Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu powstał Dom Opieki Wytchnieniowej. Jedyny taki w zachodniej Polsce. Zbudowała go Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Monika Fajge
Monika Fajge
Paweł Relikowski
Paweł Relikowski
Wideo
od 16 lat
W tym wrocławskim domu tymczasową opieką znajdą ciężko chore oraz niepełnosprawne dzieci. Budynek właśnie został oddany do użytku. To pierwsza taka placówka na Dolnym Śląsku i w całym pasie zachodniej Polski. Mowa o Domu Opieki Wytchnieniowej "Kokoszka".

Dom Opieki Wytchnieniowej to inwestycja, której pomysłodawcą i realizatorem jest Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Placówka powstała przy ul. Sołtysowickiej. W poniedziałek (2 października 2023 r.) odbyło się jej uroczyste otwarcie.

- Na to przepiękne miejsce czekaliśmy wiele lat, bo starania o utworzenie we Wrocławiu Domu Opieki Wytchnieniowej rozpoczęliśmy już w 2014 roku - powiedziała Beata Hernik-Janiszewska, prezes zarządu Fundacji. - Budowaliśmy w czasach absolutnie niesprzyjających, bo w czasach pandemii i wojny na Ukrainie, a także szalejącej inflacji. Nikt jednak nie zszedł z budowy, ryczałtowe przetargi zostały utrzymane - dodała.

Wewnątrz budynku znalazło się osiem 2-pokojowych pokoi, o których wystrój zadbali studenci i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Wewnątrz budynku znalazło się osiem 2-pokojowych pokoi, o których wystrój zadbali studenci i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Paweł Relikowski/Polska Press

Dom Opieki Wytchnieniowej - jedyny taki na zachodzie kraju

"Kokoszka" to nowoczesny budynek przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie zapewniała bezpłatną, tymczasową opiekę ciężko chorym dzieciom i młodzieży, nie tylko podopiecznym wrocławskiego hospicjum. Ma dać chwilę wytchnienia ich rodzicom i opiekunom. Wewnątrz budynku znalazło się osiem 2-pokojowych pokoi, o których wystrój zadbali studenci i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W placówce znajdują się również:

  • część rehabilitacyjna,
  • zaplecze kuchenne,
  • zaplecze szkoleniowe/edukacyjne z salą konferencyjną,
  • pomieszczenia medyczne i administracyjne,
  • magazyn sprzętu medycznego,
  • część rekreacyjna,
  • na zewnątrz jest parking oraz ogród wypoczynkowy z ogrodem sensorycznym.

W tworzeniu przestrzeni dla terminalnie i nieuleczalnie chorych dzieci pracowało przez 4 lata ponad 300 osób.

Zobacz też: Jest praca we Wrocławiu. Na tych stanowiskach można zarobić ponad 5 tys. złotych "na rękę"

Budowa "Kokoszki" kosztowała 16 mln złotych, z czego 7 mln pochodzi z budżetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, 5 mln z Urzędu marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Pozostała kwota to 1,5 proc. podatku oraz darowizny polskich firm i zagranicznych korporacji.

- To szczególne i jedyne takie miejsce w zachodniej części Polski, które zapewni tymczasową, specjalistyczną opiekę ciężko chorym dzieciom i młodzieży. W trakcie pobytu dziecka w ośrodku rodzice nie muszą martwić się o swoje pociechy. Mogą spokojnie poświęcić ten czas np. na podreperowanie własnego zdrowia, załatwienie codziennych spraw lub po prostu na wypoczynek - powiedział wicemarszałek Dolnego Śląska Marcin Krzyżanowski. - Łącząc siły można zdziałać wiele dobrego, a tego najlepszym przykładem jest "Kokoszka".

Zobaczcie jak wygląda Dom Opieki Wytchnieniowej przy ul. Sołtysowickiej we Wrocławiu >>

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska