Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wrocławskim zoo powstanie nowa lwiarnia w stylu afrykańskiej wioski. Znamy szczegóły inwestycji za miliony

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wideo
od 16 lat
Jeszcze tego lata ma rozpocząć się budowa nowego pawilonu dla lwów i surykatek we wrocławskim zoo. Nowoczesny budynek stanie na terenie obecnego wybiegu dla lwów, przy głównym wejściu. Ogród szuka wykonawcy inwestycji.

Jak informuje Zoo Wrocław, istniejący budynek dzisiejszej lwiarni nie zostanie wyburzony, ponieważ przedstawia wartość historyczną. Nowy pawilon stanie obok starego, na terenie wybiegu dla lwów. Sam wybieg ma zostać powiększony.

- Lwiarnia będzie składała się z trzech okrągłych budynków ze stożkowatymi dachami, nawiązujących architekturą i ornamentyką do afrykańskiej wioski. Będą spójne wizualnie z sąsiednimi pawilonami Sahary, Madagaskaru i Afrykarium – opisuje nową inwestycję Weronika Skupin, rzecznik prasowy Zoo Wrocław.

Lwy dostaną cztery boksy na zapleczu hodowlanym i trzy boksy zewnętrzne, przedwybieg oraz wybieg główny o powierzchni 2 270 mkw. Goście zoo będą mogli oglądać zwierzęta przez szyby, co umożliwi podziwianie dzikich kotów także zimą. W nowej lwiarni swoje wydzielone miejsce otrzymają także surykatki naturalnie występujące w Afryce.

Planowo nowa lwiarnia ma powstać już w I kwartale 2024 r. Jak informuje nas rzeczniczka Zoo Wrocław, szacunkowy koszt budowy wyniesie między 7 a 8 milionów złotych. Trwa przetarg, potencjalni wykonawcy mają czas na składanie ofert do 31 lipca.

Pracownicy zoo mają nadzieję, że nowy pawilon pomoże w ratowaniu zagrożonych wyginięciem lwów. Dzisiaj na świecie jest ich mniej niż 40 tysięcy.

- Obecnie w naszym zoo żyje jedna lwica angolska Okavango. Urodziła się 7 sierpnia 2007 roku, a więc jest już na kociej emeryturze. Lwy angolskie żyją do około 15 lat. Na czas budowy nowej Lwiarni Okavango zostanie tymczasowo przeniesiona na inny wybieg, po sąsiedzku z naszą parą tygrysów: Nuri i Tengah – zaznacza Weronika Skupin.

Pawilon zoo z historią. Wystawa Ziem Odzyskanych, siedziba ministerstwa i kino

Istniejący budynek lwiarni przy głównym wejściu do zoo ma bardzo ciekawą historię. Jest pozostałością po jednym z pawilonów Wystawy Ziem Odzyskanych w 1948 r. Odbywała się ona na działkach po obu stronach ul. Wróblewskiego, wokół Hali Ludowej i w środkowej części dzisiejszego ogrodu zoologicznego.

- Kilkanaście hektarów wraz z pawilonami zostało nam przekazanych po wystawie. Wszystkie pawilony wybudowane na terenie Wystawy Ziem Odzyskanych miały z założenia charakter tymczasowy. Po jej zakończeniu wystawy pawilony i kioski o konstrukcji lekkiej i szkieletowej drewnianej rozebrano – opowiada Weronika Skupin.

Wystawa Ziem Odzyskanych w pawilonie na terenie zoo obejmowała część społeczno-gospodarczą. Miała pokazywać, co dawały Ziemie Odzyskane. Sprzedawano tam w atrakcyjnych cenach różne artykuły: od małych pamiątek, przez przedmioty użytku codziennego, po wyroby luksusowe. Wystawiały się tam przedsiębiorstwa i instytucje z trzech sektorów gospodarczych, w tym rolniczego.

W dzisiejszej lwiarni funkcjonował Pawilon Ministerstwa Rolnictwa, określany też jako Pawilon Wytwórczości Rolniczej. W środku mieściło się potem letnie kino pełniące funkcje edukacyjne. Pod koniec lat 70. budynek został w znacznej części wyburzony, a jego fragment przekształcony na potrzeby lwów. Była to jak na swoje czasy innowacyjna lwiarnia, gdzie dzikie koty można było podziwiać z dość bliskiej odległości przez siatkę. Nowy obiekt, który powstanie przy starej lwiarni będzie większy od obecnego.

Tak ma wyglądać nowa lwiarnia we wrocławskim ogrodzie zoologicznym:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska