Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tej szczepionki na pewno nie odmówisz. Wreszcie poważny krok w walce z boreliozą

(wixad)
U zaszepionych, w miejscu ukąszenia kleszcza szybko pojawiło się zaczerwienienie. Po usunięciu kleszcza u żadnego z zaszczepionych zwierząt nie rozwinęła się  borelioza. (zdjęcie ilustracyjne)
U zaszepionych, w miejscu ukąszenia kleszcza szybko pojawiło się zaczerwienienie. Po usunięciu kleszcza u żadnego z zaszczepionych zwierząt nie rozwinęła się borelioza. (zdjęcie ilustracyjne) Mariusz Kapała
Wreszcie poważny krok w walce z boreliozą. Nowatorska szczepionka uczonych Yale University działa w przypadku świnek morskich. Wszystko wskazuje na to, że ochroni również człowieka.

A wszystko dzięki… koronawirusowi. To właśnie technologię mRNA, którą zastosowano przeciwko COVID-19 i w tym przypadku okazała się pomocna. Sprawę opisuje Science Translational Medicine.

Zbawienne swędzenie uchroni przed boreliozą

Co ciekawe, naukowcy poszli w zupełnie innym kierunku niż zwykle. Zamiast wywoływać odpowiedź immunologiczną przeciwko patogenowi, szczepionka z Yale powoduje szybką reakcję skóry na składniki śliny kleszczy. A czas jest kluczowym czynnikiem dla zarażenia żywiciela kleszcza.

Naukowcy przeanalizowali fragmenty mRNA, odpowiedzialne za produkcję 19 białek wchodzących w skład śliny kleszcza. Przetestowali szczepionkę na świnkach morskich zarażonych boreliozą. U zaszczepionych zwierząt, w miejscu ukąszenia kleszcza szybko pojawiło się zaczerwienienie. Po usunięciu kleszcza u żadnego z zaszczepionych zwierząt nie rozwinęła się borelioza. Z kolei w grupie niezaszczepionej borelioza rozwinęła się u 60 proc. zwierząt. Jednak w przypadku zaszczepionych świnek morskich, do których uczepiły się 3 kleszcze ochrona znacząco słabła.

Kleszcz jak komar

Zauważono również, ze kleszcze u zaszczepionych świnek odczepiały się szybciej niż te na pozostałych świnkach.

- Szczepionka poprawia zdolność rozpoznawania ugryzienia przez kleszcza, w pewnym sensie zamieniając ukąszenie kleszcza w ukąszenie komara – stwierdził prof. Erol Fikrig z Yale na łamach Science Translational Medicine - Po szczepieniu pojawia się zaczerwienienie i swędzenie, dzięki czemu można rozpoznać, że zostałeś ugryziony i oderwać kleszcza, zanim będzie on zdolny do przenoszenia krętka borelii.

W Polsce odnotowuje się około 20 tys. przypadków boreliozy rocznie. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych ta liczba wynosi oficjalnie 40 000 przypadków boreliozy, ale rzeczywista liczba infekcji może być 10 razy większa, twierdzą naukowcy.

- Istnieje wiele chorób przenoszonych przez kleszcze, a nasza koncepcja oferuje szerszą ochronę niż szczepionka ukierunkowana na konkretny patogen – zapewnia Erol Fikrig. - Może być ona również stosowany w połączeniu z bardziej tradycyjnymi szczepionkami opartymi na patogenach, aby zwiększyć ich skuteczność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tej szczepionki na pewno nie odmówisz. Wreszcie poważny krok w walce z boreliozą - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska