Poznaj gamę produktów Velux
  Okna dachowe w budynku – dlaczego są tak ważne

  Okna dachowe w budynku – dlaczego są tak ważne

  Materiał partnera

  Aktualizacja:

  Okna dachowe w budynku – dlaczego są tak ważne
  Prawidłowy dobór i rozmieszczenie okien dachowych w zasadniczym stopniu wpływa nie tylko na doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz wentylację, ale co niemniej istotne - na bilans energetyczny budynku. Nie zapominajmy też o walorach aranżacyjnych.
  Okna dachowe w budynku – dlaczego są tak ważne
  Cenne światło

  Choć ludzkość od wieków potrafi sobie światło „produkować”, to najdoskonalszym sztucznym oświetleniem nie jesteśmy w stanie zastąpić promieni słonecznych. Potrzebujemy ich dla zdrowia, dobrego samopoczucia, prawidłowej koncentracji uwagi, zdolności zapamiętywania. Po co zresztą płacić za energię do wytworzenia światła, skoro można je wpuścić z zewnątrz? Dlatego tak ważne jest optymalne doświetlenie użytkowych poddaszy światłem naturalnym.


  Jak tego dokonać? Przede wszystkim stosując się do kilku podstawowych zasad, pamiętając, że powierzchnia okien powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi pokoju. Chcąc dostarczyć do pomieszczenia więcej światła, lepiej zastosować większą ilość mniejszych okien, niż jedno lub dwa duże. Najlepiej też umieścić je od strony południowej, co da nam większą ilość promieni słonecznych w ciągu dnia. Z kolei niewielkie pomieszczenia lepiej doświetlać centralnie – okno zamontowane pośrodku dachu pozwoli na optymalne doświetlenie. Na bardziej rozległych powierzchniach sprawdzą się większe okna, montowane w zestawie.

  Świeże powietrze
  Nowoczesnych okien dachowych nie trzeba otwierać, by dostarczyć przez nie solidną dawkę świeżego powietrza. Służą temu specjalne klapy wentylacyjne, działające nawet wówczas, gdy okno jest zamknięte. Odpowiednio dobrany sposób otwierania: górny, dolny lub elektryczny, również ma tutaj znaczenie. Łatwe wietrzenie jest szczególnie ważne w sypialni, kuchni i łazience. Nad rozwiązaniami do tych pomieszczeń warto pochylić się specjalnie.

  Zatrzymaj ciepło w domu... lub poza nim

  Bilans energetyczny budynku to nie pusta fraza. Jeśli w domu chcemy czuć się komfortowo, nie płacąc przy tym kroci za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem, wybór okien dachowych powinien być potraktowany odpowiednio poważnie.
  To kolejny powód, dla którego lepiej zamontować większe okna od bardziej nagrzewającej się strony południowej, co przełoży się na zwiększenie wykorzystania pasywnego ogrzewania słonecznego. Wystarczy tutaj oszklenie standardowe. Z tego samego powodu, od północy warto stosować produkty o lepszym współczynniku izolacyjności termicznej. Poleca się też montaż rolet zewnętrznych, które latem osłonią mieszkańców przed upałami, zmniejszając konieczność korzystania z elektrycznej wentylacji lub klimatyzacji, zimą zaś zapobiegną wychładzaniu nocą.

  Aranżuj do woli

  Dzięki szerokim możliwościom montażowym oferowanym przez VELUX, za pomocą okien dachowych można niemal dowolnie aranżować styl wnętrza. Bardziej lub mniej nowocześnie, dokładnie oświetlone lub ze strefami tajemniczego półmroku. Każdy efekt można osiągnąć sterując ilością i rozmieszczeniem okien, montując je pojedynczo, lub łącząc w zestawy na przykład z oknami kolankowymi. Można też montować je bezpośrednio obok siebie lub jedno nad drugim.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama