MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy samorządowców na Kongresie w Świdnicy

Małgorzata Moczulska
Wojciech Murdzek, Rafał Jurkowlaniec, Rafał Dutkiewicz i prof. Michał Kulesza podczas kongresu
Wojciech Murdzek, Rafał Jurkowlaniec, Rafał Dutkiewicz i prof. Michał Kulesza podczas kongresu
Od sesji poświęconej aktualnym problemom rozwoju samorządu oraz ogłoszenia Rankingu Prezydentów Miast według "Newsweek Polska" rozpoczął się 10 maja w Świdnicy II Ogólnopolski Kongres Regionów.

Organizatorzy zapowiadają, że przyciągnie on ponad dwa tysiące uczestników z całego kraju. To największe w Polsce spotkanie samorządowców z biznesem, przedstawicielami władz regionalnych i centralnych.

Wtorek przyniósł miłe dla nas akcenty. W rankingu 15 Najlepszych Prezydentów Miasta "Newsweeka" na miejscu 1. znalazł się Rafał Dutkiewicz, który już drugi raz okazał się bezkonkurencyjny. Wrocław doceniono m.in. za wysokie dochody miasta, umiejętność pozyskiwania inwestorów i atmosferę. Z Dolnego Śląska w rankingu znalazł się jeszcze jeden samorządowiec. Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zajął 13. miejsce (oczko niżej niż rok temu), wyprzedzając m.in. prezydentów Gdańska czy Krakowa.

- To na pewno duże wyróżnienie. Ale to nie jest tylko mój sukces, a przede wszystkim mieszkańców oraz tego, co się dzieje w mieście - komentuje Murdzek. - Co ważne, udało nam się wybić ponad część dużo większych aglomeracji, co powinno być dla nas powodem do satysfakcji - dodaje.

W tym roku gościem specjalnym Kongresu będzie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, który dziś rano otworzy sesję "Władza centralna a władza samorządowa. Jak jest naprawdę?", a w południe wręczy nagrody najlepszym świdnickim przedsiębiorcom. Po tym spotkaniu pojedzie do Wrocławia, by zobaczyć budowę autostradowej obwodnicy miasta i do Obornik Śląskich, gdzie się urodził.

Na kongresie będą też współtwórcy ustawy o samorządzie - profesorowie Jerzy Regulski i Michał Kulesza oraz wiele innych znanych osobistości.

Do piątku w mieście odbędzie się aż 50 paneli dyskusyjnych, na których wystąpi w sumie ponad 200 prelegentów. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów - marszałkowie, prezydenci miast, burmistrzowie, starostowie i wójtowie oraz biznesu, administracji publicznej, Unii Europejskiej, a także eksperci, naukowcy i dziennikarze.

Poruszą oni tematy związane z zarządzaniem kryzysowym, 3-latkami pod opieką przedszkoli, rolą kobiet w samorządzie, marketingiem miast oraz realizacją projektów drogowych w Polsce.
Poza spotkaniami, kongres to również ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Miasto przeznaczyło na jego organizację 160 tys. złotych, a dodatkowo wynajmuje też sale na prelekcje, sesje, bankiety (na powitalnym zagrał wczoraj zespół Kombii). Na gości czeka też specjalna, bezpłatna komunikacja.

Ręce zacierają hotelarze i restauratorzy. Dla nich to kilka obfitych dni. Przy organizacji pracuje też 190 wolontariuszy, którzy pomagają przy obsłudze tegorocznego kongresu.

Wolontariusze czuwają m.in. nad obsługą parkingów, sal, w których odbywać się będą panele dyskusyjne, oraz obsługą gości.

Czy warto wydawać setki tysięcy złotych na organizację takiej imprezy? Co da ona mieszkańcom? Podyskutuj na forum

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska