Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – o czym warto pamiętać?

Artykuł sponsorowany Allianz
Wyjechać można nie tylko w celach turystycznych, ale także do pracy. Bez względu na to, po co wybieramy się do innego kraju, warto mieć ubezpieczenie na wyjazd. Dzięki temu można uniknąć kosztów leczenia, otrzymać odszkodowanie za utracony bagaż czy świadczenie z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków. O czym warto pamiętać przy wyborze ubezpieczenia?

Rośnie popularność wyjazdów do pracy za granicą

Gwałtowny wzrost emigracji nastąpił po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Od tego momentu minęło już prawie 20 lat, a miliony obywateli dalej żyją za granicą.

Dane serwisu OLX Praca udostępnione dla portalu rp.pl pokazują, że rośnie popularność wyjazdów, szczególnie do Niemiec i Holandii. W pierwszym kwartale 2023 roku kandydaci do zatrudnienia za granicą wysłali blisko 700 tys. aplikacji, co oznacza wzrost o 90% w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku. 60% ofert dawało możliwość zarobkowania w Niemczech.

Potrzeba opuszczenia kraju wynika z wysokiej inflacji w Polsce i spowolnienia w niektórych sektorach rynku. Do wyjazdu przekonują również zarobki. Stawki minimalne wynoszą 12 euro w Niemczech i 12,4 euro w Holandii.

Polacy spędzają urlopy za granicą

Wielu wyjeżdża do innych krajów także w celach turystycznych. Przed wakacjami w 2023 roku IBRiS przeprowadził dla Radia ZET sondaż dotyczący letnich urlopów. 46,1% badanych odpowiedziało, że nie mają w planach podróży. 21,4% zakładało urlop, który potrwa co najmniej 7 dni, a 14,4% – do dwóch tygodni. 33% zaś celowało w wyjazd zagraniczny.

Bez względu na to, czy turysta wybiera się na urlop na własną rękę czy z biurem podróży, powinien mieć ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Nie inaczej wygląda to w sytuacji, gdy chodzi o przekroczenie granicy w celach zarobkowych. A może wystarczy karta EKUZ?

EKUZ na wyjazd zagraniczny – dlaczego to zbyt mało?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza, że dana osoba ma prawo do opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskie i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu na takich zasadach, jak ich mieszkańcy. To oznacza, że za niektóre świadczenia medyczne turysta musi płacić. Poza tym, jeśli wyjazd wynika z chęci podjęcia stałej pracy za granicą, to wtedy obcokrajowiec podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w danym państwie. Zatrudniony nie może w takiej sytuacji korzystać z karty EKUZ wyrobionej w Polsce.

Ta karta stanowi dobry wybór w przypadku krótszych wyjazdów w celach turystycznych. Natomiast trudno ją uznać za wystarczającą. Nie obejmuje m.in. transportu medycznego do Polski. Ponadto w poszczególnych krajach obowiązują opłaty za różne świadczenia, np. za pobyt w szpitalu czy pomoc specjalistów.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę – o czym pamiętać?

Kluczowe znaczenie powinien mieć zakres ochrony. Im szerszy, tym lepiej. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne? Trzeba wziąć pod uwagę, po co się wyjeżdża i do jakiego kraju.

  • Jeśli ma to być polisa na urlop, trzeba wybrać odpowiedni wariant – ubezpieczenie musi obowiązywać w konkretnym kraju.
  • Jeśli celem jest zarobek, należy sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje pracę w innym państwie. Istotne, by w przypadku uszczerbku na zdrowiu towarzystwo nie brało pod uwagę rodzaju wykonywanego zawodu.

Ubezpieczenie podróży zagranicznej powinno zapewniać jak najwyższe świadczenia, aby na pewno uchroniło ubezpieczonego przed wszystkimi wydatkami objętymi ochroną. W Allianz można zakupić online jeden z trzech pakietów. Dodatkowo u agentów dostępny jest pakiet MAX, który pokrywa koszty leczenia do 5 mln zł.

Warto zdecydować się na polisę, która gwarantuje wysokie świadczenia w ramach OC w życiu prywatnym, uwzględnia transport, ratownictwo i następstwa nieszczęśliwych wypadków. Im wyższa opcja ochrony, tym większa składka, ale też mniejsze ryzyko, że ubezpieczony będzie musiał pokryć koszty z własnych środków.

Żeby zawrzeć umowę z towarzystwem, nie trzeba iść do jego oddziału. Można to zrobić wygodnie, o dowolnej godzinie – wybierz ubezpieczenie turystyczne online.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska