MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu będzie pierwsze w Polsce centrum dla osób z otępieniem. Na wzór holenderski

Agata Grzelinska
Główna idea Centrum Spotkań polega na tym, by starsi ludzie jak najdłużej byli samodzielni. To ułatwia życie także ich rodzinom
Główna idea Centrum Spotkań polega na tym, by starsi ludzie jak najdłużej byli samodzielni. To ułatwia życie także ich rodzinom Fot. Szymon Starnawski/zdjęcie ilustracyjne
Od września we Wrocławiu będzie działać pierwsze w Polsce Centrum Spotkań dla osób z otępieniem oraz ich opiekunów. To forma terapii wymyślona i sprawdzona przez Holendrów, którzy w ciągu 25 lat stworzyli 125 takich centrów w całym kraju. To miejsca dla osób w początkowej fazie choroby Alzheimera i podobnych schorzeń.

- Centra spotkań są przeznaczone dla osób z rozwijającym się otępieniem, które są jeszcze na tyle sprawne, by mogły same tam dotrzeć i które są stosunkowo samodzielne - mówi psychiatra prof. dr hab. Joanna Rymaszewska z Uniwersytetu Medycznego, organizatora przedsięwzięcia.

Chorzy będą tam korzystać kilka dni w tygodniu z różnych form terapii (jak m.in. muzykoterapia, choreoterapia, specjalne gry, terapia psychomotoryczna) i spotkań grupowych. Nie będzie sztywno określonych ram programowych.

- Program będzie urozmaicony, ale nieprzeładowany, żeby podopieczni Centrum mieli też czas odpocząć i pobyć ze sobą. Kontakt z innymi jest dla nich bardzo ważny - dodaje prof. Rymaszewska, koordynator projektu Centrum Spotkań.
Wyjątkowość Centrum Spotkań, które jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, polega na tym, że choć głównym jego zadaniem jest terapia, nie jest to ośrodek stricte medyczny.

- Z założenia w Centrum Spotkań jest mało personelu: dwie osoby na piętnastu podopiecznych. Nie ma pełnej obsługi - mówi prof. Rymaszewska.- Dzięki temu uczestnicy mobilizują się, by jak najdłużej radzić sobie samemu. Idea Centrum zakłada też udział wolontariuszy.

Przykład Holendrów pokazał, że taka metoda się sprawdza. Jak dodaje pani profesor, badania wykazały, że u podopiecznych centrów spotkań odnotowano mniej objawów depresyjnych w porównaniu do pacjentów przebywających w dziennych oddziałach psychogeriatrycznych. Zdecydowanie poprawiał się też komfort życia ich rodzin.

Im dłużej chorzy są samodzielni, tym mniej opieki wymagają ze strony najbliższych, ale to niejedyny powód. W Centrum będą też spotkania dla rodzin. Zależnie od potrzeby - edukacyjne, pomagające oswoić się z chorobą, mające na celu wymianę doświadczeń. Będą też warsztaty wsparcia. Centrum Spotkań będzie się mieściło przy ul. Ciepłej 15b we Wrocławiu.

Nowe miejsce terapii, które można porównać z klubami seniora z otępieniem, powstaje w ramach międzynarodowego projektu MeetingDem. Program finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, wspiera miasto Wrocław i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Są plany, by takie centra powstawały w każdej dzielnicy miasta i całym kraju. Zapotrzebowanie jest ogromne - szacuje się, że w Polsce na choroby otępienne choruje co najmniej 400 tys. osób i liczba ta systematycznie rośnie.

Wrocławskie Centrum Spotkań ruszy we wrześniu, ale chętni mogą się już zgłaszać, dzwoniąc pod nr 71 363 15 21 lub wysyłając mejla na: maria.kozminska@ mops.wroclaw.pl. Za uczestnictwo w zajęciach będzie obowiązywała drobna opłata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska