Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIII Kongres Samorządowy: Dolny Śląsk wie, jak wykorzystywać pieniądze z Unii

Monika Fajge
Monika Fajge
Debata dotycząca efektywności wykorzystania środków unijnych
Debata dotycząca efektywności wykorzystania środków unijnych Paweł Relikowski
VIII Kongres Samorządowy był m.in. okazją do rozmów o pieniądzach, a konkretnie funduszach europejskich dla Dolnego Śląska, a tych trafia do naszego województwa dużo.

Ponad 2,2 miliarda euro, czyli ponad 10 miliardów złotych - to łączna pula pieniędzy, którą w latach 2021-2027 otrzyma Dolny Śląsk w ramach budżetu unijnego, czyli Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska.

"Nie mamy zastrzeżeń, jeśli chodzi o wydatkowanie funduszy unijnych na Dolnym Śląsku. Poziom kontraktacji wynosi 95 proc., co oznacza, że niemal wszystkie środki są w umowach zakontraktowane. Jeśli chodzi o wnioski o płatność, mówimy o poziomie 73 proc. Ten wynik plasuje region na czwartym miejscu w kraju" - mówił podczas kongresu Piotr Zygało, dyrektor Departamentu Regionalnych Programów Operacyjnych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Łącznie w najbliższych latach Dolny Śląsk będzie miał do dyspozycji przeszło 1,67 miliarda euro w ramach funduszy rozwoju regionalnego i europejskiego funduszu społecznego.

Fundusze europejskie Dolny Śląsk wykorzystuje efektywnie, m.in. na poziomie samorządowym. Chodzi o inwestycje lokalne: kolej, remonty dróg czy rewitalizacje.

"Z punktu widzenia środowiska akademickiego, ważne jest także inwestowanie funduszy unijnych w projekty badawczo-rozwojowe, bo fundusze unijne mają powodować, że jako region staje się bardziej innowacyjni" - zauważyła dr Patrycja Matusz z Instytutu Studiów Narodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. - "Patrząc na te innowacje, bardzo ważna jest współpraca z otoczeniem. Chodzi o projekty, które łączą naukowców, samorząd i przedsiębiorców. Dzięki temu możemy m.in. odpowiadać na wyzwania społeczne".

Na 556 mln euro może liczyć podregion wałbrzyski - to ¼ środków.

"W dużej mierze zostaną przeznaczone na rozwiązywanie problemów, które pojawią się po zamknięciu przemysłu wydobywczego, czyli np. na przebranżowienie pracowników kopalni, ich aktywizację zawodową, nowe miejsca pracy" - tłumaczył Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Paneliści zwrócili uwagę, że środki unijne powinny być wykorzystywane również w tych gminach, które ekonomicznie radzą sobie gorzej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska