Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytety: Przyrodniczy i Medyczny zapraszają na Noc Laboratoriów

BMK
Uniwersytet Medyczny pomoże nam odkryć tajemnice naszego ciała i otaczającego nas świata np: zapachów
Uniwersytet Medyczny pomoże nam odkryć tajemnice naszego ciała i otaczającego nas świata np: zapachów Fot. Noc laboratoriów/U Medyczny
19 października wrocławianie będą mogli zajrzeć do miejsc zazwyczaj dla nich niedostępnych Wrocławskie firmy, uczelnie, instytucje państwowe i naukowe w nocy 19 października już po raz piąty otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorem Nocy Laboratoriów jest NOKIA. Wraz z kilkunastoma partnerami akcji przygotowuje warsztaty, pokazy i dużo atrakcji dla młodych wrocławian.

W tym roku podczas Nocy Laboratoriów Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu odkryje przed nami tajemnice kosmetyków: roślinnych, ekologicznych i domowych. Natomiast pracownicy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zabiorą uczestników Nocy Laboratoriów w niezapomnianą podróż do magicznego świata komórek.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ...

... to jedna z najlepszych specjalistycznych uczelni w kraju. Prowadzi kształcenie i badania w dziedzinach przyrodniczych i rolniczych, jak również inżynieryjnych i technicznych, w tym - biotechnologicznych. Przekazywana wiedza i projekty realizowane na UPWr uwzględniają wszystkie aspekty zrównoważonego rozwoju przyjaznego ludziom i zwierzętom.

Obecnie Uniwersytet Przyrodniczy składa się z 5 wydziałów, 30 katedr, 11 instytutów. Pracuje na nim ponad 1600 osób: 730 nauczycieli akademickich, a w tym 260 profesorów i doktorów habilitowanych. Uczelnia ma 11 zamiejscowych zakładów doświadczalnych i stacji badawczo-dydaktycznych.

19 października podczas Nocy Laboratoriów naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego zapraszają do kosmetycznego laboratorium. W tym roku przedstawiciele uczelni ponownie odkryją przed wrocławianami tajemnice kosmetyków - roślinnych, ekologicznych i domowych.

Naukowcy pokażą, jak samodzielnie zrobić krem - na dzień, na noc i pod oczy - a kosmetolodzy opowiedzą o najczęstszych kosmetycznych pułapkach i mitach, doradzą jak dobrać kosmetyki do stanu skóry i na co zwrócić uwagę w drogerii.

Warsztaty poprowadzą we współpracy z firmą Tołpa, która nazwę i bazę swoich kosmetyków zawdzięcza prof. Stanisławowi Tołpie, pierwszemu rektorowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i twórcy preparatu torfowego - substancji wzmacniającej odporność, przyspieszającej regenerację organizmu i poprawiającej kondycję skóry.

Godziny rozpoczęcia spotkań: 17.00, 18.30, 20.00. Czas trwania: około 60 minut. Miejsce: gmach główny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ul. Norwida 25, I piętro, laboratorium chemiczne.

Limit miejsc na każdą godzinę: 14. Wiek uczestników warsztatów: od 16 roku życia. Zapisy na: https:// evenea.pl/ event/noclaboratoriow/.

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich

Ta renomowana uczelnia od lat kształci specjalistów związanych z ochroną zdrowia: lekarzy, stomatologów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarki, położne, dietetyków, ratowników medycznych, specjalistów z zakresu zdrowia publicznego i fizjoterapeutów.

Obok działalności dydaktycznej prowadzi szeroką działalność naukową. Umożliwiają ją liczne laboratoria, wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą. W tym roku uczelnia organizuje następujące spotkania:

Kampus Kliniki

(w obrębie ulic Chałubińskiego i Mikulicza-Radeckiego) ;

Jak ustala się ojcostwo? (od 13 r.ż.) - uczestnicy własnoręcznie wyizolują DNA,

Świat zatopiony w parafinie I tura: 8-14 lat, II tura: >15 r.ż. dowiemy się, jak z tkanek przygotować preparat histologiczny,

Oko w oko z mikroskopem I tura: 8-14 lat, II tura: >15 r.ż.
obecni poznają działanie mikroskopu świetlnego, zobaczą jak pod nim wyglądają ludzkie tkanki i narządy.

Podróż do wnętrza komórki I tura: 8-14 lat, II tura: >15 r.ż.
Przez mikroskop elektronowy zajrzymy do komórki ludzkiej i zwierzęcej powiększonej aż 200 tys. razy!

Nie wszystko złoto, co się świeci I tura 8-14 lat, II tura: >15 r.ż., uczestnicy warsztatów zapoznają się z podstawami mikroskopii fluorescencyjnej, wykorzystywanej m.in. do obserwowania komórek prawidłowych oraz nowotworowych.

Magiczne laboratorium (od 5 r. życia). Każde z dzieci dostanie zestaw tajemniczych, zmieniających kolory odczynników, a także będzie mogło przygotować i zabrać do domu świecącą materię z innej planety!

Nowotwory pod mikroskopem. Od wycinka do preparatu. (młodzież od 16 lat). Poznamy charakterystykę nowotworów oraz sposoby odkrywania nowych metod diagnostyki i ich leczenia. Dowiemy się, co dzieje się z wycinkiem nowotworowym nim trafi pod mikroskop patomorfologa, zobaczymy jak wygląda prosektorium oraz praca patomorfologa.

DNA na widelcu (13-16 lat). Uczestnicy zobaczą „na własne oczy” DNA oraz zbudują aparat do rozdziału fragmentów DNA w polu elektrycznym.

Odwiedziny w Centrum Symulacji Medycznej. W zabytkowych wnętrzach XIX-wiecznego budynku umieszczono najnowocześniejsze symulatory. Tu studenci sprawdzając w praktyce swoje umiejętności na sali operacyjnej, neonatologicznej czy w karetce pogotowia. W czasie Nocy Laboratoriów zobaczymy jak symulatory oddają realia porodu, zawału, jak reagują na procedury medyczne.

Kampus Borowska;

Kolorowy zawrót głowy (8-10 lat). Każdy uczestnik, ubrany w fartuch laboratoryjny i rękawiczki ochronne, sam będzie przeprowadzał eksperymenty. Sprawdzimy czy kolory kryją jakieś tajemnice?

Zobacz i poznaj otaczający Cię MikroŚwiat (od 15 r.ż) będzie można zobaczyć mikroorganizmy żyjące: w kuchni, łazience, sypialni czy w biurze. Uczestnicy nauczą się podstaw mikroskopii i sami sprawią, że widzialne stanie się to, co niewidoczne jest gołym okiem!

Ziołowe aromaty (od 10 roku życia). Przedstawione zostaną wybrane substancje zapachowe pochodzenia roślinnego, a uczestnicy zapoznają się z różnymi metodami ich otrzymywania.

Krew - co w niej pływa i po co? (od 8 r. ż.). Dowiemy się m.in.:, czym się różnią krwinki czerwone i białe? Co to grupa krwi i transfuzja?

W poszukiwaniu niewidzialnego, czyli co ciekawego kryje się w moczu? (od 13 r.ż) Dowiemy się m.in. dlaczego, mocz zmienia barwę, gdy zjemy buraczki i że w moczu możemy znaleźć różnokształtne kryształki, gdy zjemy dużo szczawiu?

Makromolekuły jako składniki leków
, I tura 7-8 kl., II tura licealiści
Będzie okazja stworzyć swój prototypowy produkt leczniczy na bazie polimerów, samodzielnie zbadać go, zapoznać się z unikalną aparaturą i spotkać z naukowcami. Aby wziąć udział w tych warsztatach trzeba się zapisać.
Można to zrobić od 5 października od godz. 12.
Więcej na www.noclaboratoriow.pl.

BMK

Organizator: NOKIA

Partnerzy:
- 3M
- Dolby Wrocław- Fundacja Pro Mathematica
- Hydropolis
- Euroimmun
- Nanores
- Okręgowy Urząd Miar we Wrocławiu
- Politechnika Wrocławska
- Sieć Badawcza Łukasiewicz
- PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii
- Uniwersytet Przyrodniczy
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Medyczny
- Uniwersytet Ekonomiczny
- Whirpool
- Wrocławski Park Technologiczny
- Instytut Łączności

Zapamiętaj tę datę !
Noc Laboratoriów 19 października

Nie przegap!
Zapisy od 5 października godz. 12.

Program na: www.noclaboratoriow.pl

O akcji
Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a piątą już edycją) we Wrocławiu i w Polsce. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki organizatorzy zapraszają na to niezwykłe wydarzenie.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska