Cezary Morawski oficjalnie dyrektorem Teatru Polskiego

  Cezary Morawski oficjalnie dyrektorem Teatru Polskiego

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Cezary Morawski oficjalnie dyrektorem Teatru Polskiego
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  Cezary Morawski oficjalnie został we wtorek powołany na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Tak zdecydował dziś zarząd województwa dolnośląskiego. Czy to dobry wybór? Zagłosuj w naszej sondzie.
  Posiedzenie zarządu rozpoczęło się dziś w samo południe. Cezary Morawski, który wygrał konkurs na dyrektora był w tym czasie w urzędzie i czekał w na decyzję. Po 2,5-godzinnym posiedzeniu zarządu ogłoszono decyzję.

  - Chcemy jak jak najszybciej uspokoić atmosferę wokół teatru. Jednogłośnie i zgodnie z prawem zarząd przyjął kandydaturę Cezarego Morawskiego, rekomendowaną przez komisję konkursową – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa.


  - Jednocześnie, wspólnie z dyrektorem Morawskim postanowiliśmy, że powołany zostanie zespół – rada konsultacyjna złożona z artystów – twórców kultury, zaprosimy do niego organizatorów Teatru, czyli MKiDN oraz Urzędu Marszałkowski, również zespół Teatru Polskiego do wypracowania koncepcji dalszego funkcjonowania Teatru. Rada ma wypracować możliwość powołania dyrektora artystycznego – dodał. I powiedział, że nowy dyrektor zaczyna pracę 1 września.

  Ze względu na kiepską sytuację finansową placówki (1,2 mln zł długu), Morawski zapowiedział audyt. O planach związanych z repertuarem nie chciał rozmawiać, nie zdradził też nazwisk twórców, z którymi będzie współpracował i z którymi jest – jako to określił – po słowie.

  Załoga teatru kupiła nowemu dyrektorowi bilet powrotny

  Tymczasem na Teatrze Polskim wiszą dwie polskie flagi, jedna z czarną szarfą. W środku trwało spotkanie części załogi. Aktorka Anna Ilczuk, odczytała następnie dziennikarzom oświadczenie części zespołu: „Nie zgadzamy się na tę haniebną decyzję, którą podjęto mimo rozmów z nami. Podtrzymujemy nasz protest”.

  Sonda

  Cezary Morawski na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego to...  Krzysztof Mieszkowski, kończący w środę swoją kadencję na stanowiska dyrektora teatru, powiedział, że nie wie w jakiej formie będzie przebiegał protest i poprosiło o czas do zastanowienia się. Dodał także, że jutro zostanie złożone do prokuratury doniesienie w sprawie ustawionego – zdaniem części załogi – konkursu na dyrektora.  Do sytuacji wokół wrocławskiego teatru odniósł się również minister kultury Piotr Gliński. - Procedura wyboru dyrektora Teatru Polskiego była w pełni transparentna i demokratyczna. Został wybrany spośród sześciu kandydatów. Pan Cezary Morawski jest znanym aktorem i wieloletnim pedagogiem. Jest oczywiste, że powinien mieć szansę na realizację swojego programu – mówi Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury.

  Piotr Gliński apeluje też do zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu o wyciszenie emocji i danie szansy nowemu dyrektorowi. - Teatr Polski jest instytucja kultury prowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i dotowaną przez ministerstwo. Zmiana dyrektora po zakończeniu kadencji to normalna procedura – dodaje minister Gliński.
  Czytaj także

   Komentarze (241)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "TYLKO śWINIE

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   SIEDZĄ W kINIE"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od rana bełkot. Bełkocą, bredzą, Że deszcz, że drogo, że to, że tamto. Trochę pochodzą, trochę posie

   Jarun (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   I znowu mówią, że Ford... że kino...
   Że Bóg... że Rosja... radio, sport, wojna...
   Warstwami rośnie brednia potworna,
   I w dżungli zdarzeń widmami płyną.

   Głowę rozdętą i coraz cięższą
   Ku...rozwiń całość

   I znowu mówią, że Ford... że kino...
   Że Bóg... że Rosja... radio, sport, wojna...
   Warstwami rośnie brednia potworna,
   I w dżungli zdarzeń widmami płyną.

   Głowę rozdętą i coraz cięższą
   Ku wieczorowi ślepo zwieszają.
   Pod łóżka włażą, złodzieja węszą,
   Łbem o nocniki chłodne trącając.

   I znowu sprawdzą kieszonki, kwitki,
   Spodnie na tyłkach zacerowane,
   Własność wielebną, święte nabytki,
   Swoje, wyłączne, zapracowane.

   Potem się modlą: "od nagłej śmierci...
   ...od wojny... głodu... odpoczywanie"
   I zasypiają z mordą na piersi
   W strasznych mieszkaniach straszni mieszczanie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobra zmiana

   Baca4u (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 6

   Nie podoba się aktorom? Mogą odejść.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobra zmiana

   Dorota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

   Nie widzę tutaj niczego, co nie wpisuje się w politykę "dobrej zmiany" propagującą nacjonalistyczne, z lekka faszyzujące środowiska. Peerelowski prokurator dobry? tylko ten, który liże zadek...rozwiń całość

   Nie widzę tutaj niczego, co nie wpisuje się w politykę "dobrej zmiany" propagującą nacjonalistyczne, z lekka faszyzujące środowiska. Peerelowski prokurator dobry? tylko ten, który liże zadek kaczorkowi. Nawet w wypowiedzi do telewizji się myli i mówi"polska rzeczpospolita ludowa.." ale teraz jest pisiorkiem, więc dobry z niego pezetpeerowiec, (on pewnie tak dla niepoznaki działał w pzpr). Protegowany dewota Glińskiego dyrektorem teatru, też mi wielkie zdziwienie. Wszystko sobie zawłaszcza hydra nacjonalistycznej prawicy. Jeżeli nie jesteś z nimi, jesteś śmieciem. Drodzy rodacy, czas zacząć się z tym godzić. Jeżeli nie podzielacie poglądów "łysych panów" z organizacji o wiadomym profilu, to możecie długo nie pożyć. Zapomniałabym, jeżeli nie popierasz nacjonalistycznych osiłków, to nie jesteś Polakiem, tylko oni mogą się tak nazywać. Tak więc pozdrawiam tych co jeszcze mają mózgi względnie sprawne i szykuję szczoteczkę do zębów. Zioberek czuwa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hi

   hihi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 7

   My wrocławianie życzymy byłemu dyrowi : porządnej kąpieli, wizyty u fryzjera oraz rozpoczęcia i zakończenia studiów .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super!

   Bardzo zadowolony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 10

   Wraca normalność! Chamstwo i pornole dostają kopa w zad!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentującym matołkom nie przyjdzie do głowy, że można żyć za swoje !

   pirnawka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Szczyle, samarki, małolaty wypisują "mondrośc"i i "gorzkie żale" o teatrze. Mają uciechę, że podsunięto im temat. O tym, że aktorzy niech żyją za własne mamisynkom do łba nie przychodzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak to mówią umarł król niech żyje król

   Gosia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 4

   Dyrektor Mieszkowski skompromitował się niejednokrotnie zwłaszcza w ostatnim czasie w każdej pracy wymagane są kompetencje i profesjonalizm nie ma ludzi niezastąpionych chyba o tym zapomniał czas...rozwiń całość

   Dyrektor Mieszkowski skompromitował się niejednokrotnie zwłaszcza w ostatnim czasie w każdej pracy wymagane są kompetencje i profesjonalizm nie ma ludzi niezastąpionych chyba o tym zapomniał czas na życie na własny rachunek mam nadzieję że skłoni go do pewnych przemyśleń natomiast panu Morawskiemu gratuluję !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czytając obrońców p.mieszkowskiego można dojść do wniosku, że

   to jakiś geniusz czy samorodny talent. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 3

   być może lepszy od wajdy, zanussiego, grzegorzewskiego, tomaszewskiego i innych dotychczas nam znanych. ale chłop się nam napewno zmarnuje! najlepsze teatry europy czekają!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skończyć z dotacją teatrów !

   pirnawka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 6

   Dlaczego aktorzy mają żyć na mój koszt ? Jestem zmuszony utrzymywać wszelkiej maści "ludzi kultury" a tak naprawdę to pasożytów ! To nie ludzie kultury tylko chałtury!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama