18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podstawówkach napisali testy szóstoklasisty (ODPOWIEDZI)

Marek Zoellner
O godz. 10 ponad 4300 wrocławskich szóstoklasistów mogło już odetchnąć. Uczniowie pisali dziś sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej.

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY - ZOBACZ TEST i ODPOWIEDZI

Film i historia kina to motywy przewodnie tegorocznego sprawdzianu dla szóstoklasistów. Szóstoklasiści musieli odpowiedzieć m.in. na pytania zamknięte, dotyczące tekstu o pierwszym seansie filmowym, na którym widzowie z przerażeniem oglądali pędzący po wielkim ekranie pociąg. Dostali też obrazki, na których pokazano, jak się robi czekoladę. Uczniowie musieli na ich podstawie własnymi słowami przygotować przepis na ten słodki przysmak. Mieli też napisać opowiadanie o niespodziance dla najbliższych.

Na matematyce, której wszyscy bali się najbardziej, nie było tym razem geometrii. - Nie musieliśmy niczego rysować - opowiadają nam uczniowie SP 71. Były za to ułamki oraz zadanie, w którym trzeba było policzyć, ile trwa przeskanowanie jednej kartki papieru.

Tekst do zadań 1-7 opowiadał o wrażeniach, jakie widzowie odczuwają, oglądając na ekranie koziołkujące w powietrzu samochody: "Wstrzymujemy oddech, zsuwamy się na krawędź fotela, a serce wali nam jak młotem, choć wiemy, że to, co widzimy, nie dzieje się naprawdę. To magia kina, czyli zdolność do wzruszania, zadziwiania i przerażania (...)"

Tekst opowiadał też o tym, jak rodziła się historia kina, opisywał m.in. doświadczenie Edwarda Muybridge, który w 1878 r. dwunastoma aparatami fotograficznymi zrobił w pół sekundy 12 zdjęć galopującego konia. Gdy potem przesunął szybko zdjęcia przed oczami publiczności, wszyscy byli przekonani, że obserwują galopujące zwierzę. Czytamy tam również o projekcji zorganizowanej przez braci Lumiere, którzy w 1895 r. pokazali publiczności film z pędzącą lokomotywą. Niektórzy widzowie krzyczeli ze strachu, inni rzucili się nawet do ucieczki.

Oto przykładowe pytania do tekstu:

1. Pierwsza na świecie publiczna projekcja filmu odbyła się w roku: 1900, 1895, 1889 czy 1878 (należało zaznaczyć jedną odpowiedź)

2. Które ujęcie wywołało panikę na pokazie filmu braci Lumiere? Pod pytaniem umieszczono cztery zdjęcia, trzeba było zaznaczyć odpowiedni obrazek

Z kolei na matematyce pojawiło się m.in. następujące zadanie:
"Antek pociął listwę na części tak, że trzy z nich miały po 0,35 m długości, a dwie pozostałe po 0,2 m. Jaką długość miała listwa przed pocięciem? Odpowiedzi do wyboru:
A. 1,9 m
B. 1,45 m
C. 1,09 m
D. 1,05 m

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY - TEST

- Denerwuję się, ale długo się przygotowywałam - mówiła nam jeszcze przed testem Julita z klasy 6b w Szkole Podstawowej nr 71 przy Podwalu. W tej podstawówce sprawdzian zdawało 47 osób. - Adrenalina jest przy takich okazjach spora, ale tak naprawdę wyniki przecież o niczym nie świadczą - mówi Leszek Wesołowski, dyrektor SP 71.

Tego egzaminu nie można nie zdać, ale stres jest i tak ogromny. - Nie można go poprawić, jednak jeśli ktoś napisze słabo, może się nie dostać do wybranego gimnazjum - podkreślają nauczyciele. W przypadku gdy uczeń złoży podanie do gimnazjum spoza rejonu, liczyć się będą m.in. punkty za test (maksymalnie 40) oraz oceny na świadectwie (maksymalnie 40 pkt), zachowanie (maks. 10 pkt) oraz inne osiągnięcia wymienione na świadectwie (maks. 10 pkt).

W ubiegłym roku najlepiej na Dolnym Śląsku sprawdzian szóstoklasisty napisali uczniowie z Wrocławia (28,3 pkt). Najsłabiej wypadł powiat legnicki (22,1 pkt) zaś w całym regionie średni wynik wyniósł 24,8 pkt.

Testy i rozwiązania do zadań opublikujemy na www.gazetawroclawska.pl.
Do swojego egzaminu przygotowują się już także gimnazjaliści, których czeka sporo nowości. W tym roku nie będzie dwóch części: humanistycznej oraz matematyczno-przyrodniczej. Uczniowie będą za to przez trzy dni musieli napisać aż pięć testów. 24 kwietnia dostaną 60 minut na historię i WOS, a potem 90 min na język polski. Dzień później (25 kwietnia) przedmioty przyrodnicze: biologia, chemia, fizyka, geografia (60 min) i matematyka (90 min). Na 26 kwietnia zaplanowano język obcy: poziom podstawowy (60 min) i poziom rozszerzony (60 min). O dodatkową godzinę dłużej egzaminy będą mogli pisać uczniowie z dysleksją. Zmienia się też sposób oceniania. W tym roku uczeń otrzyma arkusz z wynikami procentowymi (zamiast punktów) za każdy test. Liczyć się będą też wyniki z języka obcego (na poziomie podstawowym).

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY - ROZWIĄZANIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska