Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W takich warunkach mieszkają Dolnoślązacy. Wciąż są mieszkania bez ustępu i bieżącej wody. Nowe dane ze spisu powszechnego

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wspólna dla kilku mieszkań ubikacja to przeszłość? Niestety, nie
Wspólna dla kilku mieszkań ubikacja to przeszłość? Niestety, nie archiwum Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Główny Urząd Statystyczny sukcesywnie publikuje dane z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku. Teraz zaprezentował raport dotyczący warunków, w jakich mieszkają Polacy. Jesteście ciekawi, jak są wyposażone domy i mieszkania Dolnoślązaków? Ilu mieszkańców wciąż nie ma łazienek, ubikacji, dostępu do bieżącej wody czy ogrzewania? Przeczytajcie poniżej.

Według wstępnych wyników spisu powszechnego z 2021 r. liczba mieszkań i budynków wyposażonych w instalacje i urządzenia techniczne zwiększyła się w porównaniu z wynikami uzyskanymi w spisie, który przeprowadzono 10 lat wcześniej. To efekt inwestycji gmin w rozwój infrastruktury technicznej sieci czy przeprowadzonych remontów, które podniosły standard życia mieszkańców. Co się zmieniło i jak Dolny Śląsk wypada na tle innych województw?

W co 30. mieszkaniu Dolnego Śląska nie ma bieżącej wody

W 2021 r. w najbardziej powszechną instalację, jaką jest wodociąg, wyposażonych było prawie 14,9 mln mieszkań (97,1 proc. ogółu mieszkań) w całej Polsce. W porównaniu z rokiem 2011, liczba ta wzrosła o prawie 15 proc. Najlepiej jest na Śląsku, gdzie tylko 1,3 proc. mieszkań nie ma wody. Najgorzej - w woj. kieleckim, gdzie mieszkania bez wody to 5,2 proc. ogółu. Dolnośląskie wypada w tej kategorii średnio - przyłącza do wodociągu nie ma u nas 3 proc. mieszkań - i jest na ósmym miejscu w Polsce. Mieszkań z wodociągiem jest w województwie 1 223 400.

5 procent Dolnoślązaków nie ma w domu ubikacji

W polskich mieszkaniach przez 10 lat przybyło także toalet z ustępem spłukiwanym wodą - dziś jest ich o 16,2 proc. więcej niż 10 lat temu. Najwięcej mieszkań z toaletą ma Śląsk - 97,6 proc. Najgorzej jest w województwie lubelskim - tam co 10. mieszkanie nie ma toalety. Na Dolnym Śląsku ustępu czy łazienki wciąż nie ma w co 20. domu.

Gaz z sieci? Dolny Śląsk jest w czołówce

W porównaniu do 2011 roku w Polsce wzrosła także liczba lokali wyposażonych w gaz z sieci - na koniec marca 2021 r. było ich prawie 8,8 milionów (to o 15,8 proc. więcej niż 10 lat wcześniej). Jeśli chodzi o poszczególne województwa, w tej kategorii jest bardzo duża dysproporcja. Przoduje Podkarpacie, gdzie mieszkania z przyłączem gazowym stanowią 76,8 proc. wszystkich lokali, natomiast na Podlasiu to tylko 32,1 proc. Jeśli chodzi o gaz, Dolny Śląsk jest w czołówce. Znajdujemy się na piątym miejscu z wynikiem 800 300 mieszkań z gazem, co przekłada się na 63,5 proc z ogółu.

Centralne ogrzewanie

W tracie spisu powszechnego w 2021 roku ponad 12,9 milionów mieszkań w Polsce wyposażonych było w centralne ogrzewanie (o 19,6 proc. więcej niż w roku 2011), co stanowi 84,4 proc. Najwięcej mieszkań podłączonych do centralnego ogrzewania jest w województwie zachodniopomorskim (87,4 proc.), a najmniej w lubelskim i świętokrzyskim (po 80,1 procent). Dolny Śląsk na tle innych wypada średnio - centralne ogrzewanie gazowe ma 84,1 proc., czyli dokładnie 1 060 400 mieszkań.

Zobacz także:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska