Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zoo urodził się mały dikdik. Ale słodki maluch!

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Na świat przyszedł mały dikdik
Na świat przyszedł mały dikdik materiały prasowe zoo Wrocław
Powiększa się stado malutkich antylop zamieszkujących wrocławkie zoo. Na świat przyszedł trzynasty dikdik. Jego siostry i bracia noszą imiona po wielkich gwiazdach estrady. Opiekunowie szukają teraz pomysłu na nazwanie najmłodszego przedstawiciela grupy.

Zwyczaj nadawania nowonarodzonym dikdikom imion po znanych muzykach wprowadzono w 2015 roku. W stadzie jest już Lady Pank, Elvis, Eminem, Nirvana, czy Lady G. Najmłodszy przedstawiciel tych miniaturowych antylop przyszedł na świat 17 marca. Łącznie dikdików we wrocławskim zoo żyje już 13.

- Uwielbiamy nasze dikdiki. Zachwycają nas swoją delikatnością i gracją. Pokochaliśmy także ich płochliwość, bo nawet teraz, po pięciu latach, zachowują wobec nas dystans. Imiona, które dla nich wybieramy, odzwierciedlają nie tylko nasze upodobania muzyczne, ale również charakter lub wygląd dikdików, które je noszą. Np. Lenonka jest dobrym duchem stada - zawsze jest przyjazna, ale ma też swoje zdanie i to ona jako pierwsza sprawdza nowinki na wybiegu. Lady G zaś to prawdziwa gwiazda – smukła łania z blond czupryną. Teraz zastanawiamy się nad kolejnym imieniem. Musi być na literkę „L”, więc na razie szukamy pomysłu. Chętnie skorzystamy z podpowiedzi już w najbliższą sobotę, na social mediach zoo. - mówi Domnik Szoka, opiekun dikdików we wrocławskim zoo.

Dikdiki pochodzą z Afryki. Na wolności zamieszkują dwa oddzielone od siebie obszary na wschodzie i południu kontynentu. Jako swoje siedliska wybierają suche, porośnięte krzewami obszary przylegające do sawanny. Prowadzą skryty tryb życia, często przemykając pod osłoną traw, konsekwentnie udeptywanymi ścieżkami. Ich jedyną metodą uniknięcia niebezpieczeństwa jest ucieczka, biegnąc osiągają prędkość do 42 km/h.

Są gatunkiem terytorialnym, każda rodzina dikdików znakuje granice swojego areału. Gdy jest taka konieczność, bronią własnego terytorium. Samce stroszą pęczek włosów na czole by po chwili ruszyć pędem ku przeciwnikowi. Jednak nie zderzają się nim rogami czy głową, a gwałtownie zatrzymują się i kiwają głową. Taki rytuał powtarzany jest wielokrotnie, póki któryś z samców się podda.

Dikdiki w naturze żyją 3-4 lata, w zoo nawet 10 lat. Dwukrotnie w ciągu roku samica może zajść w ciążę i rodzi wtedy zwykle jedno młode. Noworodek waży od 560 do 795 gramów (samce są cięższe). Okres karmienia trwa około 2 miesięcy, po czym matki przeganiają z terytorium córki, a ojcowie – synów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska