MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten szlaban wpuszcza tylko straż, karetkę i policję [ZDJĘCIA]

AB
Szlaban przy ul. Zielińskiego 63.
Szlaban przy ul. Zielińskiego 63. Fot. AB
Zwykły szlaban, a na nim niezwykły system, który reaguje na dźwięk koguta karetki, straży pożarnej czy policji. Tak wrocławianie radzą sobie z niechcianymi kierowcami pod blokiem. Jednocześnie są spokojni, że szlaban nie zablokuje dojazdu karetki czy straży do ich klatki. - Proponujemy, by przy budynkach komunalnych też stanęły takie szlabany - mówi Mirosław Lach, radny miejski i przewodniczący rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Specjalny szlaban zamontowano przy bloku przy ul. Zielińskiego 63 pół roku temu. Szlaban był konieczny, bo po blokiem wiecznie parkowały obce samochody. - W okolicy jest Dolnośląskie Centrum Onkologii, do którego przyjeżdża mnóstwo pacjentów, a szpital nie ma parkingu dla pacjentów i ich rodzin. Poza tym w okolicy są jeszcze szkoły i przedszkole - zauważa pani Anna.

Dlatego też spółdzielnia zdecydowała się założyć szlaban. Bo mieszkańcy nie godzili się, by kierowcy parkowali im pod oknami. - Ludzie parkowali tak, że straż pożarna i karetka nie mogły podjechać pod klatkę. Trzeba było więc założyć szlaban. To też nie rozwiązało problemu. Gdy karetka podjeżdżała, zaczynało się szukanie osoby, która otworzy szlaban. Ratownicy biegali też z noszami i lawirowali między słupkami - mówi Józef Śnieżek, prezes zarządu SM Wrocław-Południe.

Jak spółdzielnia rozwiązała problem? Prosto - mieszkańcy złożyli się na specjalny system montowany przy szlabanie. - System rozpoznaje dźwięk koguta karetki czy straży pożarnej i automatycznie otwiera szlaban. Karetka może spokojnie przejechać. Poza tym Centrum Powiadamiania Ratunkowego ma zapisane, gdzie jest szlaban, a także jaki kod musi wpisać ratownik czy strażak, by dostać się do danej klatki - wyjaśnia Śnieżek.

Cały system kosztował 3 tysiące złotych. Zapłacili wszyscy mieszkańcy. Dziś spółdzielnia promuje pomysł nowoczesnego szlabanu jako projekt "Bezpieczny Budynek". - Chcemy pokazać, że można żyć bezpiecznie. Będziemy wnioskować, by w innych miejscach też pojawiły się takie szlabany. Mogą to być budynki będące w zasobie ZZK. Wtedy koszty takie szlabanu poniosłaby gmina - komentuje Mirosław Lach.

Na terenie całego Wrocławia zainstalowano już ok. 30 takich szlabanów. Głównie w budynkach zarządzanych przez SM Wrocław-Południe i MSM Energetyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska