Biskupi apelują o pomoc w odbudowie szpitala w Aleppo

  Biskupi apelują o pomoc w odbudowie szpitala w Aleppo

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Biskupi proszą o pomoc w odbudowie szpitala w Aleppo.
  1/5
  przejdź do galerii

  Biskupi proszą o pomoc w odbudowie szpitala w Aleppo. ©Malwina Gadawa

  Metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny, biskup diecezji wrocławsko-szczecińskiej Kościoła Prawosławnego arcybiskup Jeremiasz, biskup świdnicki Ignacy Dec, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak i biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel podpisali się dziś pod apelem do mieszkańców Dolnego Śląska o pomoc w odbudowie szpitala w Aleppo.
  Inicjatorem podpisania apelu skierowanego do mieszkańców Dolnego Śląska jest arcybiskup Józef Kupny. Według szacunków potrzeba ok. 317 tys. euro, aby odbudować szpital w ogarniętym wojną Aleppo. Deklarację przyłączenia się do projektu złożyli także m.in.: Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski, Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego oraz Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

  - Od kilku lat jesteśmy świadkami dramatycznej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
  Każdego dnia docierają do nas informacje o naszych braciach w Chrystusie, którzy są zabijani, torturowani, pozbawiani domów i pracy, spychani są na margines życia społecznego - to fragment listu podpisanego przez hierarchów kościelnych. - Drodzy chrześcijanie i wszyscy ludzie dobrej woli, do których dotrze nasze słowo: pokażmy naszą jedność w miłości wobec naszych braci i wszystkich mieszkańców Aleppo. Włączmy się w zbiórkę środków, aby w tym zniszczonym mieście syryjskim - ufundować dar w postaci wyremontowania i wyposażenia medycznego szpitala, który został zniszczony w wyniku działań wojennych - czytamy dalej w deklaracji.

  - To akcja ponad podziałami religijnymi i i politycznymi. Chcemy wspólnie pomagać mieszkańcom Aleppo, tym których dotknęły działania wojenne - mówił arcybiskup Józef Kupny. - Potrafimy działać razem, mamy serce i wrażliwość, potrafimy być solidarni - dodawał metropolita wrocławski.

  Dzisiaj rozpoczyna się zbiórka pieniędzy w kościołach: rzymskokatolickim, greckokatolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. Zbiórkę koordynować będzie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zbiórka potrwa do końca czerwca.

  Chętne osoby mogą także wpłacać datki na konto: 63102049000000850230555762. Można także wysyłać SMS o treści Ratuje na numer 72405 (koszt 2,46 z VAT).

  Przypomnijmy, że na początku roku Rada Miejska Wrocławia przyjęła stanowisko w sprawie przyjęcia przez Wrocław rodzin z ogarniętego działaniami wojennymi Aleppo. Inicjatorami akcji byli radni Platformy Obywatelskiej. Radni podkreślali, że od 2011 roku trwa wojna w Syrii. Zginęły w niej setki tysięcy ludzi. Wśród poszkodowanych przez konflikt jest wiele dzieci. Niektóre z nich straciły rodziców, inne odniosły poważne obrażenia.

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech dają kase ze swoich pieniędzy

   Z realu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niech zadbają o szpitale powiatowe bo nie ma ani kadry, ani sprzętu. Biedni ludzie nie otrzymują pomocy bo opieka nie ma pieniędzy. Ustawiają się tylko do zdjęcia i robią sobie reklamę, a nie widzą...rozwiń całość

   Niech zadbają o szpitale powiatowe bo nie ma ani kadry, ani sprzętu. Biedni ludzie nie otrzymują pomocy bo opieka nie ma pieniędzy. Ustawiają się tylko do zdjęcia i robią sobie reklamę, a nie widzą jak tutaj na dole żyją biedni ludzie chorzy, niepełnosprawni i rodziny wielodzietne. Same podwyżki opłat i brak szans na godziwe życie.
   Dość szukania biednych daleko i lekceważenia ubogich w gminach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A nie taniej zakończyć tę "wojnę", ejże panowie władający światem...

   Jeden telefon załatwi temat w 5 minut. Numer znają. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ale po co kiedy można se PR narobić przy okazji ludzkiej tragedii. Tak jak to zwykle się dzieje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Ojca rydzyka w Toruniu.

   Ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   On dosc juz wyludzil i nakradl , ze tam sie niech zwroca.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdyby to byli tylko LUDZIE, a nie chrześcijanie? Czy ten apel by się pojawił?

   tak tylko pytam... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   "- Od kilku lat jesteśmy świadkami dramatycznej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Każdego dnia docierają do nas informacje o naszych braciach w Chrystusie, którzy są zabijani, torturowani,...rozwiń całość

   "- Od kilku lat jesteśmy świadkami dramatycznej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Każdego dnia docierają do nas informacje o naszych braciach w Chrystusie, którzy są zabijani, torturowani, pozbawiani domów i pracy, spychani są na margines życia społecznego..."
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to dranie !!!!!!

   realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   więc niech sięgną do swojej skarbony i sypną dukatami. A ONI jak zwyklę wyciągać ale z cudzej kieszeni

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Beszczelność.

   K (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

   Nie wiecie co robić z pieniędzmi ,a chcecie jeszcze od ludzi wyciągać. Pozatym niech to finansuje Dubai,Saudi Arabien i te inne oszołomy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedh

   Hshsbx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   Brzuchy pekaja od nadmiaru jedzenia, w sejfach pelno pieniedzy, domy ociekaja zlotem, samochody najnowszych marek a oni bezczelnie ludzi o pieniadze prosza?
   Jak oOwsiak zbieral.na polskie dzieci,...rozwiń całość

   Brzuchy pekaja od nadmiaru jedzenia, w sejfach pelno pieniedzy, domy ociekaja zlotem, samochody najnowszych marek a oni bezczelnie ludzi o pieniadze prosza?
   Jak oOwsiak zbieral.na polskie dzieci, zeby wspomoc polskie szpitale to bojkotowali wosp. A teraz zbieraja na biedne dzieci i szpital z Aleppo? HIPOKRYZJA!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe że nie można komentować...

   w pis_du (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   pod arytkułem o skandalu w kościele?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ich kościół , ich skandal...

   Co to kogo obchodzi. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Póki robią to miedzy sobą to nic nam do tego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak dlaczego - święte krowy nie wolno komentować

   realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   ot taka prawda. Cenzura wiecznie żywa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biskupi sprzedadzą limuzyny, którymi się dumnie wożą, przejdą na dietkę ...etc

   LOL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   ....i będzie jak znalazł pieniążek na szczytny cel...LOL

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczyt bezczelnosci

   gosc1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

   Poprostu szczyt wszystkiego wezmą 750 tys odszkodowania od państwa polskiego za jakieś ziemię to niech oddadzą na szpital w Aleppo... albo każdy niech odda tace z 1 mszy...a nie jeszcze od biednych...rozwiń całość

   Poprostu szczyt wszystkiego wezmą 750 tys odszkodowania od państwa polskiego za jakieś ziemię to niech oddadzą na szpital w Aleppo... albo każdy niech odda tace z 1 mszy...a nie jeszcze od biednych ludzi wołają... Wszyscy wypasieni furami jeżdżą nic nie robią wstydu nie mają...Przykład z Papieża powinni brać a oni biorą ale do kieszeni...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama