Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu powstał Punkt Pomocy Zawodowej dla medyków z Ukrainy

Monika Fajge
Monika Fajge
Ponad 30 uchodźców z Ukrainy zgłosiło się już do Punktu Pomocy Zawodowej, który działa w Centrum Medycznym Dobrzyńska we Wrocławiu. To lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Punkt uruchomił Urząd Marszałkowski.

– Chcemy wspierać lekarzy i pielęgniarki z Ukrainy, dając im możliwość kontynuowania w Polsce kariery zawodowej. Potrzebujemy ich również w naszych dolnośląskich szpitalach – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Punkt powstał przy Wojewódzkim Zespole Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej CM Dobrzyńska we Wrocławiu. Mogą się tam zgłaszać nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale też dentyści, położne czy ratownicy medyczni z Ukrainy, którzy trafili Na Dolny Śląsk po 24 lutego czyli po wybuchu wojny.

W placówce przy ul. Dobrzyńskiej 21/23 przedstawiciele zawodów medycznych z Ukrainy mogą:

  • uzyskać pomoc w przygotowaniu (w tym tłumaczeniu) niezbędnych dokumentów, które muszą trafić do Ministerstwa Zdrowia
  • uzyskać informacje o wolnych miejscach pracy na terenie Dolnego Śląska w placówkach leczniczych podległych Urzędowi Marszałkowskiemu
  • zapisać się na kurs języka polskiego realizowany przez Dolnośląskie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr w Legnicy. Do tej pory udział w zajęciach wzięło prawie 600 osób

– Pracownicy naszej placówki udzielą wsparcia i pomogą w tłumaczeniu i organizacji dokumentacji koniecznej do uzyskania zgody na wykonywanie zawodu medycznego w Polsce – mówi Waldemar Pliński Dyrektor Centrum Medycznego Dobrzyńska.

Z Punktu Pomocy Zawodowej skorzystało już 30 obywateli Ukrainy. Są to pielęgniarki, ratownicy medyczni, ale głównie lekarze różnych specjalizacji m. in.: anestezjolog, pediatra, endokrynolog, chirurg, urolog czy stomatolog.

Punkt Pomocy Zawodowej jest prowadzony w budynku WZSOZ na II piętrze, w oznaczonym pomieszczeniu PIK 2C. Punkt działa od poniedziałku do piątku, w godzinach: od 10:00 do 12:00. Telefon do placówki: 71 77 47 783, 507 602 058, email: [email protected]

Pracownicy z Ukrainy w szpitalach we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Dla borykających się z deficytem personelu szpitali, medycy z Ukrainy mogą być szansą na choć częściowe wypełnienie luki kadrowej. Ukraińców zatrudnia już m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.

– W naszej placówce mamy zatrudnionych 35 osób z Ukrainy. Wśród nich są lekarze, pielęgniarki i położne oraz sanitariusze, a także kilka osób na stanowiskach administracyjnych – powiedział nam prof. dr hab. n. med. Wojciech Witkiewicz, dyrektor szpitala.

Obywateli Ukrainy zatrudnia też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej. Tu większość stanowią pielęgniarki.

– W okresie wojennym przyjęliśmy około 30 pielęgniarek. Część pracuje już na etatach pielęgniarskich, inne jako opiekunki medyczne – wyjaśnia Anna Poznańska, rzecznik prasowy placówki.

Biały personel z Ukrainy znalazło pracę w szpitalach w Wałbrzychu czy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

Od marca 2021 roku do września 2022 roku Dolnośląska Izba Lekarska, na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, przyznała 124 pozwolenia wykonywania zawodu obywatelom z Ukrainy. W tym, po wybuchu wojny, w ciągu ostatniego pół roku, aż 74 takie pozwolenia. Wielu medyków już znalazło pracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska