Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten budynek zastąpi wyburzony Solpol we Wrocławiu. Mamy oficjalne potwierdzenie i wizualizacje!

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wizualizacje następcy Solpolu przy ul. Świdnickiej. Ma być to wielorodzinny budynek mieszkalny z częścią usługową na parterze, wybudowany w wysokim standardzie.
Wizualizacje następcy Solpolu przy ul. Świdnickiej. Ma być to wielorodzinny budynek mieszkalny z częścią usługową na parterze, wybudowany w wysokim standardzie. Roark Studio
Pracownia architektoniczna Roark Studio pokazała wizualizacje nowej inwestycji, która powstanie w miejscu wyburzonego domu towarowego Solpol przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu. Właściciel działki, NOHO Investment potwierdził nam, że projekt zwyciężył w organizowanym konkursie. Oznacza to, że właśnie tak będzie wyglądał następca Solpolu.

Działka, na której znajdował się Solpol należała do Polsatu. Charakterystyczny dom towarowy został wyburzony jesienią zeszłego roku (2022), a teren na którym stał, kupiła spółka NOHO Investment. Inwestor poinformował, że zamierza wybudować w tym miejscu wielorodzinny budynek mieszkalny z częścią usługowo-handlową na parterze. Prezes spółki Rafał Kula zapowiedział również, że będzie to pierwsza inwestycja o takim standardzie we Wrocławiu.

Wizualizacje zabudowy udostępniła niedawno pracownia architektoniczna Roark Studio. Wcześniej widzieliśmy już koncepcję innej pracowni, AP Szczepaniak, która finalnie została odrzucona w organizowanym przez inwestora konkursie. Pokazywaliśmy ją tutaj:

Tak będzie wyglądał następca Solpolu

- Potwierdzamy, że opublikowany projekt studia architektonicznego Roark jest wygraną koncepcją konkursową, którą chcemy zrealizować - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Dawid Sporysz, Dyrektor Zarządzający NOHO Investment.

I dodaje:

- Zależało nam na takiej koncepcji, która spełni oczekiwania nie tylko nasze, ale także Wrocławia i wrocławian w zakresie jakości architektury, jej ponadczasowości, jakości urbanistyki i dialogu nowej tkanki z historyczną zabudową miasta. Ponadto, jak w każdym projekcie, szczególną wagę przykładamy do relacji społecznych i w tym przypadku integrujemy aktywną przestrzeń ulicy Świdnickiej, zapraszając wszystkich do parterowej części kompleksu. Zaznaczam jednak, że jesteśmy w trakcie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i mamy nadzieję, że w swej zasadniczej części projekt nie ulegnie już żadnym modyfikacjom - podkreśla dyrektor Dawid Sporysz

Jak opisuje Roark Studio, główną ideą projektu jest stworzenie silnie zintegrowanego ze śródmiejskim otoczeniem założenia, które poprzez swój charakter i funkcję rozszerza miejską przestrzeń o wewnętrzne patio. Budynek ozdobią rozłożyste i wysokie łuki, którymi mieszkańcy będą mogli wejść nie tylko na patio, ale i skorzystać z przestrzeni wspólnych.

"Elewację zaprojektowano z myślą o randze miejsca i nadaniu jej ponadczasowego charakteru i podzielono na trzy główne strefy: reprezentacyjną podstawę z charakterystycznymi łukami, zasadniczą bryłę z tektonicznymi modułami oraz ozdobne obłe zwieńczenie na dwóch ostatnich kondygnacjach" – opisuje swój projekt Roark Studio.

Elewacja zdobiona wzorem podłużnej cegły w kolorze jasnego piasku zainspirowana została pobliskim kościołem pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława.

Zobacz w galerii, jak wygląda następca Solpolu we Wrocławiu:

Zobacz też:

Zobacz:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska