedźwiedź na rowerze. tym bardziej, że już wiadomo jak się takie popisy osiąga. i jakie tortury znoszą zwierzęta, by plebs mógł poklaskać. smutne i żałosnezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To może warto było dopełnić reporterskich obowiązków

   realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   i sprawdzić czyj to teren.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   abrakadabra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Napisał redaktor dwa zdania, w środku tekstu. Też szukałem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idźcie do Ratajszczaka

   :-/ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   I zabrońcie mu robienia pokazów z kotikami. I nie tylko zresztą. Co, zmiękła nagle rura? Ach, bo to jest Zupełnie Co Innego? Jasne, jasne...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   koniec cyrkom ze zwierzętami !!!!!

   Bryx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   wystarczą nam relacje z Sejmu ! To jest dopiero CYRK !!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ta "rozrywka" wymrze śmiercią naturalną

   refre (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

   Dawniej nie było programów przyrodniczych, w ogóle dostęp do rozrywki był utrudniony, teraz mało komu zaimponuje wielbłąd chodzący w kółko i to jeszcze ze świadomością widza, ile to razy zwierzę...rozwiń całość

   Dawniej nie było programów przyrodniczych, w ogóle dostęp do rozrywki był utrudniony, teraz mało komu zaimponuje wielbłąd chodzący w kółko i to jeszcze ze świadomością widza, ile to razy zwierzę batem oberwało.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama