Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna zmiana w wykupie mieszkań komunalnych we Wrocławiu

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Kamienica komunalna przy ulicy Kurkowej we Wrocławiu.
Kamienica komunalna przy ulicy Kurkowej we Wrocławiu. Tomasz Hołod / Polska Press
Niemal jednogłośnie przyjęto pomysł radnych PiS o wydłużeniu okresu obowiązywania blisko 100-procentowej bonifikaty.

Najemcy mieszkań komunalnych we Wrocławiu zyskali dwa dodatkowe lata na wykup zajmowanych przez siebie lokali, korzystając nawet z 98-procentowej zniżki. Rada miejska na ostatniej sesji niemal jednogłośnie zdecydowała o przedłużeniu programu, który umożliwia nabycie nieruchomości od miasta.

Projekt uchwały wniesiony przez radnych Prawa i Sprawiedliwości zmienił "Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Wrocław na lata 2020-2025". Wprowadzenie zmiany wydłuża o dwa lata czas na składanie wniosków w sprawie wyrażenia woli nabycia lokalu przez najemców. Pierwotnie był to koniec grudnia tego roku, a po zmianie będzie 31 grudnia 2023 roku.

"Okres znaczących ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem Covid-19 oraz inne komplikacje wynikające z sytuacji epidemicznej trwa już przeszło półtora roku. Dostępność urzędów, która w szczególności dotyczy osób starszych, została znacząco ograniczona. Intencją jest więc zrekompensowanie mieszkańcom Wrocławia ograniczeń i utrudnień, które nie pozostały bez wpływu na kwestie zgłaszania chęci wykupu mieszkania. Drugi ważny powód to brak możliwości złożenia skutecznego wniosku w sprawie wykupu najemcom mieszkań w gminnych kamienicach, które były poddawane termomodernizacji przy wykorzystaniu środków europejskich. Lokale w tych kamienicach były okresowo wyłączone z możliwości wykupu" - uzasadniał projekt Michał Kurczewski szef klubu PiS w radzie miejskiej.

Komu teraz przysługuje bonifikata?

Pierwszeństwo w nabywaniu lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży w trybie bezprzetargowym przysługuje tym najemcom lokali, z którymi umowy najmu zostały zawarte na czas nieoznaczony. Od ceny lokalu mieszkalnego, sprzedawanego jako odrębna nieruchomość w trybie bezprzetargowym, udziela się bonifikaty.

Wysokość bonifikaty udzielanej najemcom przy sprzedaży mieszkań uzależniona jest od dwóch czynników, tj. możliwości jednoczesnego zbycia przez miasto wszystkich lokali mieszkalnych w budynku oraz kosztów remontów nieruchomości, finansowanych wyłącznie lub z udziałem gminy.

Od ceny lokalu mieszkalnego udziela się bonifikaty w wysokości 98 proc. jeśli wskutek równoczesnej sprzedaży wszystkie mieszkania w budynku przestają być własnością gminy, natomiast we wszystkich pozostałych przypadkach bonifikata wynosi 90 proc. Bonifikaty 90 i 98 proc. podlegają obniżeniu o 0,3 proc. za każde 1000 zł nakładów gminy w udziale przypadającym na sprzedawany lokal w przypadku, gdy lokal znajduje się w budynku, w którym po dniu 1 stycznia 2009 roku został zakończony remont, finansowany wyłącznie lub z udziałem miasta, obejmujący swym zakresem co najmniej jeden z wymienionych elementów:

  • remont dachu - z co najmniej wymianą całego pokrycia dachowego;
  • remont elewacji;
  • termomodernizacja budynku - ocieplenie ścian budynku wraz z wyprawą;
  • uciepłownienie budynku - zmiana systemu ogrzewania z piecowego na centralne ogrzewanie, modernizacja i remont instalacji centralnego ogrzewania;
  • remont klatki schodowej - w zakresie remontu konstrukcji schodów wraz z elementami wykończeniowymi;
  • wymiana lub remont instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej lub gazowej;
  • wykonanie izolacji poziomej piwnicy i pionowej ścian fundamentowych budynku;
  • wykonanie przyłączy do budynku np. kanalizacja, gaz;
  • remont balkonów - z wymianą konstrukcji;
  • rekonstrukcja stolarki okiennej i drzwiowej - wymiana tej stolarki.

Wysokość bonifikaty od ceny sprzedaży lokalu, ustalona zgodnie z opisaną zasadą nie może być niższa niż 40 proc. Oznacza to, iż nawet w przypadku bardzo wysokiego kosztu remontu budynku, kupujący ma zapewnione uprawnienie do uzyskania minimalnej bonifikaty od ceny mieszkania. Bonifikaty nie przysługują najemcom, którzy w okresie ostatnich 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o wykup zajmowanego na podstawie umowy lokalu skorzystali z pomocy gminy w formie umorzenia całości lub części należności przy spłacie zaległości czynszowej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska