50-tysięczny powiat bez szpitala. Gdzie szukać pomocy?

  50-tysięczny powiat bez szpitala. Gdzie szukać pomocy?

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Budynek po byłym szpitalu w Środzie Śląskiej
  1/4
  przejdź do galerii

  Budynek po byłym szpitalu w Środzie Śląskiej ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Od 1 lipca oficjalnie w Środzie Śląskiej nie działa"szpital", a dokładniej oddział pediatryczny oraz nocna i świąteczna pomoc zdrowotna, która funkcjonowała w budynku przy ul. Kolejowej. Gdzie pomocy mają szukać mieszkańcy 50-tysięcznego powiatu?
  Przypomnijmy, że szpital w Środzie Śląskiej de facto nie istnieje od dawna. Polski Holding Medyczny PCZ w kwietniu 2015 roku wypowiedział umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie szpitalne w Środzie Śląskiej. Do 30 czerwca 2015 roku w średzkim szpitalu działały: oddział chorób wewnętrznych, położnictwa i ginekologii oraz chirurgii ogólnej. Od dwóch lat w mieście funkcjonował tylko jeden oddział, który został po szpitalu, czyli pediatria oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

  Od przedwczoraj, czyli od 1 lipca 2017 roku, w Środzie Śląskiej nie ma jednak nic - ani pediatrii, ani nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

  Które szpitale przyjmą chorych ze Środy Śląskiej?

  Mieszkańcy powiatu średzkiego, którzy chcą skorzystać z nocnego POZ-u (drobne zranienia, porada internistyczna), muszą jechać do do siedziby pogotowia ratunkowego w Sobótce. - Realizatorem tymczasowej umowy w tym zakresie jest Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu, które udziela świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców powiatu średzkiego w Sobótce przy ul. Strzelców 2 - oświadcza Joanna Mierzwińska, rzeczniczka dolnośląskiego NFZ. By dojechać do siedziby pogotowia mieszkańcy powiatu średzkiego muszą pokonać prawie 40 km, jednak NFZ zapewnia, że to jedyne rozwiązanie, bo do konkursu ogłoszonego w maju - na nocny POZ, nikt się nie zgłosił. Teraz NFZ ogłosił drugi konkurs na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w Środzie Śląskiej. Na razie również nie ma chętnych, a konkurs trwa tylko do 11 lipca.

  Od 1 lipca w Środzie Śląskiej nie działa również jedyny oddział w mieście - czyli pediatria. Gdzie więc będą leczone dzieci z powiatu średzkiego? Np. w Jaworskim Centrum Medycznym przy ul. Szpitalnej 3, w EMC w Lubinie przy ul. Bema, w legnickim szpitalu przy ul. Iwaszkiewicza, w Głogowskim Szpitalu Powiatowym przy ul. Kościuszki lub we wrocławskich szpitalach, które posiadają oddziały pediatryczne: Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej i w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym przy ul. Curie-Skłodowskiej.

  Co ważne, pacjenci powiatu średzkiego mają prawo wyboru dowolnego szpitala nie tylko na terenie Dolnego Śląska, ale też i na terenie całej Polski. Do szpitala pacjent jest przyjmowany na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub leczącego prywatnie, bez umowy z NFZ. Zaś w stanach zagrożenia życia i zdrowia mieszkańcy powiatu średzkiego mogą kierować się do najbliższego SOR-u w ich okolicy, czyli np. we Wrocławiu, w Świdnicy. Oczywiście wtedy chory nie potrzebuje skierowania.

  Jak mówił nam tydzień temu starosta średzki, Sebastian Burdzy, mieszkańcy Środy Śląskiej, gminy Miękinia czy Kostomłoty dojeżdżają najczęściej do szpitala mieszczącego się przy ul. Fieldorfa, zaś mieszkańcy gminy Udanin czy Malczyce wybierają placówki medyczne w Brzegu Dolnym, Jaworze i Świdnicy, gdzie znajdują się oddziały chirurgiczne, internistyczne, położnicze i specjalistyczne.

  Co dalej ze szpitalem w Środzie?

  Obecna sytuacja pacjentów w Środzie Śląskiej nie wygląda za ciekawie, nic bowiem nie wskazuje na to, że znajdzie się chętny, który uruchomi lecznictwo szpitalne w mieście.

  - Kiedy już pozbyliśmy się oszustów z PCZ, którzy szczęśliwie znaleźli się na właściwym dla siebie miejscu - w areszcie śledczym, i jesteśmy po wyroku sądu, w którym syndyk „odbił” szpital, teraz kłody pod nogi rzuca nam dyrektor dolnośląskiego NFZ - Andrzej Oćwieja. Chociaż mógł zgodnie z prawem i swoimi kompetencjami przenieść kontrakt na jeden z dwóch chętnych podmiotów, z których jeden, nota bene, do tej pory pracował już w Środzie Śląskiej jako podwykonawca w PHMie, nie wyraził na to zgody. Zachowanie dyrektora Oćwiei dziwi mnie tym bardziej, że jest mieszkańcem naszego powiatu, a także byłym prezesem NZOZ i dyrektorem PZOZ w Środzie Śląskiej, który przygotowywał przecież spółkę do zbycia udziałów i najlepiej zna sytuację szpitala. Niestety również żaden z obecnych na naszym średzkim rynku medycznym podmiotów nie był chętny do przejęcia nocnej i świątecznej opieki medycznej dla mieszkańców - oświadczył oficjalnie Sebastian Burdzy.

  W starostwie słyszymy, że zainteresowane prowadzeniem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, specjalistycznej przychodni, rehabilitacji czy chirurgii jednego dnia zainteresowany był szpital we Wschowie i firma Ermed. Okazuje się jednak, że chęci nie miały nic wspólnego z czynami, gdyż do 1 lipca żaden z dwóch podmiotów nie zgłosił się do konkursu ogłoszonego przez NFZ, żadne podmioty też nie przedstawiły Funduszowi dokumentu o cesji.

  22 i 28 czerwca Sebastian Burdzy wysłał do Andrzeja Oćwiei pismo „o jak najpilniejsze podjęcie czynności o przeniesienie kontraktu” z PHM Sp. z o.o na firmę Ermed.

  - Zgodnie z powołaną ustawą pisemna prośba starosty nie może być rozpatrzona bez odpowiedniego wniosku od podmiotów zainteresowanych przeniesieniem umowy. A taki wniosek do dyrektora oddziału nie wpłynął. Dyrektor dolnośląskiego NFZ-u nie posiada w swoim kompetencjach możliwości przeniesienia kontraktu - tłumaczy Joanna Mierzwińska.

  Czytaj także

   Komentarze (47)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   starosta sprzedał szpital PCZ a teraz zgrywa wielkiego obrońce mieszkańców........

   http://sroda.express-miejski.pl/wiadomosc/10393,szpital-w-srodzie-slaskiej-na-sprzedaz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1


   Budynek szpitala przy ulicy Kolejowej 16 w Środzie Śląskiej ma zostać sprzedany za blisko 4,5 mln złotych. Jednak starostwo uspokaja mieszkańców powiatu średzkiego, przez najbliższe 10 lat...rozwiń całość


   Budynek szpitala przy ulicy Kolejowej 16 w Środzie Śląskiej ma zostać sprzedany za blisko 4,5 mln złotych. Jednak starostwo uspokaja mieszkańców powiatu średzkiego, przez najbliższe 10 lat szpital będzie prowadził cztery oddziały podstawowej opieki medycznej.
   Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej zdecydowało się zmienić dotychczasową umowę z Polskim Centrum Zdrowia S.A. we Wrocławiu, według której spółka miała dzierżawić obiekt przez okres 30 lat. Teraz budynek szpitala zostanie sprzedany.

   Zmiana to efekt kilkumiesięcznych negocjacji oraz propozycji ze strony Polskiego Centrum Zdrowia, które inwestuje w obecne budynki i chciało być ich pełnoprawnym właścicielem – mówi Sebastian Burdzy, starosta średzki.

   Wartość całej nieruchomości, z uwzględnieniem waloryzacji, została wyceniona na niewiele ponad 4 mln 483 tys. zł. Przed podpisaniem aktu notarialnego zostanie wpłacona kwota 400 tys. zł. Ma to nastąpić w tym roku, natomiast do 30 października 2013 roku spółka zapłaci 1 mln 841 tys. zł.

   Pozostała część będzie płatna w 35 ratach kwartalnych, zaczynając od 31 marca 2014 roku, a kończąc na 31 lipca 2022 roku. Raty będą wynosić ponad 64 tys. zł – wyjaśnia starosta.

   Spółka podjęła się dalszego prowadzenia działalności na oddziałach podstawowej opieki medycznej, czyli internistycznym, pediatrycznym, chirurgii ogólnej oraz ginekologiczno-położniczym.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Leczenie

   ank (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie prościej zacząć kupować książki po to by mniejsze nasze bolączki leczyć samemu. To później po pewnym czasie okaże się że jesteśmy samowystarczalni prawie we wszystkich sprawach medycznych....rozwiń całość

   Nie prościej zacząć kupować książki po to by mniejsze nasze bolączki leczyć samemu. To później po pewnym czasie okaże się że jesteśmy samowystarczalni prawie we wszystkich sprawach medycznych.
   Warto nie tylko kupować książki z Medycyny Akademickiej, ale z Medycyny Naturalnej i Niekonwencjonalnej nie zapominając o sprawdzonych sposobach Naszych Babć (np. dodać terpentyny balsamicznej do wody przy zmywaniu podłogi-odkaża). Nawet najnowsze sposoby leczenia wchodzą z oporami do lecznic bo Lekarze ich nie znają i boją się zastosować, zresztą tyle jest nowych odkryć, że ciężko wiedzieć o nich wszystkich (trzeba mieć dużo czasu na ich studiowanie). Z Lekarzami to jest tak, jak z pracownikiem z taczką, która jest pusta i jest taki zapieprz że nie ma czasu jej załadować.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   he he

   vb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   dobra zmiana i propozycja podróży po pomoc do Sobótki - sama ta propozycja świadczy o kompetencjach tych co to wymyślili - jednym słowem IQ buraki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyj obecnie jest budynek szpitala?

   Dd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   W artykule napisane jest że został odbity przez syndyka. Ale czy masa upadłościowe phm będzie sprzedana przez syndyka czy phm miał jakieś długi wobec miasta i czy wywiązał się z umowy. Powiat może...rozwiń całość

   W artykule napisane jest że został odbity przez syndyka. Ale czy masa upadłościowe phm będzie sprzedana przez syndyka czy phm miał jakieś długi wobec miasta i czy wywiązał się z umowy. Powiat może zawiązać spółkę i odkupić od syndyka budynek poszukać inwestora i otworzyć szpital. Jest też inna opcja poszukać pewnego inwestora który na rynku medycznym istnieje i prowadzi szpitale przychodnie mam na myśli EMC szpitale czy luxmed. Miasto by musiało przedstawić dobrą ofertę np. zwolnienie z podatku itp. dla takich inwestorów oraz niski czynsz za wynajem budynków szpitala tak by opłacało się zainwestować w wyposażenie placówki zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BRAWO mieszkańcy Środy . Prawie 70 % w wyborach za Pisem !!!

   Victor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   nie czas teraz aby skomleć !! Wasze poparcie dla pisiorów stało się waszą porażką !!! Tak samo jak w Sycowie ,tam też ,mimo protestów społeczeństwa zlikwidowano szpital ! Cholernie ta "DOBRA...rozwiń całość

   nie czas teraz aby skomleć !! Wasze poparcie dla pisiorów stało się waszą porażką !!! Tak samo jak w Sycowie ,tam też ,mimo protestów społeczeństwa zlikwidowano szpital ! Cholernie ta "DOBRA ZMIANA ",przysparza problemów ludziom starszym ,niepełno sprawnym ! Gdzie szukać opieki zdrowotnej ??? Nie każdy posiada auto ,aby dotrzeć do lekarza zamieszkałego 20-30 km od miejsca pomocy !!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Victorek

   przeciwnik PIS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Dziś u mnie padało i to wina PIS ,sam na nich nie głosowałem więc muszę oskarżyć sąsiadów Oni na pewno głosowali na PiS

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Victor ty bredzisz

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Jest dowcip o żołnierzu co mu sie wszystko z seksem kojarzyło. Myśle Wiktor ze z Tobą jest podobnie. Chciej poznać prawdziwe miejsca i daty i nie pie....rz bez sensu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Janie

   Victor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   w mych komentach nie ma ani krzty związku z seksem ,bowiem dotyczy bolesnego problemu likwidacji szpitali w mniejszych gminach ! A,skoro dostrzegłeś tam jakieś podteksty seksualne ,to żle świadczy...rozwiń całość

   w mych komentach nie ma ani krzty związku z seksem ,bowiem dotyczy bolesnego problemu likwidacji szpitali w mniejszych gminach ! A,skoro dostrzegłeś tam jakieś podteksty seksualne ,to żle świadczy o tobie !!! Z pewnośćią jesteś dewiantem w tej "dziedzinie " ! moja rada : LECZ SIĘ PÓKI NIE JEST ZA PÓŻNO !!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za bystry Viktor to ty nie jesteś....

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Trochę przypominasz mi Rocha Kowalskiego tego co to z Zagłobą konwersował - ale to chyba trochę za trudne prawda?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Victor

   stop idiotom którym wszystko co złe kojarzy się z PiSem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Bardzo się mylisz, w twoich komentarzach jest bardzo silny związek z seksem ponieważ pier..lisz bez sensu!!! A do tego jesteś idiotą , który nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem finezyjnej...rozwiń całość

   Bardzo się mylisz, w twoich komentarzach jest bardzo silny związek z seksem ponieważ pier..lisz bez sensu!!! A do tego jesteś idiotą , który nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem finezyjnej aluzji napisanej przez normalnego człowieka. Ale cóż, jesteś typowym przykładem tępego elektoratu PO i tzw. nowoczesnej z kropką. ha ha ha zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już mi złamas dał czerwoną łapkę :D

   blondyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Odwdzięczę ci się tym samym:)))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla mojego MACHO hihiiihihi:))))- Mariuszka Di :********

   blondyna;) DTR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   ''Stoję na ulicy z nią, stoję twarzą w twarz
   Ktoś przechodzi, trąca łokciem, wzrokiem pluje w nas
   Szeptem mówię: ,,Mała patrz, cywilizowany świat.''

   Potem obejmuję ją, odpływamy w dal
   Nie...rozwiń całość

   ''Stoję na ulicy z nią, stoję twarzą w twarz
   Ktoś przechodzi, trąca łokciem, wzrokiem pluje w nas
   Szeptem mówię: ,,Mała patrz, cywilizowany świat.''

   Potem obejmuję ją, odpływamy w dal
   Nie dochodzi obcy głos , wolno płynie czas
   Odpływamy w otchłań gwiazd,
   Mała zanuć to co ja~~~~:

   /Tam tam tam
   tam ta ra ta ra tam/ ( x4 )

   Stoję na ulicy z nią, śmiechy wkoło nas
   Ktoś przechodzi trąca łokciem, pluje Małej w twarz
   Głośno mówię: ,,Mała patrz, cywilizowany świat!''
   Potem mu przestawiam nos, upadł ale wstał
   Dookoła głosów sto "ten w skórze to drań!"
   Padam dzisiaj byłem sam, Mała zanuć to co ja:

