MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W cokole zniszczonego pomnika znaleziono kapsułę czasu

Kacper Chudzik
Na starówce znajduje się cokół po pomniku cesarza Wilhelma I, zniszczonym w 1945 roku przez Armię Czerwoną. Okazuje się, że obiekt ten przez lata wciąż skrywał tajemnicę, którą pracownicy głogowskiego muzeum odkryli przypadkiem podczas oględzin cokołu w poniedziałek, 10 kwietnia.

Ponieważ w miejscu tym planowane jest postawienie pomnika Józefa Wybickiego, pracownicy muzeum sprawdzali stan cokołu chcąc ustalić, czy będzie można go użyć pod nowym monumentem. Właśnie podczas tych oględzin odkryli ukrytą w betonowej konstrukcji metalową tubę. Co znajduje się w środku?

- Tego nie jesteśmy w stanie obecnie powiedzieć. To mogą być dokumenty, zdjęcia czy cokolwiek innego. Póki co konserwator zabytków postanowił, że muzeum ma zabezpieczyć tubę, ale jej nie otwierać. Decyzja co do terminy jej otwarcia również należy do konserwatora - mówi Maciej Iżycki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Wiadomo już, że tuba na pewno nie zostanie otworzona przed świętami. Dlaczego została zamurowana w pomniku? Wszystko wskazuje na to, że jest to tak zwana kapsuła czasu. Stąd właśnie podejrzenia co może znajdować się w jej wnętrzu. Możliwe też, że będą tam dokumenty dotyczące budowy pomnika Wilhelma. Jeśli faktycznie trafiła ona do cokołu właśnie wtedy, to znajdujące się w niej rzeczy będą pochodzić z roku 1900, kiedy to właśnie wybudowano pomnik. Właśnie dlatego miłośnicy lokalnej historii z niecierpliwością czekają na zgodę konserwatora na otwarcie kapsuły.

Oficjalne odsłonięcie pomnika Wilhelma miało miejsce 19 października 1900 roku w obecności księcia Fryderyka Henryka Pruskiego.

Jak podaje Encyklopedia Ziemi Głogowskiej: „centralnym punktem pomnika była postać cesarza siedzącego dumnie na koniu, wsparta na prostokątnym cokole”.

Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie w tym miejscu stanie pomnik twórcy Mazurka Dąbrowskiego. Przygotowanie dokumentacji technicznej monumentu jeszcze trwa. Pomysł wyszedł ze strony Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz Stowarzyszenia Przyjaciół muzeum i Historii Miasta Głogowa. Poparły go władze miasta oraz większość radnych miejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska