Wizyta Polaka u brytyjskiego lekarza

  Wizyta Polaka u brytyjskiego lekarza

  BA

  Aktualizacja:

  Wizyta Polaka u brytyjskiego lekarza
  Każda mieszkająca gdzieś i pracująca osoba, niezależnie od tego gdzie konkretnie się znajduje i jakiej jest narodowości raz na jakiś czas musi skorzystać z pomocy lekarskiej. A nawet jeśli cieszy się dobrym zdrowiem i nie ma w zwyczaju chorować, to przecież zawsze pozostaje jeszcze konieczność poddania się obowiązkowym badaniom lekarskim wymaganym na przykład przez pracodawcę. W dzisiejszym artykule zajmiemy się konkretniej wymaganiami, jakie powinien spełnić obywatel Polski mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii, który chce udać się na wizytę lekarską.
  Wizyta Polaka u brytyjskiego lekarza

  Struktura brytyjskiej służby zdrowia


  W pewnym uproszczeniu najważniejszą instytucją zajmującą się służbą zdrowia w Wielkiej Brytanii jest NHS (National Health Service). Jest to system opieki zdrowotnej obejmującej wszystkich mieszkańców tego kraju. Oferuje on bezpłatną opiekę medyczną, przy czym jednak są to jedynie usługi podstawowe. Kwestie takie, jak na przykład wydawanie recept, leczenie dentystyczne, leczenie oczu oraz inne, bardziej zaawansowane usługi są już odpłatne.

  Aby zostać objętym opieką zdrowotną świadczoną przez NHS, należy mieć status mieszkańca Wielkiej Brytanii. Jednak status ten wymaga spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim należy mieć potwierdzenie adresu zamieszkania w Wielkiej Brytanii (wystarczy na przykład umowa najmu mieszkania). Poza tym niezbędny będzie dowód tożsamości (na przykład paszport). Ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli legalnie przebywasz i pracujesz na terenie tego kraju, to nie będziesz mieć żadnych problemów z dostaniem się do lekarza ogólnego.

  Niezbędne wymogi do skorzystania z usług służby zdrowia w Wielkiej Brytanii


  Jeśli przebywasz na terenie tego kraju legalnie - a więc przyjechałeś legitymując się paszportem lub dowodem osobistym, masz prawo pobytu, wynająłeś mieszkanie na swoje nazwisko, pracujesz na umowę o pracę płacąc należne podatki, to najprawdopodobniej spełniasz z nawiązką wszelkie wymogi niezbędne do korzystania z usług medycznych NHS. Aby udać się na wizytę do lekarza, musisz mieć dowód tożsamości oraz kartę NIN (National Insurance Number, czyli coś w rodzaju naszego NIP-u).

  Może jednak wystąpić sytuacja, w której nie jesteś osobą przebywającą w Wielkiej Brytanii na stałe, a jedynie tymczasowo - na przykład zostałeś oddelegowany przez swoją macierzystą firmę do brytyjskiego oddziału na kilka miesięcy. W takim przypadku rzecz jasna nie uzyskasz karty NIN. Ale to jeszcze nic straconego. Wystarczy w takim przypadku Twój dowód tożsamości oraz polska karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) - pamiętaj jednak, aby wyrobić ją sobie przed wyjazdem z Polski! Karta EKUZ zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowych świadczeń medycznych na terenie praktycznie wszystkich państw Europy, tak więc w sytuacjach awaryjnych stanowi znakomite rozwiązanie.

  Struktura brytyjskiej służby zdrowia


  Dzięki pomocy Doroty pracującej dla firmy TransferGo (oferującej popularne wśród Polaków pracujących na Wyspach usługi tanich i szybkich przelewów pieniężnych z Wielkiej Brytanii do Polski) zestawiliśmy dla Ciebie skrócony opis struktury brytyjskiej służby zdrowia.

  Potencjalni pacjenci najczęściej korzystać będą z usług lekarzy ogólnych, zwanych potocznie GP (General Practitioner). Jest to odpowiednik naszego lekarza rodzinnego, pierwszego kontaktu lub internisty. Jeśli GP nie będzie w stanie wyleczyć Twojej dolegliwości, skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty.

  Innym elementem struktury służby zdrowia w Wielkiej Brytanii są ośrodki zdrowia, czyli wyspecjalizowane kliniki oraz izby przyjęć. Kolejny to farmaceuci, którzy oprócz rzecz jasna sprzedaży leków mogą także leczyć drobne dolegliwości niewymagające wizyty u lekarza. I ostatnim elementem układanki jest usługa zwana Call NHS 111, będąca odpowiednikiem naszego pogotowia - można dzięki niej uzyskać natychmiastową poradę dla wszystkich problemów zdrowotnych, które jednak nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia.

  Oczywiście istnieją także liczne prywatne gabinety oraz inne ośrodki medyczne (stomatologiczne, psychologiczne, poradnie planowania rodziny, pielęgniarskie itp.), niektóre działające w ramach NHS, a niektóre całkowicie niezależnie. W takim przypadku warto zawczasu upewnić się, że Twoje ubezpieczenie, łącznie z kartą EKUZ będzie w nich honorowane.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama