Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie zakaz handlu w Wielką Sobotę?

Piotr Bera
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse
Czy za rok dzień przed Wielkanocą zakupów na ostatnią chwilę już nie zrobimy? Solidarność domaga się zakazu handlu w niedziele, Wielką Sobotę i Wigilię. Ekonomiści ostrzegają, że gospodarka straci wiele miliardów i miejsc pracy.

Związkowcy z Solidarności chcą pozostawienia tylko 3-4 „handlowych” niedziel w roku, kiedy czynne byłyby duże sklepy. - Niedziela w polskiej tradycji zawsze poświęcona była rodzinie. A 80 procent pracowników handlu to kobiety, więc powinny mieć te dni wolne - przekonuje Kazimierz Kimso, szef regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu.

Ale Solidarność domaga się nie tylko wolnego dla handlowców w niedziele, lecz też w Wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę.

Dziś mamy 13 dni z zakazem pracy dużego handlu, ale w ważne święta. W niedziele hipermarkety pracują normalnie. Tymczasem tylko w 9 krajach Unii Europejskiej obowiązuje całkowity lub ograniczony zakaz handlu w niedziele. Najbardziej rygorystyczne przepisy są w Niemczech i Austrii, gdzie wprowadzono tzw. niedzielną ciszę (Sonntagsruhe). Wtedy zamknięte są wszystkie sklepy, nie tylko wielkopowierzchniowe. Czy podobnie będzie w Polsce?

- Niedziela w polskiej tradycji to dzień przeznaczony na odpoczynek oraz rodzinę - uważa NSZZ „Solidarność”, której projekt dotyczący zakazu handlu w niedziele jest na etapie konsultacji społecznych. Jak nieoficjalnie mówią związkowcy, chcą, by do Sejmu trafił w końcu kwietnia.

Oponenci projektu podkreślają, że polskiej gospodarki nie stać na luksus wolnej niedzieli, bo może to doprowadzić do zwolnień pracowników.

Wg „S” zakaz miałby obowiązywać w supermarketach oraz w dużych sieciach handlowych. Wyjątkami będą sklepy do 50 mkw., stacje benzynowe do 300 mkw., sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie czy piekarnie (otwarte tylko w godz. 6-13), a towar poda właściciel.

- Polacy pracują najwięcej w Unii Europejskiej. Odpoczynek w Wielką Sobotę i Wigilię oddziaływałby tak pozytywnie, jak święto Trzech Króli - przekonuje Kazimierz Kimso, przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

Kimso argumentuje, że w Wigilię efektywna praca to fikcja. Dlatego wolne powinni dostać także urzędnicy. - W ten dzień przygotowujemy się do uroczystości rodzinnych i urzędy po prostu są wcześniej zamykane albo już teraz nie działają - dodaje.

Innego zdania jest Piotr Szumlewicz z OPZZ. - Jesteśmy za zakazem handlu dla wszystkich albo za podwyżką płac. W trakcie świąt w sklepach sieciowych za ladą często nie stoją ajenci, a zwykli pracownicy. Nikt tego nie kontroluje.

Jednak w oczach pracowników idea podwyżek wydaje się nierealna. - Nie wierzę w nagłą podwyżkę, dlatego popieram pomysł zakazu handlu w niedzielę - mówi anonimowo pracownica Biedronki.

Otwarty na takie zmiany jest dolnośląski poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Babiarz. - Jestem zwolennikiem zakazu handlu w niedziele i święta z prostej przyczyny: to nie wpłynie negatywnie na obroty sklepów, a ciężko pracujący ludzie otrzymają chwilę wytchnienia.

Czy pracownicy sektora handlowego, po zwiększeniu liczby dni wolnych, mogą bać się utraty pracy? Andrzej Maria Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Usług, która zrzesza duże sieci sklepów, przypuszcza, iż zatrudnienie może stracić nawet 50 tys. osób. - Związkowcy z jednej strony płaczą, że w handlu jest zbyt mało ludzi i są przepracowani, a z drugiej chcą zabrać im jedną siódmą czasu pracy - konkluduje.

Ekonomista z portalu Bankier.pl, Łukasz Piechowiak, przewiduje, że zamykanie sklepów w niedziele to ubytek 50 mld zł w budżecie państwa. Już teraz zakaz handlu obowiązuje w trakcie 13 świąt państwowych i religijnych. Dodatkowe 52 niedziele (z wyjątkiem 3-4 tzw. niedziel wyprzedażowych) mogą być zbyt dużym obciążeniem dla gospodarki.

Nie zgadza się z tym Kimso. - To mit. Bezrobocie spada i to najlepsza chwila na wprowadzenie zmian. Ekonomiści mówią to, za co im płacą.

Związkowcy liczą, że zakaz handlu w niedziele zmieni jedynie nasze przyzwyczajenia: zaczniemy oblegać centra handlowe w piątki i soboty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie zakaz handlu w Wielką Sobotę? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska