Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

Materiał partnera
Powodów rosnącej popularności rozwiązań wykorzystujących energię słoneczną nie trzeba tłumaczyć. Wykorzystanie baterii solarnych w oknach i roletach sterowanych elektrycznie VELUX ma, obok walorów ekologicznych i ekonomicznych, dodatkową zaletę: doskonale sprawdzają się przy renowacji poddasza na każdym etapie, bo nie wymaga doprowadzenia do okna jakiegokolwiek okablowania.

Sterowanie elektryczne – wyżyny komfortu

Sterowanie elektrycznie to komfortowe rozwiązanie pozwalające w pełni wykorzystywać wszystkie możliwości okien. Nowoczesna dwukierunkowa technologia radiowa io-homecontrol®, umożliwia wygodne sterowanie oknami i roletami z dowolnego miejsca w budynku za pomocą dotykowego panelu zdalnego sterowania. Wystarczy parę muśnięć palcem, by otworzyć lub zamknąć roletę, całe okno bądź sam nawiewnik, zaprogramować o której godzinie otworzą się lub zamkną wybrane elementy stolarki okiennej, zaplanować wietrzenie przed snem. Z łatwością stają się elementem inteligentnego domu, współpracując z innymi elementami działającymi w systemie io-homecontrol®. Dzięki temu można zaprogramować wietrzenie, w czasie którego wyłączy się ogrzewanie. Grzejniki zaczną pracować ponownie po zamknięciu okien.

Okna solarne zamontujesz kiedy chcesz

Montaż okien sterowanych elektrycznie wiąże się na ogół z koniecznością doprowadzenia zasilania w okolice okien. O ile nie zostało to zaplanowane wcześniej, np. na etapie budowy lub adaptacji poddasza, wymagać będzie dodatkowych prac remontowych. W nowym wnętrzu trochę szkoda. Wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie wybór okien i rolet VELUX zasilanych energią słoneczną. Można je zainstalować nawet na ostatnim etapie prac, w już wykończonym wnętrzu. Zaawansowana technologia VELUX, umożliwia też przeobrażenia w solarne zwykłych okien dachowych z górnym otwieraniem. Wystarczy wyposażyć je w adaptacyjny zestaw solarny VELUX KSX. Jest to również rozwiązanie estetyczne, bowiem mechanizmy po zamknięciu okna są niewidoczne. Gromadzący energię panel solarny znajduje się na zewnętrznej części aluminiowego oblachowania okna.

Nie mają podstaw obawy, że przy zachmurzonym niebie okna się nie otworzą, bowiem w pełni naładowana bateria wystarcza na ok. 300 cykli zamykania i otwierania. Panel wyposażony jest w wykorzystujący minimalną ilość energii moduł podgrzewania panelu solarnego, co zapewnia bezawaryjne działanie nawet po obfitych opadach śniegu.

Kolejna zaleta montażu solarnych okien dachowych VELUX, to spore oszczędności energii. Dzieje się tak nie tylko dzięki zasilaniu solarnemu, ale również zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym opracowanym przez VELUX. Dobrym przykładem jest pasywne okno dachowe GGU INTEGRA® Solar, o najniższym współczynniku izolacyjności termicznej Uw dla całego okna na rynku okien dachowych, równym 0,51 W/(m2K). Okno cechuje też unikalna konstrukcja pakietów szybowych: dwukomorowy pakiet szybowy od zewnątrz w połączeniu z wewnętrznym pakietem jednokomorowym, który może być otwierany do mycia lub zainstalowania rolety wewnętrznej. Oba pakiety szybowe wypełnione są kryptonem, a wszystkie szyby - pokryte powłokami niskoemisyjnymi.

Warto zapoznać się z obydwoma typami okien solarnych firmy VELUX. Pierwszy to GGU, wykonany z drewna sosnowego pokrytego odpornym na wilgoć poliuretanem. Jest ono szczególnie polecane do kuchni i łazienek i pralni, czyli pomieszczeń o podwyższonym poziomie wilgotności. Do pozostałych pomieszczeń polecamy typ GGL z drewna sosnowego klejonego warstwowo, impregnowanego i lakierowanego.

Akcesoria zewnętrzne
Działające również w systemie io-homecontrol® rolety zewnętrzne i wewnętrzne oraz markizy, to doskonałe uzupełnienie solarnie zasilanych okien.

Całkowite zaciemnienie, ochrona okien przed czynnikami zewnętrznymi, doskonała bariera akustyczna i oszczędność ciepła zimą, przy ochronie przed upałami latem to zalety rolet zewnętrznych, doskonale znane ich użytkownikom. Solidna zewnętrzna roleta solarna VELUX SSL obok tych wszystkich zalet, ma dodatkowo wbudowany na kasecie panel solarny, czyniący ją niezależną od zewnętrznego zasilania. Prosta w montażu roleta została wyposażona w akumulator, który w pełni naładowany wystarcza na ok. 100 cykli obsługi rolety. Zabezpieczenie przed całkowitym rozładowaniem zabezpiecza przed sytuacją, w której nie dałoby się podnieść rolety.

Podobna jest zasada działania solarnie zasilanych markiz, wykonanych ze specjalnego materiału, absorbującego promienie słoneczne zanim zdołają one dotrzeć do szyby. Dzięki temu redukują ciepła przedostającego się do pomieszczenia nawet o 72%*. Markizy działające w technologii solarnej - VELUX MSL, z baterią na 100 cykli otwierania wbudowaną na kasecie stanowią dodatkowe, sterowane elektrycznie akcesorium inteligentnego domu.

Akcesoria wewnętrzne

Dostępne są również zasilane solarnie rolety wewnętrzne w wersji zaciemniającej - VELUX DSL, a także dekoracyjnej, z półprzepuszczalnego materiału - VELUX RSL. Te pierwsze doskonale sprawdzą się w sypialni, czy pokoju dziecięcym, zaś walory dekoracyjne drugiego typu rolet docenimy w pokoju dziennym, salonie, czy kuchni. Można nimi sterować ręcznie albo korzystając z zasilania solarnego, za pomocą panelu dotykowego z odległości do 10 m. Umieszczony w dolnej listwie rolety akumulator po naładowaniu gromadzi energię wystarczającą na około 600-krotne podnoszenie i opuszczanie rolet. Również te rolety wyposażone są w zabezpieczenie przed całkowitym rozładowaniem baterii. Samodzielną instalację ułatwia unikalny system Pick&Click!®.

Szeroki wybór i łatwość montażu ułatwia skomponowanie optymalnego zestawu o walorach funkcjonalnych i dekoracyjnych. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest jednoczesne zastosowanie przesłony zewnętrznej i wewnętrznej o uzupełniających się właściwościach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Okna dachowe i rolety zasilane słońcem - Dziennik Łódzki

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska