Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten dolnośląski pałac był kiedyś siedzibą rycerzy. Dziś popada w ruinę i straszy! To niedaleko Wrocławia

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj / Polska Press
Przepiękny dolnośląski pałac popadł w ruinę. Niegdyś była to siedziba rycerstwa, potem neoklasycystyczny pałacyk w środku romantycznego parku. Dziś ów park to dziki las, który skutecznie skrywa walący się majątek. Ruiny w Brochocinie pod Trzebnicą przyciągają głównie fanów mocnych wrażeń, choć nie można odmówić im uroku. Zobaczcie sami.

Spis treści

Brochocin jest starą osadą, której nazwa wzięła się najpewniej od imienia Broch lub Roch. Inną teorią etymologiczną jest słowo "broczyć". Przez lata miejscowość zmieniała imiona tyle razy, że trudno je zliczyć. Oto nazwy, pod jakimi funkcjonowała: Brochotino, Brcchocino, Brocotino, Brokotschino, Brococzino, Broccoczino, Brokoczyn, Brochozen, Brockendorf, Brukotschine, Brokotschine, Moltketal, Brocin, Brokocin i na końcu Brochocin (Trzebnicki).

Brochocin - Moltketal - Groß Totschen - skąd takie nazwy?

Jeśli dziwna wydaje się nazwa Molketal, zupełnie nie przystająca do poprzednich, wyjaśniajmy, że wzięła się ona od nazwiska niemieckiego bohatera narodowego - marszałka pruskiego Helmuta Moltke uznawanego za pierwszego stratega wojskowego. Marszałek był także właścicielem pałacu w Krzyżowej.

Z kolei, na ładnie zrewitalizowanej stacji Brochocin Trzebnicki, gdzie można dojechać szynobusem Kolei Dolnośląskich, na elewacji budynku dworca odnajdziemy pozostałości nazwy Groß Totschen. To przez wzgląd na sąsiadującą wieś Taczów Wielki (od nazwy właściciela ziemskiego z Trzebnicy żyjącego tu w XIV wieku - Taczino), do którego terytorialnie przynależy Brochocin.

Pałac Brochocin - kiedy go wybudowano?

Pierwsze wzmianki o osadnikach w Brochocinie pochodzą z początku XIII wieku. Od zawsze wieś była bogata i prężnie się rozwijała. Sto lat później ziemie te po części należały do cysterek z Trzebnicy. Druga połowa wsi była majątkiem książęcym.

Pałac w Brochocinie wybudowano w 1541 roku, jako siedzibę rycerstwa. Budynek zlokalizowany jest na niewielkim wzniesieniu, ale w samej bryle próżno już doszukiwać się cech warowni. Został on przebudowany w XIX wieku w stylu neoklasycznym, a otaczający go las zmieniono na park. Na jego terenie do dziś zlokalizowanych jest 9 pomników przyrody.

- We wsi był wiatrak, browar, olejarnia oraz gospoda i szkoła. Na przełomie XIX i XX w. mieszkało w niej 118 mieszkańców, którzy żyli w 16 domach i gospodarowali na 23 ha gruntu. Po 1 kwietnia 1939 r. wieś liczyła już 537 ludzi, ponieważ do Brochocina włączono dwie wioski, Taczów Wielki i Taczów Mały. Ważnym wydarzeniem dla brochocinian była zmiana nazwy wsi na Moltketal (28.01.1937 r.),wprowadzona dla uczczenia legendarnego marszałka pruskiego Helmuta Moltke. Mieszkańcy wsi postawili mu również pomnik i jego imieniem nazwali również miejscowe wzgórze (220 m npm) – Moltke Höhe - czytamy na stronie gminy Trzebnica.

Pałac Brochocin to dziś ruina

Dziś pałac jest w kompletnej ruinie, choć wieś nie straciła na uroku. Brochocin uczestniczy w programie "Odnowa Wsi Dolnośląskiej". Na końcu miejscowości znajdziemy też zabytkową już w sumie, biała tablicę z nazwą. Warto tu przyjechać, choćby na spacer, choć do samego pałacu nie radzimy wchodzić bo jest to wysoce niebezpieczne!

Jeśli chcecie tu dojechać, wskoczcie na trasę S5 albo do pociągu KD, który zatrzyma się na wspomnianej stacji.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska