Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój pies boi się sylwestrowych fajerwerków? Oto kilka sposobów na stres u zwierzaków

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nasze pupile przeżywają w sylwestra katusze - głośne wystrzały fajerwerków są dla nich bardzo stresujące, mogą nawet powodować ból. Jak przygotować je na ten wieczór?

Dla wielu osób Nowy Rok wiąże się to z, dosłownie, wystrzałową nocą. Niestety, niektóre czworonogi boją się petard i fajerwerków do tego stopnia, że świętowanie mogą przepłacić życiem. Dlatego ekolodzy apelują co roku, by sylwestra obchodzić z rozwagą. Jeśli pies lub kot reaguje na głośne wystrzały stresem, są sposoby by oszczędzić mu cierpienia. Oto kilka z nich.

Głośne fajerwerki powodują stres u zwierząt domowych i dzikich

Zwierzęta mają zdecydowanie lepiej rozwinięte zmysły niż ludzie. Hałas wywołany przez fajerwerki jest dla nich ogromnym stresem, bo nie potrafią go zidentyfikować, więc instynktownie interpretują je, jako realne zagrożenie życia.

Fajerwerki można zastąpić cichszym rozwiązaniem

Fajerwerki mogą z łatwością spłoszyć nasze psy podczas spaceru. Na hucznej zabawie w sylwestra cierpią także dzikie zwierzęta, takie jak ptaki, które w strachu wzbijają się do lotu i zdezorientowane mogą wlecieć w drzewa lub szyby. Warto więc zamienić huczną tradycję sylwestrową na równie widowiskową, lecz nieco cichszą. Wtedy lepszym rozwiązaniem będą zimne ognie, czy silenty, ciche fajerwerki, które generują znacznie mniej niebezpiecznego hałasu.

Jak uspokoić swojego pupila podczas strzałów?

Nasze zwierzaki podczas strzałów chowają się, szukając bezpiecznego miejsca, często w bliskości swojego opiekuna.

– I powinniśmy te poczucie bezpieczeństwa zapewnić. To bardzo ważne. Nieprawdą jest powtarzany mit o „niepocieszaniu psa w takiej sytuacji” ze względu na możliwość pogłębienia stanu. Chyba nikt z nas nie chciałby przeżyć odtrącenia od bliskiej sobie osoby w sytuacji, kiedy paraliżuje go strach – mówi dr Anna Budny Walczak z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt UPWr.

Naukowczyni UPWr pytana, jak pomóc domowym zwierzętom w przetrwaniu czasu wystrzałów i i huków mówi, że poza wsparciem emocjonalnym nie ma jednego „złotego środka”. Jak więc możemy im pomóc?

  • Na ostatni spacer koniecznie pójdźmy z naszym pupilem wcześniej, żeby nie trafić np. o godz. 23.00 na pierwsze próby sylwestrowych wystrzałów.
  • Przygotujmy psu dodatkowe legowisko w wyciszonym pomieszczeniu. Można zaopatrzyć je w dodatkowe koce, by mógł się w nich zakopać. Jeżeli wybierze nietypowe miejsce (wanna, szafa itp.) zostawmy go, to oznacza, że czuje się tam bezpiecznie.
  • Pozasłaniajmy okna i pozapalajmy światła, by w mieszkaniu nie było widać błysków z zewnątrz.
  • Włączmy telewizor lub radio – dźwięki zagłuszą wystrzały.
  • Przygotujmy przysmak, którym pies zajmie się dłuższy czas (suszone kości, kongo, itp.)
  • Posiłki tego dnia powinny zawierać węglowodany, możemy też podawać wit. B6, która działa tonizująco na układ nerwowy.
  • Nigdy nie spuszczajmy psa ze smyczy podczas spaceru! Załóżmy mu szelki zamiast obroży – będzie mu trudniej wyswobodzić się z uprzęży.
  • Zaopatrzmy psa w adresówkę – jeśli ucieknie i zostanie złapany, wróci do nas szybciej.
  • Nie zostawiajmy psa w ogrodzie na zewnątrz domu samego – przerażony może przeskoczyć płot.
  • W przypadku gdy mamy do czynienia z mocną reakcją psychiczną naszego pupila można rozważyć podanie leków uspokajających, ale dawkę i rodzaj leku należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska