Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To może być kolejna piramida! UOKiK ostrzega przed arabskim funduszem

Andrzej Zwoliński
laptop, komputer.
laptop, komputer. pixabay
Twórcy funduszu zachęcają do zarabiania na oglądaniu reklam i na kopaniu kryptowalut. Wcześniej jednak trzeba wykupić udziały.

Przed możliwością utraty zainwestowanych pieniędzy ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wcześniej urząd postawił zarzuty firmie Nautilius Investment z siedzibą w Ras Al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Prowadzi ona i promuje systemy funkcjonujące na platformie Omega, które – jak ostrzegają przedstawiciele UOKiK - mogą być piramidą finansową.

Informacje przez nich zgromadzone wykazały, że istnieje duże ryzyko utraty środków wpłaconych przez konsumentów, dlatego też UOKiK zdecydował się wydać ostrzeżenie. Zawiadomił również Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ponieważ osoby, które stoją za tym systemem, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ekonomicznego państwa i obywateli.

Nautilius Investment zachęca do zarabiania m.in. na oglądaniu reklam i kopaniu kryptowalut, jednak wcześniej użytkownik musi cyklicznie wykupywać tzw. Active Boxy, które kosztują od 50 euro do 200 tys. euro. - Działanie tej firmy może zagrażać interesom ekonomicznym konsumentów. Przedsiębiorca przyjmuje wpłaty i obiecuje korzyści za to, że ktoś namówi inne osoby do zakupu Active Boxów. Ostrzegam przed pochopnym przelewaniem pieniędzy i przystępowaniem do programu Omega - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Zasada działania piramid polega na tym, że zarabiają na opłatach od użytkowników. Jeżeli stale wzrasta liczba osób, które przystępują do systemu, będzie on dalej funkcjonować. Możliwość werbowania nowych członków prędzej czy później się skończy i system upadnie, a konsumenci stracą pieniądze, które ulokowali w piramidzie. Zakładanie, prowadzenie lub propagowanie systemów piramid to nieuczciwa praktyka rynkowa.

Kiedy możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z piramidą

UOKiK ostrzega przed instytucjami, które zapewniają o bardzo wysokich zyskach w krótkim czasie, nie wspominając jednocześnie o ryzykach związanych z inwestowaniem. Tłumaczą, że niedawno rozpoczął działalność, ogólnie lub niezrozumiale przedstawia sposób swojego działania, unika odpowiedzi na konkretne pytania.

Eksperci wskazują też na język stosowany w reklama ch takich instytucji. Zazwyczaj posługują się wzniosłymi sformułowaniami („zostań partnerem”, „odmień swoje życie”, „zarób pieniądze bez wysiłku”). Oferuje przy tym kupony, pakiety inwestycyjne, świadectwa uczestnictwa, tokeny, bądź kryptowaluty. Takie instytucje odsyłają zainteresowanych na stronę internetową, która nie zawiera podstawowych informacji na temat organizatora „inwestycji” lub strona jest „w budowie” lub
kieruje na stronę internetową, która nie jest prowadzona w języku polskim (jest za to dostępna np. po ukraińsku, wietnamsku, indonezyjsku), miejsce prowadzenia działalności jest w egzotycznym kraju - najczęściej poza granicami Unii Europejskiej.

Eksperci ostrzegają, że w piramidach istotnym lub najważniejszym elementem uczestnictwa i uzyskania wynagrodzenia jest nakłonienie do udziału w systemie innych osób i nie wskazują źródeł finansowania sytemu lub przedstawia je bardzo ogólnie. UOKiK apeluje by podejrzenie oszustwa zgłoś również organom ścigania (policja, prokuratura).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska