Weronika Cych - reprezentantka Polski z Twardogóry, trzecia w Europie

Dawid Samulski
Szczęśliwa Weronika Cych z brązowym medalem ME. Obok łódzki biegacz Krzysztof Rzeńca, który w Portugalii był drugi w kat. M18. fot. archiwum prywatne
17-letnia twardogórzanka Weronika Cych zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w biegu na orientację. Impreza odbyła się w ostatni weekend października w portugalskim Obidos.

Zajęcie trzeciego miejsca na dystansie sprinterskim nie przyszło jej łatwo, ponieważ miała do pokonania aż 90 zawodniczek z 32 krajów Starego Kontynentu. Udało się i niewiele brakowało, by Weronika wróciła ze srebrem, gdyż medal z tego kruszcu przegrała zaledwie o jedną sekundę. – To naprawdę bardzo mało, jak na bieg trwający około 13 minut – mówi Piotr Cych, ojciec brązowej medalistki, a zarazem jej trener. I dodaje: – Wynik to nie tylko efekt szybkiego biegu, ale też doskonałego czytania specjalistycznej mapy oraz błyskawicznego podejmowania decyzji o wyborze najszybszej drogi pomiędzy punktami kontrolnymi
Ostatecznie nasza kadrowiczka uległa tylko tegorocznej mistrzyni świata juniorek Szwedce Sarze Hagstrom, a także Fince Annie Haatai.

Dzień później Weronika Cych potwierdziła swoje umiejętności w biegu sztafetowym. Wraz z dwiema koleżankami z reprezentacji Polski zajęła wysokie, chociaż pechowe, czwarte miejsce.

Sportowy talent 17-latka z Twardogóry ma zapisany w genach. Jej tato jest trenerem biegów na orientację w sekcji Śląska Wrocław, a jednocześnie adiunktem w Zakładzie Teorii Treningu Sportowego na wrocławskiej AWF, natomiast dziadek Jan specjalizował się w biegu na 3000 m z przeszkodami i w konkurencji tej reprezentował nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku (1968 r.).