   /Tam tam tam
   tam ta ra ta ra tam/ ( x4 )

   Wtedy obejmuję ją odpływamy w dal
   Nie dochodzi obcy głos, wolno płynie czas
   Odpływamy w otchłań gwiazd, Mała nuci to co ja:

   /Tam tam tam
   tam ta ra ta ra tam/ ( x4 )
   Pauza
   /Tam tam tam
   tam ta ra ta ra tam/ ( x4 ) ''

   *AYA RL-''Skóra''zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozśmiesza mnie głos wokalisty jak i ten text:)))

   blondyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Wiadomo nie od dziś że w PL mieszkają prostaki, pijaki, nieroby i patole pozostałe 20% to resztka normalności i przyzwoitości.
   Majuszku :))daj mi swojegi pysiaka:)))))


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   omg

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   odezwała się blachara


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skąd takie mylne przypuszczenie????

   blondyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zwisają mi wasze 4kołowe ruple. Tylko inteligencja jest w stanie mnie podniecić i zainteresować daną osobą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PCM Wolow

   Wolow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zobaczcie jak można funkcjonować ale trzeba podjąć ryzyko i współpracować tak jak w tej kadencji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pani rzecznik chyba nie wie co mówi

   raber (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   NFZ pozwalał od lat robić cesje kontraktów, tu chyba interes mieszkańców jest ważniejszy niż wątpliwości proceduralne?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żenada

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   niech dalej głosują na PIS to będa mieli wszystko ,tylko wam pozazdroscic.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i pokropek ...

   Bryx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   ...oczywiście od samego o.Tadeusza ! Pełen ORGAZM !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POpaprancy

   Kuba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Te emeryt zapomiales za czyjej wladzy zostal sprzedany to nie pierdziel .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Płd.-zach. Wrocław ma najgorzej

   wqrzony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Wszystkie szpitale są w północnej i wschodniej części Wrocławia. Podobnie stolicą kraju jest miasto w północno-wschodniej Polsce.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do wqrzonego

   Philozoph (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   gościu ,przyćpałeś za dużo ? Z geografii miasta ZERO ! Od kiedy Borowska ,Weigla czy Stabłowice leżą w pn.wsch częsci Wrocławia ??? A,nawet gdyby lokalizacja innych placówek służby zdrowia byłaby...rozwiń całość

   gościu ,przyćpałeś za dużo ? Z geografii miasta ZERO ! Od kiedy Borowska ,Weigla czy Stabłowice leżą w pn.wsch częsci Wrocławia ??? A,nawet gdyby lokalizacja innych placówek służby zdrowia byłaby umiejscowiona (bo jest ) w innych regionach TO CO ????????????? Potrafisz zdobyć się na odpowiedż ,ale tak na trzeżwo !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !

   jeffrey (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   No, Borowska, Weigla i Fieldorfa to północ i wschód.
   PS. co za różnica, gdzie leży stolica?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do jeffreya

   wqrzony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Borowska - wschód (to nic że południowy wschód, te 10 km z Muchoboru jest). Weigla też południowy wschód, a Fieldorfa - północ (to nic że północny zachód, bo i tak te 10 km z Muchoboru jest)....rozwiń całość

   Borowska - wschód (to nic że południowy wschód, te 10 km z Muchoboru jest). Weigla też południowy wschód, a Fieldorfa - północ (to nic że północny zachód, bo i tak te 10 km z Muchoboru jest). Dodajmy jeszcze Brochów na totalnym południowym wschodzie plus Kamieńskiego i Koszarową na dalekiej północy. To taj jakby Wrocławianin mógł załatwić coś w kraju tylko w 6 ośrodkach - Kraków, Tarnów, Rzeszów, Szczecin, Gdańsk, Suwałki. Co do stolicy kraju - trochę dla żartu dodałem, ale i tak powinna być w środkowej części kraju. Suwalczak ma lepiej z dojazdem niż Jeleniogórzanin :) zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama