Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzylatki idą do przedszkoli we Wrocławiu. Miejsc wystarczy dla wszystkich?

Błażej Organisty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Andrzej Banas / Polska Press
23 maja rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli. Miasto obiecuje, że w tym roku stworzy w przedszkolach publicznych 1,5 tys. nowych miejsc. Ma to wystarczyć dla wszystkich 3-latków.

Jesienią tego roku do przedszkola pójdą 3-letnie dzieci. To efekt reformy oświaty z poprzedniego roku, a konkretnie podniesienia wieku szkolnego do 7 lat. To spowodowało, że od tego roku dzieci muszą chodzić do przedszkola przez 4 lata, nie przez 3 jak było do tej pory. Cztery roczniki przedszkolaków to we Wrocławiu dodatkowe 6 900 dzieci w przedszkolach.

Ustawa nakazuje samorządom zapewnienie miejsc w przedszkolach dla wszystkich 3-latków. Początkowo okazało się, że we Wrocławiu jest ich za mało, gdyż w placówkach publicznych czeka ich ok. 3,9 tysiąca, a w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych 1,5 tysiąca. Departament edukacji urzędu miejskiego musiał zatem stworzyć 1,5 tys. dodatkowych miejsc. Na budowanie nowych przedszkoli nie było czasu.

- Musieliśmy znaleźć szybsze rozwiązanie, dlatego zintensyfikowaliśmy współpracę z podmiotami prywatnymi, które prowadzą przedszkola publiczne. Dzięki temu znaleźliśmy brakujących 1,5 tys. miejsc w 17 lokalizacjach - informuje Jarosław Delewski dyrektor departamentu edukacji.

W tym roku nowe placówki publiczne uruchomią:

  • Fundacja Familijny Wrocław;
  • Żłobki i Przedszkola Elfiki sp. z.o.o.;
  • Legnicka 72 sp. z.o.o.;
  • Szkoły Europejskie;
  • KATO sp. z.o.o.;
  • Fundacja Oświatowa Sollers Expert.

LISTA UTWORZONYCH W TYM ROKU MIEJSC W GALERII ZDJĘĆ.

W kolejnych latach (2019-2021) departament edukacji planuje uruchomić jeszcze dwa tysiące publicznych miejsc przedszkolnych. Będą one powstawać w ramach dalszej współpracy z podmiotami prywatnymi, realizacji gminnych inwestycji oraz nowego modelu realizacji inwestycji, czyli budowy przedszkoli publicznych na gruntach miejskich przez prywatne firmy. Miasto już zarezerwowało niektóre działki pod budowę przedszkoli. W tym roku na sprzedaż wystawione zostaną działki przy ulicach:

  • Rezedowej,
  • skrzyżowaniu Bagateli z Lekcyjną,
  • Cynamonowej,
  • Radkowskej.

Jeżeli znajdzie się inwestor, to w wyżej wymienionych lokalizacjach będzie musiał stworzyć przedszkola w przeciągu trzech najbliższych lat.

Departament edukacji przypomina, że we Wrocławiu dzieci mogą uczęszczać do przedszkoli publicznych lub niepublicznych. Przedszkola publiczne w większości przypadków są miejskie. Funkcjonują również przedszkola publiczne prowadzone przez organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorców. Oba rodzaje placówek otrzymują 100 proc. dotacji z miasta. Dostęp do tych placówek jest powszechny i otwarty. Takie placówki nie pobierają czesnego. Jedyne opłaty to koszt wyżywienia i 1 zł za godzinę przekroczenia darmowego 5-godzinnego pakietu.

Na nieco innych zasadach funkcjonują przedszkola niepubliczne, czyli prywatne. Te również są finansowane ze środków miejskich w wysokości 75 proc. dotacji. Koszty funkcjonowania najczęściej pokrywane są również z czesnego opłacanego przez rodziców. Placówki niepubliczne są prowadzone przez przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. Rekrutacja do nich nie musi być otwarta i powszechna.

W latach 2014 – 2017 miasto przeznaczyło 118,87 mln zł na 11 inwestycji, tworząc 1750 nowych miejsc przedszkolnych, np. przy ul. Kutnowskiej, Sołtysowickiej i Zwycięskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska