Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu powstaje coraz więcej biurowców

Maciej Kompała
Nobiles Business Hous
Nobiles Business Hous wizualizacja nobiles business house
We Wrocławiu stale powstają nowe biurowce. Stolica Dolnego Śląska, obok Warszawy i Krakowa, jest niewątpliwie najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem powierzchni biurowych. Przewagą Wrocławia nad wymienionymi miastami – z punktu widzenia tutejszych deweloperów – jest niski wskaźnik pustostanów oraz stale rosnące zapotrzebowanie na nowe powierzchnie. Poszukują ich zwłaszcza firmy: BPO (ang. Business Process Outsorcing czyli zlecenia zewnętrzne procesów biznesowych), R&D (ang.

Research and Development czyli prace badawczo-rozwojowe) oraz coraz liczniej powstające start-upy.[/b]

Wrocławskie biurowce mają pełnią już nie tylko funkcje użyteczne, ale coraz częściej także estetyczne.

Nowoczesne biurowce w dzisiejszych czasach zachwycają nie tylko zewnętrzną architekturą. Granity na podłogach, detale ze szkła czy wysokiej jakości metali są obecnie standardem.
Niektórzy deweloperzy w swoich projektach idą jeszcze dalej wykładając całe hole i wejścia budowanych przez siebie obiektów granitem czy wysokiej jakości polerowanym stalą lub szkłem z filtrem przeciwsłonecznym.

Zgodnie z oczekiwaniami potencjalnych najemców
Echo Inwestment S.A. zainwestował już w dwa nowoczesne biurowce: Aquarius Business House przy ul. Borowskiej i West Gate przy Lotniczej. Kolejny, Nobilis Business House (budowany przy ulicy Jagiełły), jest w zaawansowanej fazie realizacji.

– Deweloperzy zachęcają najemców nie tylko stawką najmu, ale także różnymi ciekawymi pomysłami czy rozwiązaniami, które są pochodną oczekiwań najemców – mówi Katarzyna Kubicka, leasing manager w Dziale Biur firmy Echo Investment S.A. we Wrocławiu.
– Dlatego powstają bardzo ciekawe projekty aranżacji biur, wprowadzane są nowe funkcje do budynków, widać dużo większą otwartość i elastyczność w zakresie wielkości oferowanych powierzchni – dodaje.

Wytężona praca, ale i miejsca odpoczynkuStandardem projektowym staje się dbałość o klimat ogólnodostępnych miejsc w biurowcu oraz terenów wokół niego. Stąd dużo zielonych dziedzińców, strefy wypoczynku, siłownie pod chmurką.
Przy stolikach przed biurowcem można nie tylko zjeść posiłek, ale i popracować korzystając ze słonecznej pogody i bezprzewodowej sieci o szybkiej transmisji danych. Najlepiej oceniane dziś projekty biurowe charakteryzują się nie tylko bardzo dobrą lokalizacją, ale również  dobrze skomponowaną z otoczeniem architekturą, wysoką jakością oferowanej przestrzeni biurowej, a także zaawansowanymi rozwiązaniami proekologicznymi. Istotne jest także standard techniczny budynków, a w szczególności taki czynniki, jak wydajność klimatyzacji i odpowiednie doświetlenie pomieszczeń.
Aktualnie najemcy szukają przede wszystkim:dobrej lokalizacji, dogodnego dojazdu oraz łatwych do zaadoptowania przestrzeni biurowych.

Wieloletnie umowy wynajmu powierzchni skłaniają deweloperów do znacznie większej elastyczności, niż kiedyś w zakresie indywidualnych aranżacji biur przez najemców.
Firmy mogą więc dostosować biura do swoich konkretnych, często bardzo oryginalnych potrzeb. Pozwala to na zastosowanie w nowym miejscu wszelkich standardów, także tych identyfikacyjnych oraz doboru takich elementów wyposażenia i aranżacji, które będą odpowiadały indywidualnym wymogom klientów.
Całość uzupełniają udogodnienia przygotowane z myślą o pracownikach: parkingi i szatnie z prysznicami dla rowerzystów, kantyny, pralnie, centra medyczne, siłownie czy miejsca do odpoczynku, w których mogą zrelaksować się w czasie wolnym od pracy.

Budynki spełniające wymogi ekologiczne
Jak twierdzi Jakub Mirosławski, dyrektor  sprzedaży i marketing w firmie UBMPolska standardy tutejszych biurowców są porównywalne z tymi stosowanym w krajach Europy Zachodniej takich jak: Niemcy, Francja czy Wielka Brytania.

– W wielu aspektach nawet „przeganiamy” Europę Zachodnią. Szczególnie odkąd wprowadzone zostały międzynarodowe certyfikacje ekologiczne: LEED i BREEAM, które z założenia premiują nowoczesne rozwiązania – mówi pan Jakub. – Najemcy coraz częściej zwracają uwagę na korzyści wynikające z wprowadzania rozwiązań dyktowanych certyfikacją ekologiczną.  Mają one dla najemców przełożenie nie tylko ekonomiczne, ale również wpływają na jakość i wydajność pracy – dodaje.

UBM Polska odpowiedzialna jest za budowę biurowca Pegaz znajdującego  się przy ulicy Ruskiej. Inwestycja ta, poza bardzo dogodną lokalizacją – tuż przy wrocławskim Rynku, posiada oryginalną kamienną i szlachetną fasadę, która pomimo nowoczesnego wyglądu, wtapia się w otaczające go zabytkowe elewacje. Warto nadmienić, że ów biurowiec spełnia wszelkie wymogi ekologiczne, o których wspomniał pan Jakub.
Zdużymi tradycjami i w zgodzie z naturą

Powodzeniem cieszą się nie tylko powierzchnie biurowe jakie znajdują się w nowo wybudowanych, luksusowych biurowcach, ale także te znajdujące się w zabytkowych bądź zaadaptowanych pod potrzeby firm pomieszczeniach. Przykładem takiego nietypowego biurowca jest PasażPokoyhof znajdujący się przy ulicy Świętego Antoniego. Ten mający ponad stuletnią historię budynek od 2007 roku z powodzeniem jest zaadaptowany pod potrzeby firm i instytucji.

Niektóre biurowce są wyposażone w nowoczesne rozwiązania ekologicznie – np. solary gromadzące energię słoneczną czy tzw. zielone dachy, redukujące emisję dwutlenku węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska